Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy nowoczesność musi się kłócić z tradycją? Zdecydowanie nie!

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Przy Szosie Chełmińskiej 66 mury znowu zaczęły piąć się do góry. Nie powinny jednak odciąć światła docierającego do okna w ścianie sąsiedniej kamienicy
Przy Szosie Chełmińskiej 66 mury znowu zaczęły piąć się do góry. Nie powinny jednak odciąć światła docierającego do okna w ścianie sąsiedniej kamienicy Szymon Spandowski
Na Chełmińskim Przedmieściu powstają dwa nowe budynki, które z zewnątrz będą przypominały obiekty z... pruskiego muru.

[break]
Na początku lat 90. w Toruniu wyrosło sporo nowych domów. Na ogół powstawały one na dawnych przedmieściach w sąsiedztwie tak dla Torunia charakterystycznych budynków szkieletowych.

W wielu przypadkach zresztą ich projektanci nawiązywali do budowli z muru pruskiego. co do dziś widać choćby na Rybakach.

W rejonie ulic Ogrodowej i Wiązowej z kolei nawet ściany śmietników są pomalowane w typową dla konstrukcji szachulcowych kratkę.

Później takie powiązania nowego ze starym przestały być mile widziane. Na toruńskich osiedlach zaczęły dominować bryły, które z tradycją nie miały nic wspólnego.

Okazuje się jednak, że w Toruniu można stawiać nowoczesne obiekty, nie wywracając przy tym do góry nogami historycznego krajobrazu. Pierwszym dowodem na to miała być inwestycja przy Szosie Chełmińskiej 66. Położony wewnątrz działki budynek mieszkalny jest nowoczesną konstrukcją, podobnie jak budynek od strony ulicy. Wysokość tego ostatniego miała być jednak dostosowana do sąsiadującej z nim historycznej zabudowy. Budynek miał również zostać przykryty tradycyjnym dwuspadowym dachem. Jego elewacja od strony Szosy Chełmińskiej miała wreszcie wyglądać tak, jakby została zbudowana z pruskiego muru.

Zatwierdzone pozwolenie na budowę skutkowało drobną korektą budynku. - Adam Popielewski, architekt miejski

Takie były założenia, na efekty trzeba było jednak długo poczekać. Budowa utknęła, pojawił się m.in. problem z jedną ze ścian, która - gdyby powstała w pierwotnie zakładanej formie - zasłoniłaby okno sąsiedniej kamienicy. Projekt został skorygowany, podobnie jak pozwolenie na budowę.

- Zatwierdzone pozwolenie skutkowało drobną korektą budynku - wyjaśnia Adam Popielewski, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta. - Okno sąsiedniego obiektu nie zostało zamurowane i nie straciło dostępu do światła.

Dom przy Szosie Chełmińskiej 66 ma zostać od strony swojego wiekowego sąsiada nieco obniżony. Po przerwie na budowie znowu pojawili się robotnicy, jak się dowiedzieliśmy, na początku przyszłego roku może już się rozpocząć sprzedaż znajdujących się tam lokali.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska