Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia na Wiśle w Toruniu. Zakładników uratowali kontrterroryści z Bydgoszczy z udziałem śmigłowca Black Hawk z Warszawy

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
POlicyjni kontrterorysci z Bydgoszczy w Black Hawku z Warszawy
POlicyjni kontrterorysci z Bydgoszczy w Black Hawku z Warszawy Grzegorz Olkowski
Policjanci, którzy brali udział w niedawnych widowiskowych ćwiczeniach na Wiśle w Toruniu to funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Bydgoszczy. Uczestniczący w nich śmigłowiec Black Hawk przyleciał z Warszawy.

Czy Skyway jest nas w stanie jeszcze czymś zaskoczyć?

od 16 lat

Terroryści kontra kontrterroryści - ćwiczenia na Wiśle w Toruniu

Przypomnijmy, że ćwiczenia rozpoczęły się od informacji o przejęciu barki transportującej chemikalia i wzięciu zakładników przez dwóch uzbrojonych napastników. To właśnie między innymi w takich sytuacjach wkraczają kontrterroryści. Ich zadaniem jest bowiem:

  • udział w akcjach i operacjach anty i kontrterrorystycznych;
  • wspieranie Biura Ochrony Rządu podczas zabezpieczeń antyterrorystycznych;
  • realizacja działań związanych z zatrzymaniem niebezpiecznych, a w szczególności uzbrojonych osób;
  • podejmowanie działań zmierzających do zlokalizowania, usunięcia, transportu i zniszczenia materiałów lub urządzeń wybuchowych oraz zastosowania przedsięwzięć prewencyjnych w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom bombowym;
  • wykonywanie zadań wymagających wykorzystania specjalnych sił i środków będących w ich dyspozycji lub konieczności stosowania specjalnej taktyki działania.

Nim policyjni kontrterroryści z Bydgoszczy pojawili się nad Wisłą przez kilkadziesiąt minut intensywnie ćwiczyli nad płytą toruńskiego lotniska, ponieważ jednym z elementów ich akcji było zajęcie barki i uwolnienie zakładników po wcześniejszym locie na linach podwieszonych pod śmigłowcem Black Hawk.

Za sterami tej maszyny zasiedli piloci z Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji. Według danych z 2022 roku policyjne lotnictwo posiada 3 śmigłowce Black Hawk. Wszystkie mają swoje macierzyste lotnisko w Warszawie. Oprócz nich stacjonują tam również: dwa Belle 407 i dwa Mi-8. Poza tym po jednym śmigłowcu Bell lub Sokół mają do dyspozycji również komendy wojewódzkie policji w:

  • Krakowie,
  • Łodzi,
  • Poznaniu,
  • Szczecinie,
  • Wrocławiu.

Kontrterroryści w Toruniu, w Bydgoszczy, w Polsce i za granicą

W marcu tego roku kontrterroryści z Bydgoszczy brali udział w działaniach związanych z awanturą, którą w jednym z budynków Aleksandrowa Kujawskiego wszczął 37-latka. Groził swojej partnerce przedmiotem przypominającym broń. Następnie zbiegł z miejsca zamieszkania i napadł z tym samym przedmiotem na taksówkarza.

Kontrterroryści z Bydgoszczy w razie potrzeby uczestniczą w akcjach w całej Polsce. W kwietniu tego roku brali udział na przykład w zatrzymaniu członków grupy napadającej na tiry. W sumie działało w niej ponad 200 funkcjonariuszy, w tym także z Niemiec. Zatrzymano 10 osób.

Polecamy

Bydgoski pododdział kontrterrorystyczny współpracuje również w Centralnym Biurem Śledczym Policji w całej Polsce. Ostatnio działał w Gnieźnie w czasie likwidacji fabryki nielegalnych papierosów.

Niedawno przez kilka miesięcy funkcjonariusze SPKP w Bydgoszczy byli też w Ukrainie, gdzie razem z innymi policjantami z kraju pomaganiu obywatelom Ukrainy w rozminowaniu oraz neutralizowaniu materiałów wybuchowych pozostawionych przez rosyjskie wojska na terenach zamieszkałych przez ludność cywilną. Wcześniej uczestniczyli w misji w Kosowie.

- Ostatnio brali również udział w Toruniu i w Bydgoszczy w kilku zatrzymaniach podejrzanych o handel narkotykami, oszustwa czy zagarnięcie mienia o znaczniej wartości, gdzie istniało podejrzenie, że przestępcy mogą być uzbrojeni. Uczestniczą również w wielu innych działaniach, o których - ze względu na ich specyfikę - nie można szczegółowo informować – mówi Monika Chlebicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Bydgoszczy składa się z zespół minersko-pirotechnicznego i dwóch zespołów bojowych. W sumie posiada 32 etaty. Od niedawna, aby zostać policyjnym kontrterrorystą, nie trzeba być już wcześniej policjantem. Teraz do służby w tej jednostce może zgłosić się każdy, kto posiada:

  • bardzo dobry stan zdrowia,
  • wysoki poziom sprawności fizycznej,
  • odporność na stres oraz działania pod presją,
  • umiejętność szybkiej adaptacji oraz współpracy w zespole,
  • dużo motywacji i chęci do własnego rozwoju.

- Obecnie członkami pododdziału są wyłącznie mężczyźni. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zasiliły go również kobiety – dodaje Monika Chlebicz. - W czasie rekrutacji są traktowane tak samo jak mężczyźni.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska