Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EDF Toruń planuje budowę w naszym mieście elektrociepłowni i ciepłociągu pod Wisłą

Artur Olewiński
Nastawnia EDF w Toruniu przy ul. Ceramicznej 6
Nastawnia EDF w Toruniu przy ul. Ceramicznej 6 Jacek Smarz
Plany toruńskiej spółki mogą według wstępnych przymiarek pochłonąć nawet miliard złotych! Pierwotne założenia mówiły o bloku produkującym jednocześnie ciepło i prąd.

Doniesienia o ogromnych planach inwestycyjnych spółki EDF Toruń pojawiły się już kilka lat temu, kiedy firma działała jeszcze jako Cergia SA. Teraz okazuje się, że wielkie plany rozbudowy elektrociepłowni są aktualne.

Pierwsze zezwolenia już są

Na razie w EDF są bardzo lakoniczni. - Trwają prace nad projektem inwestycyjnym. O kolejnych etapach projektu będziemy informować na bieżąco - czytamy w komunikacie Julity Karpińskiej, rzecznika prasowego EDF. Więcej szczegółów zdradza toruński magistrat, do którego spółka wystąpiła już o niezbędne zezwolenia. [break]
- Wydaliśmy już pozwolenie, które uprawnia do rozpoczęcia robót budowlanych. Cała inwestycja obejmuje poważną rozbudowę i przebudowę ciepłowni. Jednym z jej elementów, który ma powstać w pierwszej kolejności, jest blok energetyczny (gazowo-olejowy), który dla funkcjonowania całej elektrowni ma raczej niewielkie znaczenie, bo jest to blok zapasowy - mówi Adam Popielewski, architekt miasta, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta
Torunia.
Z jego informacji wynika, że EDF podpisał już kontrakty na budowę i dostawę niezbędnych urządzeń wyposażenia wspomnianego bloku. - Mam nadzieję, że spółka wystąpi w najbliższym czasie o zatwierdzenie projektu budowlanego - mówi Popielewski.
Jak dowiedzieliśmy się, to niejedyna inwestycja, którą planuje EDF. Kolejną ma być budowa ciepłociągu, który połączyłby oba brzegi Wisły.
- EDF Toruń zależy na ciągłym rozwoju lokalnego rynku ciepła oraz na likwidacji niskiej emisji w mieście poprzez przyłączanie obiektów do sieci ciepłowniczej. Dlatego budowa ciepłociągu przebiegającego przez Wisłę jest w fazie pomysłu, który rozważamy - informuje Julita Karpińska.

Mniej dymu na lewobrzeżu

Miasto nie chce bezpośrednio odnosić się do zamierzeń spółki, tłumacząc, że nie zna szczegółowych planów. Na ile jednak inwestycja jest Toruniowi potrzebna? - Z punktu widzenia miasta budowa nowych sieci przesyłowych pozwoli przyłączyć budynki, których obecnie podstawą ogrzewania jest węgiel - mówi Aleksandra Iżycka, rzecznik prezydenta miasta. - Spowoduje to zmniejszenie ilości szkodliwych związków w powietrzu.
Do tej pory cała sieć przesyłająca ciepło znajduje się w położonej po prawej stronie Wisły części miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska