Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z wydłużeniem świadczenia rodzicielskiego? Zmiany. Złóż wniosek!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Już od 1 lutego obowiązują nowe zmiany w przepisach przyznających świadczenia rodzicielskie. Tzw. "kosiniakowe", które przysługuje m.in. rodzicom adopcyjnym, będzie miało pewne zmiany. Jakie dokładnie? Kto może liczyć na świadczenie? OTO SZCZEGÓŁY! >>>>
Już od 1 lutego obowiązują nowe zmiany w przepisach przyznających świadczenia rodzicielskie. Tzw. "kosiniakowe", które przysługuje m.in. rodzicom adopcyjnym, będzie miało pewne zmiany. Jakie dokładnie? Kto może liczyć na świadczenie? OTO SZCZEGÓŁY! >>>>Pixabay
Już od 1 lutego obowiązują nowe zmiany w przepisach przyznających świadczenia rodzicielskie. Tzw. "kosiniakowe", które przysługuje m.in. rodzicom adopcyjnym, będzie miało pewne zmiany. Jakie dokładnie? Kto może liczyć na świadczenie? Wyjaśniamy, na czym polega świadczenie obowiązujące od 1 lutego, a także to, jakie wymogi trzeba spełnić, żeby je uzyskać! Oto szczegóły!

Spis treści

Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

od 16 lat

Co doprowadziło do zmiany w przyznawaniu świadczenia?

W przestrzeni publicznej nie brakowało głosów mówiących o tym, że konieczne jest dokonanie zmian w warunkach dotychczasowego przyznawania świadczenia rodzicielskiego. W argumentacji podkreślano przede wszystkim konieczność ujednolicenia sytuacji zarówno rodziców biologicznych, jak i adopcyjnych. Dlatego też 7 października 2022 roku przyjęto ustawę regulującą te zasady. Przepisy jednak weszły 1 lutego 2023. Na czym polega to świadczenie?

Polecamy

Komu przysługuje świadczenie rodzicielskie od 1 lutego 2023 roku?

W myśl nowych zapisów ustawy świadczenie rodzicielskie ma przysługiwać faktycznemu opiekunowi dziecka, który opiekę obejmie do czasu ukończenia przez dziecko 14. roku życia. Dotychczas przyznawane świadczenie "kosiniakowe" za wiek graniczny stawiało 7. rok życia. Wyjątkiem było odroczenie obowiązku szkolnego i w takim przypadku świadczenie było przyznawane do ukończenia 10. roku życia.

Kiedy przysługuje świadczenie rodzicielskie?

Z zasady dodatkowe środki mają być przyznawane również wtedy, gdy dojdzie do przysposobienia dziecka i dlatego każdy rodzic - na równi biologiczny oraz adopcyjny - będzie mógł z niego skorzystać do tego samego momentu. Z zasady świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwało od dnia:

  • objęcia dziecka opieką nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a z kolei w przypadku odroczenia obowiązku szkolnego do maksymalnie dnia ukończenia 10 roku życia - dotyczy to wyłącznie rodziny zastępczej, nie wliczając w to rodziny zastępczej zawodowej;
  • objęcia dziecka opieką, ale nie dłużej aniżeli do czasu ukończenia przez dziecko 14. roku życia - dotyczy to sytuacji, gdy faktycznie jesteśmy opiekunem dziecka. Co więcej, dotyczy to również przysposobienia dziecka w przypadku osoby, która je przysposobiła.

Okres przejściowy

W nowych zapisach uwzględniono również okres przejściowy, który dotyczy przysposobienia lub objęcia opieką dziecka przed wejściem w życie wspomnianych zmian. Mowa tu o tych osobach, które nie były w stanie skorzystać z pełnego okresu pobierania "kosiniakowego", ponieważ ich dziecko ukończyło 7. lub 10. rok życia. Oznacza to, że w dniu wejścia w życie ustawy, pobierające to świadczenie osoby, które nie skorzystały wcześniej z pełnego przywileju, teraz będą miały z urzędu wydłużone świadczenie o odpowiedni okres - to znaczy, że nie muszą składać wniosku.

Z kolei osoby, które w dniu wejścia w życie przepisów nie pobierały świadczenia, mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Dzięki temu będą otrzymywać świadczenie za okres od nią wejścia w życie ustawy, aż do czasu upływu określonego okresu od objęcia przysposobieniem lub opieką dziecka. Jeśli nie zmieścimy się w okresie tych trzech miesięcy, późniejsze złożenie wniosku będzie oznaczało przyznanie świadczenia od miesiąca, w którym przekazaliśmy dokument do urzędu.

Ile wynosi świadczenie?

Środki przyznawane w ramach świadczenia rodzicielskiego wynoszą 1000 złotych miesięcznie. Co istotne, "kosiniakowe" nie jest ograniczone limitem dochodów w rodzinie.

Polecamy

Kiedy o świadczenie może starać się ojciec dziecka?

Z zasady świadczenie przyznaje się matce dziecka, jednak przepisy uwzględniają tutaj również ojca. Ten może je otrzymać, jeśli dojdzie do:

  • złożenia wniosku przez matkę dziecka, aby skrócić okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, świadczenia rodzicielskiego lub też uposażenia za okres, które przepisy Kodeksu Pracy określają jako okres urlopu macierzyńskiego, okres urlopu rodzicielskiego lub okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W tym przypadku matka musi wykorzystać zasiłek, świadczenie lub uposażenie za co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka;
  • porzucenia dziecka przez matkę;
  • śmierci matki dziecka

Jak długo pobierane jest "kosiniakowe"?

Przyznanie świadczenia rodzicielskiego, jakim jest "kosiniakowe" jest możliwe przez:

  • 52 tygodnie przy urodzeniu jednego dziecka;
  • 65 tygodni przy urodzeniu się bliźniąt;
  • 67 tygodni przy narodzinach trojaczków;
  • 69 tygodni przy czworaczkach;
  • 71 tygodni przy urodzeniu się pięcioraczków (lub większej liczby dzieci przy jednym porodzie).

Jeśli jeden z rodziców dziecka otrzymuje zasiłek macierzyński lub też uposażenie za okres urlopu macierzyńskie itp. to "kosiniakowe" nie przysługuje.

Polecamy

Szczegóły podstawy prawnej

Dokładne zapisy zawierają:

  • Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 2140).
  • Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2022 r., poz. 615; ost. zm. Dz.U. z 2022 r., poz. 1265).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska