Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić po stłuczce?

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Jak powinni zachować się kierowcy po drogowej stłuczce? Czy koniecznie muszą wzywać policję, czy muszą zostawiać pojazdy na jezdni w miejscu zdarzenia, czy też mogą je sami usuwać z drogi?

Jak powinni zachować się kierowcy po drogowej stłuczce? Czy koniecznie muszą wzywać policję, czy muszą zostawiać pojazdy na jezdni w miejscu zdarzenia, czy też mogą je sami usuwać z drogi?

<!** Image 3 align=none alt="Image 200442" sub="Kolizja może zdarzyć się każdemu. Nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy [FOT.: ADAM ZAKRZEWSKI]">- Brałam udział w stłuczce. Uszkodzone zostały tylko pojazdy. Na szczęście nikomu nic się nie stało - opowiada Czytelniczka. - Zostawiliśmy auta na jezdni w tych miejscach, w których doszło do tego zderzenia. Nie usuwaliśmy ich, między innymi dlatego, że nie do końca zgadzaliśmy się, kto jest winny tego zdarzenia. Zrobił się korek i kiedy pojawili się policjanci, to prawie zaczęli na nas krzyczeć. Chodziło im o to, że pojazdy trzeba było usunąć z jezdni, bo to tylko kolizja, nikomu nic się nie stało, a oni i tak po śladach na autach i analizie naszych relacji potrafią stwierdzić, kto jest winny. <!** reklama>

Wioletta Dąbrowska z toruńskiej policji tłumaczy, iż rzeczywiście zasady są takie, że jeżeli bierze się udział w kolizji, żaden z kierowców czy pasażerów aut nie zgłasza dolegliwości, nie jest wzywane pogotowie ratunkowe, to pojazdy biorące udział w stłuczce - jeżeli istnieje taka możliwość - trzeba usunąć z jezdni przed przyjazdem policji.

Po wypadku policja konieczna

- Nie tylko dlatego, żeby auta nie tamowały ruchu, ale i dlatego, aby nie stwarzały zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego - dodaje Wioletta Dąbrowska. - W przypadku, gdy ktoś nie zgadza się z ustaleniami policji dotyczącymi winy, policjanci kierują wniosek o rozstrzygnięcie tej kwestii do sądu.

W przypadku kolizji nawet wezwanie policjantów nie jest koniecznie, gdy kierowcy uczestniczący w stłuczce dogadają się, sprawca przyzna się do winy, napisze odpowiednie oświadczenie. Obecnie większość firm ubezpieczeniowych przy okazji zawarcia polisy wyposaża również swoich klientów w gotowe już formularze, ułatwiające postępowanie w takiej sytuacji.

Bezwzględny obowiązek wezwania policji istnieje natomiast wówczas, gdy doszło do wypadku, to znaczy ktoś jest ranny, był opatrywany lub trafił do szpitala. Koniecznie trzeba zadzwonić po funkcjonariuszy również wówczas, gdy pojawia się przypuszczenie, że doszło do kierowania samochodem pod wpływem alkoholu.

Trójkąt na jezdni

- W tych przypadkach nie wolno usuwać pojazdów z miejsca zdarzenia - tłumaczy Wioletta Dąbrowska. - Natomiast miejsce wypadku powinno zostać jak najszybciej oznaczone, na przykład za pomocą trójkąta ostrzegawczego, aby nie stwarzało zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.


Warto wiedzieć

Z policyjnych statystyk

W październiku tego roku na drogach powiatu toruńskiego zatrzymano 80 pijanych kierowców.

Doszło też do 14 wypadków.

Zginęły w nich 4 osoby, a 18 zostało rannych.

W tym samym czasie 2011 roku było 12 wypadków, zginęły w nich 3 osoby, a 17 zostało rannych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska