Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aquapark wraca, plaża spada

Joanna Pociżnicka
Czy toruński sen o własnym parku wodnym się spełni? Wydaje się to realne. Fundacja Lux Veritatis, na której czele stoi szef Radia Maryja, wraca do budowy kompleksu rekreacyjnego.

Czy toruński sen o własnym parku wodnym się spełni? Wydaje się to realne. Fundacja Lux Veritatis, na której czele stoi szef Radia Maryja, wraca do budowy kompleksu rekreacyjnego.

<!** Image 3 align=none alt="Image 187270" sub="Kompleks hotelowo-rekreacyjny Termy Toruńskie ma być zlokalizowany w sąsiedztwie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej nad Wisłą, przy trasie wylotowej z Torunia do Bydgoszczy [FOT: JACEK SMARZ]">O pierwsze pozwolenie ojciec Tadeusz Rydzyk starał się jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Z nieznanych przyczyn od swoich planów odstąpił i pod koniec grudnia Wydział Architektury i Budownictwa oficjalnie zawiesił postępowanie. Dzisiaj dyrektor Radia Maryja do tematu wraca i zapowiada, że tym razem ostatecznie.

<!** reklama>Czy oznacza to, że już wkrótce Toruń będzie mógł szczycić się swoim własnym parkiem wodnym?

W projekcie zmiany

Jak wynika z dokumentacji, inwestor zaplanował kilka konkretnych zmian w projekcie. Przede wszystkim podzielił swoją koncepcję na kilka funkcji. Pierwsza z nich figuruje jako „Termy Toruńskie”. W jej zakres wchodzi budowa kompleksu basenowego oraz hotel i parking na 286 miejsc parkingowych. Budynek term będzie mieć prawie 19 metrów wysokości i powierzchnię użytkową ponad 9 tysięcy 280 metrów kwadratowych! W aquaparku zaplanowana jest zjeżdżalnia o wysokości prawie 24 metrów, hala basenowa, zespół SPA i saun oraz punkty gastronomiczne wraz z zapleczem. Hotel przewidziano na 198 łóżek w 80 pokojach, zaprojektowano w nim również część restauracyjną i konferencyjną. Co się zmieniło? W pierwotnym projekcie planowano wybudowanie zewnętrznych basenów, fontann oraz plaży. W nowej wersji tych udoskonaleń zabrakło.

Druga koncepcja zawiera projekt świątyni imienia Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i błogosławionego Jana Pawła II. Obiekt ma pomieścić do 3 tysięcy wiernych. Wysokość bryły przewidziana jest na 20 metrów, a powierzchnia użytkowa ma wynosić 1 tysiąc 934 metry kwadratowe.

W projekcie znajduje się również odrębna koncepcja ciepłowni wraz z infrastrukturą (początkowo ciepłownia była częścią kompleksu basenowego). Obiektami zasilanymi przez ciepłownię będą Termy Toruńskie oraz kościół.

- W poprzednim projekcie ciepłownia była przypisana do jednego z budynków, w nowym została ujęta oddzielnie - wyjaśnia Adam Popielewski, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Torunia. - Dzięki temu kto inny będzie mógł zarządzać parkiem wodnym, a kto inny zostanie operatorem ciepłowni.

Jeżeli postępowanie przebiegnie sprawnie, to jeszcze na wiosnę może zostać wydane pozwolenie na budowę, a w nowym basenie wykąpiemy się już w marcu 2015 roku.


Termy Toruńskie pod lupą:

Budowa aquaparku ma potrwać 3 lata.

Park wodny będzie mógł przyjąć 1 400 osób dziennie.

W basenach będzie znajdować się woda słodka, solanka a także woda pochodząca z wód geotermalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska