Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy będą miały prawo decydować o zasadach umieszczania reklam

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Marszałek Piotr Całbecki oraz minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński i wiceminister środowiska Piotr Otawski na konferencji
Marszałek Piotr Całbecki oraz minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński i wiceminister środowiska Piotr Otawski na konferencji Jacek Smarz
Krajobrazy Kujawsko-Pomorskiego, Podlaskiego, Podkarpackiego są równie piękne i cenne jak pejzaże Toskanii lub Prowansji. Musimy tylko je chronić i wypromować.

Jak osiągnąć ten cel, dyskutowano wczoraj w Toruniu na ogólnopolskiej konferencji o ochronie ładu przestrzennego, w kontekście prezydenckiego projektu ustawy krajobrazowej. Zorganizował ją samorząd województwa kujawsko-pomorskiego i Porozumienie Parków Krajobrazowych Polski.
[break]
- Projekt ustawy, którą pan prezydent skierował do parlamentu, mówi o tym, że trzeba chronić krajobraz zarówno w skali mikro - i to jest zadanie gmin, które uzyskają odpowiednie kompetencje przez możliwość stanowienia prawa miejscowego, określającego zasady sytuowania reklam, małej architektury, ogrodzeń - jak i w skali województwa - podkreśla Olgierd Dziekoński, minister w Kancelarii Prezydenta.
- Na poziomie samorządu wojewódzkiego należy przeprowadzić oceny krajobrazów i wskazać, które z nich są priorytetowe. Dla tych najbardziej wartościowych ustawa proponuje wprowadzenie pewnych zasad które wiązałyby wszystkie gminy, określające, na przykład czego tam budować nie wolno, a jeśli można, to na jakich warunkach.

Nowy samorząd, nowa ustawa

Ustawa jest obecnie przedmiotem prac w Sejmie. - Wierzymy wszyscy, że będzie mogła wejść w życie do końca tego roku, aby samorządy wybrane w tej kadencji mogły ją od przyszłego roku stosować - mówi minister Olgierd Dziekoński.
- Europejska Konwencja Krajobrazowa, podpisana w 2000 roku, zobowiązuje nas do oceny, identyfikacji krajobrazu i podjęcia środków ochrony. To my musimy zastanowić się, jakie instrumenty są nam potrzebne. Państwa przyjmują różne strategie i narzędzia, my możemy przejąć te najlepsze wzorce - wyjaśnia wiceminister środowiska Piotr Otawski.
- Każdy wie, jak wyglądają krajobrazy Toskanii czy Prowansji. Krajobrazy Kujawsko-Pomorskiego, Podlaskiego, Podkarpackiego są równie cenne i piękne, musimy tylko je chronić i promować w całej Europie - uważa minister Otawski.

Ochrona z lukami

Parki krajobrazowe istnieją od ponad trzydziestu lat, ale jak uważa Marek Broda, przewodniczący Porozumienia Parków Krajobrazowych Polski i dyrektor Zespołu Śląskich Parków Krajobrazowych, szczytna idea nie przełożyła się na konkretne rozwiązania, dotyczące harmonijnego zagospodarowania przestrzeni czy ochrony obszarów, które powinny zostać zachowane w niezmienionym stanie. - Liczymy, że ustawa jest pierwszym krokiem w kierunku porządkowania prawa i utworzenia całego systemu obszarów chronionych - stwierdził Marek Broda.
Jak sytuacja wygląda w naszym regionie, mówił Marian Tomoń, dyrektor Brodnickiego Parku Krajobrazowego: - Pracując kilkadziesiąt lat w parku krajobrazowym, przyglądam się, jak następuje deprecjacja krajobrazu. Wchodzimy w pewne miejsca bardzo brutalnie. Na niektórych obszarach chronionych, zwłaszcza tam, gdzie są jeziora i lasy, intensywnie rozwija się budownictwo. Dzisiaj w gminach na obszarach chronionych wydaje się decyzje dotyczące warunków zabudowy, o które wnioskuje rolnik czy inny właściciel ziemi. Gmina nie może odmówić i marszałek - jako organ ochrony przyrody na tym terenie - również nie może zaoponować. To jest proces nieodwracalny.

Fakty
Marszałek i eksperci pracowali nad ustawą

W prezydenckim zespole pracującym nad projektem znalazł się marszałek Całbecki, a jego podwładni pracowali nad zapisami dokumentu. Nasi samorządowcy jako pierwsi podnieśli kwestię ochrony krajobrazu przed masztami elektrowni wiatrowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska