Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnik zwraca uwagę na bezpieczeństwo pieszych przekraczających torowisko przy przystankach

Jarosław Wadych
Od pewnego czasu motorniczowie w Toruniu nie ostrzegają pieszych sygnałem dźwiękowym, że ruszają z przystanku
Od pewnego czasu motorniczowie w Toruniu nie ostrzegają pieszych sygnałem dźwiękowym, że ruszają z przystanku Grzegorz Olkowski
Toruńskie tramwaje nie dzwonią już w celach ostrzegawczych, gdy ruszają z przystanku. Z kolei na uczęszczanych przejściach przez torowiska przy przystankach nie zaznaczono linii, której nie powinny przekraczać osoby piesze, gdy jedzie tramwaj.

[break]
- Do niedawna odgłos tramwajowego dzwonka ostrzegał przechodniów i osoby stojące przy torowisku, że tramwaj rusza - zauważa Jerzy Berduszek, Czytelnik „Nowości”. - Gdy w 2015 roku wprowadzano do użytku nowoczesne tramwaje niskopodłogowe, na samym początku motorniczowie nadal stosowali ten sygnał. I nagle to się skończyło.

Toruńskie tramwaje są tramwajami wąskotorowymi, co w Polsce jest w mniejszości. Odległości są inne, co może zmylić osobę, która przyjeżdża z innego miasta i po opuszczeniu tramwaju zamierza przed nim przejść przez jezdnię.

- Druga niepokojąca rzecz to brak zaznaczenia linii, której nie powinny przekraczać osoby piesze, gdy jedzie tramwaj, na przejściach przez torowisko przy przystankach tramwajowych - na przykład na Wałach gen. Sikorskiego - twierdzi Jerzy Berduszek, nasz Czytelnik.

Sygnał w ostateczności

- Motorniczowie używają sygnałów dźwiękowych w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego - twierdzi Piotr Reich, rzecznik Miejskiego Zakładu Komunikacji. - Alternatywnie motorniczy zamiast dzwonić na pieszych, ruszając z przystanku, może powstrzymać się od jazdy, aż piesi odejdą na bezpieczną odległość. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego, gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie. Jednocześnie zabrania się nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego oraz używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, chyba że jest to konieczne. Zatem dzwonek zewnętrzny tramwaju nie może być nadużywany.

Zauważa on, że tramwaj dojeżdżający do przejścia dla pieszych jest widoczny i pieszy przechodząc przez torowisko zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności.

Przejście do sprawdzenia

Przy realizacji owych inwestycji wyznaczono odpowiednią odległość na przejściach przez torowisko - oznaczono innym kolorem płytki chodnikowe, a także wyposażono je w wypustki z myślą o osobach niepełnosprawnych.

- Nie wykluczone jest zastosowanie podobnych rozwiązań przy przebudowie przejść przez tory tramwajowe, przy okazji realizacji kolejnych inwestycji w przyszłości. Wskazywane przez Czytelnika przejście przy Wałach gen. Sikorskiego sprawdzimy - zapewnia Piotr Reich.

Warto wiedzieć

- Motorniczowie używają sygnałów dźwiękowych (dzwonka) w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Motorniczy zamiast dzwonić na pieszych, ruszając z przystanku może powstrzymać się od jazdy, aż piesi odejdą na bezpieczną odległość.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego, gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie. Jednocześnie zabrania się nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego na obszarze zabudowanym, chyba że jest to konieczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska