MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Czy w kranach zabraknie wody? Taka jest sytuacja na ujęciach wody dla miasta

Wojciech Pierzchalski
Przez suszę coraz więcej samorządów, także w naszym regionie, wprowadza ograniczenia w dostawach wody albo zakazy podlewania ogrodów. Czy taki scenariusz grozi torunianom?
Przez suszę coraz więcej samorządów, także w naszym regionie, wprowadza ograniczenia w dostawach wody albo zakazy podlewania ogrodów. Czy taki scenariusz grozi torunianom? Grzegorz Olkowski
Przez suszę coraz więcej samorządów, także w naszym regionie, wprowadza ograniczenia w dostawach wody albo zakazy podlewania ogrodów. Czy taki scenariusz grozi torunianom?

Zobacz wideo: Tyle trzeba zapłacić za ogródek letni na starówce

od 16 lat

Woda do torunian płynie głównie z dwóch ujęć w pobliżu miasta - Drwęca-Jedwabno oraz Mała Nieszawka. Te dwa ujęcia są kluczowe dla bezpieczeństwa wodnego mieszkańców. Dziennie do kranów w mieście trafia z nich nawet 60 tysięcy metrów sześciennych wody.

W regionie zalecają rozsądne korzystanie z wody

Od kilku lat, wraz z początkiem upałów, pojawiają się apele samorządów o rozsądne gospodarowanie wodą czy nawet zakazy podlewania ogrodów z groźbą mandatów. W ostatnim czasie takie apele wystosowały w naszym regionie urzędy w Brześciu Kujawskim i Golubiu Dobrzyniu.

- Wprowadza się zakaz podlewania z gminnej sieci wodociągowej ogrodów przydomowych, działkowych, terenów zielonych oraz napełniania basenów na terenie gminy Brześć Kujawski od 6 czerwca do 31 sierpnia 2023 r. w godzinach od 18:00 do 22:00 - poinformował tamtejszy urząd gminy.

Z kolei władze gminy Golub-Dobrzyń zalecają, by z wody pitnej korzystać z sieci wodociągowej wyłącznie do "celów bytowych" i powstrzymać się od podlewania trawników, ogródków przydomowych i działkowych, napełniania basenów i mycia samochodów.

- W związku z utrzymującą się suszą oraz niekorzystnymi prognozami pogody zwracamy się z prośbą do mieszkańców korzystających z sieci wodociągowej o racjonalne korzystanie z wody, czytamy w komunikacie z 1 czerwca 2023 - zaapelowali tamtejsi urzędnicy 1 czerwca. Gmina tłumaczy, że dzięki ograniczeniu zużycia, sieć zapewni odpowiednie ciśnienie wody oraz nie spowoduje przerw w jej dostawie wszystkim użytkownikom sieci.

Toruń. Czy miastu grozi brak wody?

Prezes Toruńskich Wodociągów, Władysław Majewski zapewnia, że obecnie nie ma żadnych kłopotów jeśli chodzi o pobór wody na ujęciach, które zaopatrują Toruń.

Polecamy

- W ostatnich latach zdarzało się, że dobowy pobór wody w upalne dni sięgał nawet 60 tysięcy metrów sześciennych. W tym roku w cieplejsze dni to około 10 tysięcy metrów sześciennych mniej. Dla porównania, wczesną wiosną, jesienią czy zimą te wartości sięgają 35 tysięcy metrów sześciennych. Dobowy pobór na tym poziomie jest stabilny albo nawet spada - wyjaśnia Władysław Majewski.

Toruńskie Wodociągi mają być przygotowane na zapewnienie mieszkańcom dużo większej ilości wody. - Ujęcia, infrastruktura i pracownicy są przygotowani na dużo wyższe pobory, ale nic nie wskazuje na to, by była taka konieczność. To raczej mało realne, żeby konieczne było przekroczenie nawet tych 60 tysięcy metrów sześciennych na dobę, na które Toruńskie Wodociągi są gotowe - zaznacza uwagę Władysław Majewski.

Toruńskie ujęcia wody mają być bezpieczne

Toruńskie Wodociągi, oprócz Torunia, w wodę zaopatrują także część Inowrocławia i Ciechocinka, a w całości gminy Lubicz, Wielka Nieszawka i Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną w gminie Ostaszewo. Władysław Majewski uspokaja, że także ci mieszkańcy mogą być spokojni, że ich krany nie będą suche.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

- Obecnie nie ma zagrożenia dla ujęć, z których czerpiemy wodę. Oczywiście, mamy do czynienia z suszą, ale nie jest ona w tym momencie groźna dla naszych zasobów. Zagrożenie mogłoby stanowić radykalne obniżenie wód gruntowych lub, w ekstremalnym przypadku, wyschnięcie rzeki Drwęcy, na co się nie zanosi. Nie są to procesy, które zajdą w miesiąc czy rok, mówimy tu raczej o wielu latach, w których ta tendencja musiałaby się utrzymywać. Jednocześnie cały czas jest możliwość rozwoju ujęć, żeby woda dla Torunia nie była zagrożona - mówi prezes Toruńskich Wodociągów.

Władysław Majewski uspokaja, że w mieście nie zanosi się na przerwy w dostawach wody lub zakazy np. podlewania ogrodów. - Mieszkańcom Torunia wody na pewno nie zabraknie i mogą być o to spokojni. Nie zamierzamy ograniczać dostaw wody - zaznacza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska