Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwór Artusa przedstawia nową koncepcję programową. Co przygotowano na ten rok?

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Dwór Artusa zaprezentował nową koncepcję programową. Co czeka na torunian w nadchodzącym czasie? Od lewej, Dorota Płoska Grzybowska, obecna dyrektor Dworu Artusa, Justyna Bieluch-Czyżak, kierownik działu artystycznego, Katarzyna Jaworska, kurator programowa.
Dwór Artusa zaprezentował nową koncepcję programową. Co czeka na torunian w nadchodzącym czasie? Od lewej, Dorota Płoska Grzybowska, obecna dyrektor Dworu Artusa, Justyna Bieluch-Czyżak, kierownik działu artystycznego, Katarzyna Jaworska, kurator programowa. Grzegorz Olkowski
Od 1 stycznia br. Fundacja Biuro Kultury zarządza Centrum Kultury „Dwór Artusa” w Toruniu. We wtorek, 16 stycznia odbył się specjalny briefing prasowy, na którym przedstawiono nową koncepcję programową. Co czeka na torunian i turystów w 2024 roku?

Dwór Artusa zapowiada nie tylko nowości

Fundacja Biuro Kultury, znana przede wszystkim z organizacji odbywającego się w Toruniu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Toffifest”, od 1 stycznia br. oficjalnie zarządza jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Toruniu – Dworem Artusa. Z miastem fundacja umowę podpisała na 42 miesiące, czyli do 31 grudnia 2026 roku. We wtorek, 16 stycznia zorganizowano specjalną konferencję, na której przedstawiono plany na nadchodzące miesiące. Dorota Płoska-Grzybowska, obecna dyrektor Centrum Kultury, wraz z Katarzyną Jaworską, kuratorem programowym, zapowiedziały styczniowe spotkanie już w lipcu ubiegłego roku, kiedy Fundacja Biuro Kultury została wyłoniona jako nowy zarządca. Czy torunianie i turyści otrzymają to, co już znają i czego oczekują?

Dorota Płoska-Grzybowska wraz z Katarzyną Jaworską oraz nową kierowniczką działu artystycznego, Justyną Bieluch-Czyżak, poinformowały, że Dwór Artusa na bieżący rok zyskał szeroki i zróżnicowany program, który zapewni mieszkańcom i turystom to, co stało się już w Centrum Kultury tradycją. Nie zamykają się jednak na nowości kulturalne, dopasowując wiele wydarzeń do oczekiwań miłośników wszelkiego rodzaju sztuki, ale także jej wykonawców, artystów. Tegoroczne hasło przewodnie to: Dwór Artusa – miejsce spotkań.

– Wyznacznikiem hasła przewodniego dla naszego programu stała się wielowiekowa tradycja miejsca, w którym się znajdujemy – powiedziała Dorota Płoska-Grzybowska. – Miejsca, które zostało powołane jako miejsce spotkań. I takie też jest hasło przewodnie naszego programu. Niezmiennie pozostajemy miejscem otwartym dla wszystkich, w którym spotkają się różne dziedziny, rozkładając się na całoroczny kalendarz wydarzeń – podkreśliła obecna dyrektor.

Połączenie nowego z tradycją

W koncepcji programowej Dworu Artusa znalazły się cztery nowe festiwale. Każdy z nich dotyka innej tematyki i prezentuje różne dziedziny sztuki. Przy okazji nowości kulturalnych zadbano także o nową identyfikację wizualną Centrum Kultury.

Festiwal Artus Short Film Festival – festiwal rozpocznie się 7 marca i potrwa cztery dni, czyli do 10 marca 2024 roku. Zostaną zaprezentowane na nim filmy krótkometrażowe, stające się początkiem kariery dla wielu reżyserek i reżyserów. Obok projekcji filmowych odbędzie się także specjalna wystawa grafika i plakacisty Andrzeja Pągowskiego, który odtworzył 59 plakatów do wszystkich filmów Andrzeja Wajdy. Przy tej okazji zostaną zaprezentowane także filmy wybitnego polskiego reżysera.

Festiwal Watch Dogs Prawa Człowieka w Filmie został zaplanowany na 16–18 kwietnia 2024 r. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych prawom człowieka na świecie, które zorganizowano we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. W ramach festiwalu zostaną zaprezentowane głównie filmy dokumentalne skupiające się nie tylko na krajach odległych, ale także tego, co jest bliskie każdemu człowiekowi. Festiwalowi będą towarzyszyć spotkania, dyskusje i prelekcje, także w filiach Dworu Artusa. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.

Festiwal Arte Festival poświęcony twórczości dzieci i młodzieży. Zaplanowano go na maj. Program festiwalu opierać się będzie głównie na muzyce, lecz zostanie wzbogacony także o warsztaty wokalne czy pokazy filmowe. Od 1 marca rozpoczną się zapisy dla uczestników festiwalu. Współorganizatorem festiwalu jest Sara Pach oraz Ada Szulc.

Festiwal Ukryta Sztuka Kobiet. Został zaplanowany na 10–13 października 2024 roku. Głównym celem jest prezentacja artystek w jak najszerszej skali. Obok wystaw, przedstawień teatralnych czy sztuki współczesnej pojawią się także spotkania tematyczne. Festiwal skierowany jest nie tylko do kobiet, lecz dla wszystkich miłośników sztuki i kultury.

Centrum Kultury „Dwór Artusa” kontynuować będzie także trzy najbardziej znane festiwale.
Artus Festival – czyli festiwal muzyczny, który już na dobre wpisał się w toruńskie kulturalne wydarzenia. Tegoroczna edycja nie będzie jednak skupiała się na kilkudniowym wydarzeniu, a zostanie rozłożona w czasie na okres lipca i sierpnia. Festiwal połączy w sobie różne gatunki muzyczne.

Jo! Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej. Czterodniowy festiwal skupiający się na coraz popularniejszej formie sztuki teatralnej, jaką jest impro, czyli spektakli bez wcześniejszego scenariusza. W ramach festiwalu do Torunia zagoszczą twórcy z całego świata. Festiwal odbędzie się w dniach 25–28 lipca 2024 roku.

Toruński Festiwal Słów w tym roku obchodzić będzie 30-lecie. Literatura dotyka coraz większej przestrzeni. W tym roku jednym z motywów przewodnich będzie literatura Young Adult oraz zjawisko kulturalne tzw. książkar. Ponadto pojawią się specjalne panele poświęcone literaturze pięknej, reportażom, podcastom czy audiobooków. Zaplanowano go na pierwszy tydzień listopada br.

Oprócz zaplanowanych festiwali w kalendarium Dworu Artusa pojawiać się będą bieżące wydarzenia – wystawy, zwiedzanie budynku, koncerty, spektakle czy działania edukacyjne w zależności od potrzeb dzieci i młodzieży. Kontynuowany także będzie Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Zbigniewa Herberta. Już dziś organizatorzy zapraszają zbliżające się półkolonie, a także walentynkowy koncert Janka Traczyka oraz spektakl „Zakochani grafomani” w wykonaniu Małgorzaty Bogdańskiej i Marka Koterskiego, który odbędzie się 9 lutego.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska