Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Casting do filmu o zbrodniach na Barbarce. Poszukiwani statyści i epizodyści!

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Zdjęcie z powojennej ekshumacji ofiar niemieckich mordów na Barbarce
Zdjęcie z powojennej ekshumacji ofiar niemieckich mordów na Barbarce Alojzy Czarnecki z archiwum Tadeusza Zakrzewskiego
W Toruniu i jego okolicach powstaje film o zbrodniach dokonanych na Barbarce w 1939 roku. Jego twórcy poszukują statystów i epizodystów - mężczyzn i kobiet w każdym wieku. Jakie warunki należy spełnić, aby wystąpić w tej historycznej produkcji? Czyje historie zostaną przeniesione na ekran? O wszystkim przeczytacie w naszym materiale.

Stefan Bogusz pracował w Zarządzie Dróg Wodnych w Toruniu. Z domu do pracy miał blisko, zarząd znajdował się przy ul. Krasińskiego, inżynier Bogusz mieszkał natomiast przy ul. Rybaki 7. Został aresztowany przez Niemców jesienią 1939 roku. Trafił do Fortu VII, a stamtąd do Barbarki.

Film o mordach na Barbarce. Kim będą bohaterowie?

Tuż obok budynku Zarządu Dróg Wodnych, na rogu ul. Krasińskiego i Moniuszki, stoi willa mecenasa Pawła Ossowskiego. Był on prawnikiem, pierwszym polskim starostą chełmińskim, a później senatorem. Niemcy rozstrzelali go 28 października 1939 roku.

Zdjęcie z powojennej ekshumacji ofiar niemieckich mordów na Barbarce

Casting do filmu o zbrodniach na Barbarce. Poszukiwani staty...

O Leonie Szymańskim można by było książkę napisać. Podczas I wojny światowej walczył w szeregach słynnego Legionu Bajońskiego, do Torunia przyszedł jako żołnierz Błękitnej Armii generała Hallera, osiadł w Podgórzu. Niezwykle barwny życiorys przerwała niemiecka kula w Barbarce.

Jan Gaca był właścicielem firmy przewozowej. Mieszkał w pięknej willi na rogu Łaziennej i Ciasnej. Kiedy Niemcy go zabierali, schował do kieszeni marynarki klucz od domowych drzwi. Po tym kluczu jego żona i syn rozpoznali zwłoki podczas ekshumacji ofiar Barbarki w 1946 roku.

Jan Kotlarek w chwili śmierci miał tylko 11 lat. Jan Donimirski był właścicielem majątku w Łysomicach, ksiądz Stanisław Główczewski proboszczem w Kaszczorku, Józef Ast miał zakład zegarmistrzowski w Chełmży, Antoni Bączkowski był kierownikiem szkoły w Zelgnie...

Takich historii można napisać kilkaset.

Mord na Barbarce w 1939 roku

Jesienią 1939 roku Niemcy rozstrzelali w Barbarce co najmniej 600 osób, członków polskich elit z Torunia i okolic. W księdze adresowej Torunia z 1936 roku nazwiska przyszłych ofiar sąsiadują z nazwiskami przyszłych katów. Na przykład Karl Friedrich Strauss, komendant Fortu VII, mieszkał przy Grudziądzkiej 146. Jego dom stoi do dziś.
Zarówno on, jak i oberführer Ludolf-Hermann von Alvensleben, oraz wielu innych ich kolegów, nie spotkała żadna kara. Strauss mieszkał po wojnie w Berlinie, Alvensleben uciekł do Ameryki Południowej.

Casting do filmu o Barbarce. Kogo poszukują?

O zbrodni sprzed 80 lat chcą przypomnieć członkowie Unisławskiego Towarzystwa Historycznego. Mają już na koncie bardzo udany film poświęcony żydowskim więźniarkom z obozów, jakie pod koniec wojny utworzyli Niemcy w okolicach Torunia, teraz rozpoczynają nabór statystów do kolejnego dzieła - o zbrodni w Barbarce.

  • Poszukiwani są mężczyźni, kobiety i dzieci w każdym wieku.
  • Zgłoszenia należy przesyłać na adres email: [email protected] podając imię, nazwisko, miejscowość, wiek, nr tel. kontaktowego oraz zdjęcie.
  • Z każdym zgłoszonym twórcy filmu będą się kontaktowali telefonicznie lub mailowo w celu ustalania szczegółów (terminy planów filmowych, rola, strój itp).
  • Plany będą realizowane na terenie Torunia i powiatów: toruńskiego i chełmińskiego.

Produkcja nie jest komercyjna! Praca na planie ma charakter społeczny. Organizatorzy zapewniają ciepłe napoje i poczęstunek.

Twórcy filmu cały czas poszukują również świadków tamtych wydarzeń, bądź ich potomków. Szczególnie osób związanych z ofiarami. Każda informacja jest dla nich niezwykle cenna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska