Nasza Loteria

Casting do filmu o zbrodniach na Barbarce. Poszukiwani statyści i epizodyści!

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Zdjęcie z powojennej ekshumacji ofiar niemieckich mordów na Barbarce
Zdjęcie z powojennej ekshumacji ofiar niemieckich mordów na Barbarce Alojzy Czarnecki z archiwum Tadeusza Zakrzewskiego
W Toruniu i jego okolicach powstaje film o zbrodniach dokonanych na Barbarce w 1939 roku. Jego twórcy poszukują statystów i epizodystów - mężczyzn i kobiet w każdym wieku. Jakie warunki należy spełnić, aby wystąpić w tej historycznej produkcji? Czyje historie zostaną przeniesione na ekran? O wszystkim przeczytacie w naszym materiale.

Stefan Bogusz pracował w Zarządzie Dróg Wodnych w Toruniu. Z domu do pracy miał blisko, zarząd znajdował się przy ul. Krasińskiego, inżynier Bogusz mieszkał natomiast przy ul. Rybaki 7. Został aresztowany przez Niemców jesienią 1939 roku. Trafił do Fortu VII, a stamtąd do Barbarki.

Film o mordach na Barbarce. Kim będą bohaterowie?

Tuż obok budynku Zarządu Dróg Wodnych, na rogu ul. Krasińskiego i Moniuszki, stoi willa mecenasa Pawła Ossowskiego. Był on prawnikiem, pierwszym polskim starostą chełmińskim, a później senatorem. Niemcy rozstrzelali go 28 października 1939 roku.

Zdjęcie z powojennej ekshumacji ofiar niemieckich mordów na Barbarce

Casting do filmu o zbrodniach na Barbarce. Poszukiwani staty...

O Leonie Szymańskim można by było książkę napisać. Podczas I wojny światowej walczył w szeregach słynnego Legionu Bajońskiego, do Torunia przyszedł jako żołnierz Błękitnej Armii generała Hallera, osiadł w Podgórzu. Niezwykle barwny życiorys przerwała niemiecka kula w Barbarce.

Jan Gaca był właścicielem firmy przewozowej. Mieszkał w pięknej willi na rogu Łaziennej i Ciasnej. Kiedy Niemcy go zabierali, schował do kieszeni marynarki klucz od domowych drzwi. Po tym kluczu jego żona i syn rozpoznali zwłoki podczas ekshumacji ofiar Barbarki w 1946 roku.

Jan Kotlarek w chwili śmierci miał tylko 11 lat. Jan Donimirski był właścicielem majątku w Łysomicach, ksiądz Stanisław Główczewski proboszczem w Kaszczorku, Józef Ast miał zakład zegarmistrzowski w Chełmży, Antoni Bączkowski był kierownikiem szkoły w Zelgnie...

Takich historii można napisać kilkaset.

Mord na Barbarce w 1939 roku

Jesienią 1939 roku Niemcy rozstrzelali w Barbarce co najmniej 600 osób, członków polskich elit z Torunia i okolic. W księdze adresowej Torunia z 1936 roku nazwiska przyszłych ofiar sąsiadują z nazwiskami przyszłych katów. Na przykład Karl Friedrich Strauss, komendant Fortu VII, mieszkał przy Grudziądzkiej 146. Jego dom stoi do dziś.
Zarówno on, jak i oberführer Ludolf-Hermann von Alvensleben, oraz wielu innych ich kolegów, nie spotkała żadna kara. Strauss mieszkał po wojnie w Berlinie, Alvensleben uciekł do Ameryki Południowej.

Casting do filmu o Barbarce. Kogo poszukują?

O zbrodni sprzed 80 lat chcą przypomnieć członkowie Unisławskiego Towarzystwa Historycznego. Mają już na koncie bardzo udany film poświęcony żydowskim więźniarkom z obozów, jakie pod koniec wojny utworzyli Niemcy w okolicach Torunia, teraz rozpoczynają nabór statystów do kolejnego dzieła - o zbrodni w Barbarce.

  • Poszukiwani są mężczyźni, kobiety i dzieci w każdym wieku.
  • Zgłoszenia należy przesyłać na adres email: [email protected] podając imię, nazwisko, miejscowość, wiek, nr tel. kontaktowego oraz zdjęcie.
  • Z każdym zgłoszonym twórcy filmu będą się kontaktowali telefonicznie lub mailowo w celu ustalania szczegółów (terminy planów filmowych, rola, strój itp).
  • Plany będą realizowane na terenie Torunia i powiatów: toruńskiego i chełmińskiego.

Produkcja nie jest komercyjna! Praca na planie ma charakter społeczny. Organizatorzy zapewniają ciepłe napoje i poczęstunek.

Twórcy filmu cały czas poszukują również świadków tamtych wydarzeń, bądź ich potomków. Szczególnie osób związanych z ofiarami. Każda informacja jest dla nich niezwykle cenna.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska