Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmża: Powstanie film o Kurkowym Bractwie Strzeleckim

Marcin Seroczyński
Na zdjęciu od lewej Franciszek Gramowski, Stanisław Kozłowski, Szczepan Orłowski i Sylwester Muszyński
Na zdjęciu od lewej Franciszek Gramowski, Stanisław Kozłowski, Szczepan Orłowski i Sylwester Muszyński Archiwum
W chełmżyńskiej bibliotece, przy pomocy Towarzystwa Przyjaciół Chełmży, powstaje film o Kurkowym Bractwie Strzeleckim. W zeszłym roku podjęto próbę reaktywacji Bractwa, które przestało istnieć w 1939 roku. Nie udało się jednak wskrzesić dawnych tradycji.

Podjęto nawet rozmowy z członkami Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu, które zaprezentowało się w Chełmży podczas zeszłorocznego święta miasta, ale nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu. Na razie powstanie więc film, który ma pokazać bogatą działalność międzywojennego stowarzyszenia. Z filmową inicjatywą wyszło Towarzystwa Przyjaciół Chełmży. Przy pomocy eksponatów i zbiorów naszej biblioteki powstaje film pokazujący tradycje strzeleckie w Chełmży oraz historię naszego bractwa. Obraz ma pokazywać nie tylko samą historię Kurkowego Bractwa Strzeleckiego od jego powstania w 1928 roku, ale również poprzez zachowane eksponaty zwrócić uwagę na tradycję i popularność bractwa w okresie międzywojennym.

Czytaj także: Nie będzie pradu! Sprawdź gdzie

W chełmżyńskiej bibliotece oprócz unikatowych zdjęć członków bractwa kurkowego znajdują się jego insygnia. Trzy łańcuchy to spadek po Kurkowym Bractwie Strzeleckim. Jeden z nich łańcuch królewski, ufundowany bractwu przez cukrownię, na odwrocie zawiera spis wszystkich zwycięzców zawodów strzeleckich od chwili założenia bractwa do 1939 r.

- Ciekawe są też losy te łańcucha królewskiego - mówi Urszula Meszyńska dyrektorka biblioteki w Chełmży. - Eksponat ten wywieźli Niemcy podczas II wojny światowej i dopiero po niespełna trzydziestu latach odnalazł się w Muzeum w Dreźnie. W roku 1972 wrócił do naszego miasta, gdzie jest jego miejsce - dodaje nasza rozmówczyni.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie od chwili powstania zrzeszało zacnych i zasłużonych obywateli naszego miasta. Należeli do niego kupcy, radni miejscy, rzemieślnicy, a nawet burmistrz Bronisław Kurzętkowski.

Film ma pokazywać również te miejsce, w których działało bractwo, a mieszkańcy o tym po prostu nie wiedzą.

- Do dziś zachował się budynek należący w okresie międzywojennym do Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, mieszczący się przy ul. 3 Maja 16, dodatkowo w miejscu dzisiejszego boiska orlik była strzelnica bractwa - mówi Tomasz Wojtaś, współtwórca filmu.

Twórcy filmu chcą też pokazać osoby prężnie działające w Kurkowym Bractwie Strzeleckim. Byli to m. in. Bronisław Kurzętkowski, Stanisław Kozłowski, Norbert Komowski, Sylwester Muszyński, Franciszek Gramowski, Szczepan Orłowski.

Zdaniem członków Towarzystwa Przyjaciół Chełmży, film o Kurkowym Bractwie Strzeleckim ma mieć walory edukacyjne. Podobnie jak kilka innych filmów wykonanych już przez miłośników miasta, tak również i ten ma trafić do chełmżyńskich szkół. Film ma być również wyświetlany w naszej bibliotece w ramach lekcji historycznych.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie

Powstało 19 czerwca 1928 roku. Pierwszym królem został Szczepan Orłowski. Hasłem braci było „Ćwicz oko i dłonie Ojczyzny obronie”. Bractwo prężnie rozwijało się do chwili wybuchu II wojny światowej. Franciszek Gramowski i Stanisław Kozłowski, królowie bractwa, za zwoją działalność patriotyczną, okupację hitlerowską spędzili w obozach koncentracyjnych. Wielu innych zabito podczas działań wojennych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska