MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory na prezydenta Torunia. Kandydat Paweł Gulewski o środkach z Krajowego Planu Odbudowy i wsparciu dla przedsiębiorców

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
W niedzielę, 14 kwietnia, miała miejsce konferencja prasowa Pawła Gulewskiego, kandydata na urząd Prezydenta Miasta Torunia w sprawie współpracy z Ministerstwem Finansów i wsparcia dla lokalnego biznesu.
W niedzielę, 14 kwietnia, miała miejsce konferencja prasowa Pawła Gulewskiego, kandydata na urząd Prezydenta Miasta Torunia w sprawie współpracy z Ministerstwem Finansów i wsparcia dla lokalnego biznesu. Agnieszka Bielecka
W niedzielę, 14 kwietnia, miała miejsce konferencja prasowa Pawła Gulewskiego, kandydata na urząd Prezydenta Miasta Torunia w sprawie współpracy z Ministerstwem Finansów i wsparcia dla lokalnego biznesu.

Druga tura wyborów w Toruniu przed nami

W niedzielę, 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów na prezydenta Torunia. O głosy mieszkańców walczą Paweł Gulewski z Koalicji Obywatelskiej i Michał Zalewski z Komitetu Wyborczego Wyborców Michała Zaleskiego. W niedzielę, 14 kwietnia, na tarasie Hotelu Bulwar w Toruniu miała miejsce konferencja prasowa Pawła Gulewskiego. Tematem były środki z Krajowego Planu Odbudowy oraz szanse na dofinansowanie najważniejszych inwestycji miejskich. Udział konferencji wzięli także: marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, minister finansów Andrzej Domański oraz wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

Spotkanie przedsiębiorców w Toruniu

Konferencję poprzedziło spotkanie z przedstawicielami lokalnych przedsiębiorstw, a rozmowy - jak powiedział podczas konferencji wiceminister Arkadiusz Myrcha - dotyczyły finansowych i gospodarczych perspektyw zarówno w kontekście zbliżającej się drugiej tury wyborów samorządowych, jak też planów Ministerstwa Finansów i rządu w zakresie wydatkowania środków unijnych i propozycji dla biznesu. Spotkanie - dodał minister Domański - było też polem do dyskusji o największych wyzwaniach, jakie stoją przed polską gospodarką.

- Wiemy, że Polski Ład zdewastował finanse wielu polskich samorządów i zastanawialiśmy się, jak rząd z samorządami może te finanse naprawiać. Mamy pomysł, nad którym już wspólnie pracujemy. Chcemy, aby nowy system finansowania samorządów czynił je niezależnymi od decyzji podejmowanych przez polityków w Warszawie - mówił Andrzej Domański. - Wiemy, że rząd odblokował miliardy euro z europejskich środków i te pieniądze będą sukcesywnie wpływały do polskiej gospodarki, napędzając inwestycje, ale chcemy też, aby szybko rosły również inwestycje prywatne - żeby otoczenie do inwestowania w Polsce przez polskich przedsiębiorców było stabilne i aby te inwestycje były na wyższym poziomie.

Deklaracje kandydata KO

Podczas niedzielnej konferencji Paweł Gulewski przypomniał o deklaracjach, które miały paść podczas spotkania z przedsiębiorcami, dotyczących m.in. zmiany systemu naliczania dochodów z tytułu PIT.

- To, co stało się za poprzedniej władzy, podkopało jeden z fundamentów samostanowienia samorządów, jeśli chodzi o komponent finansowy. Na przykładzie Torunia: tylko zmiana algorytmu naliczania dochodów z tytułu PIT to utrata z budżetu miasta Torunia około 48 mln zł rocznie. W skali kadencji to jest ponad 200 mln zł. Z drugiej strony zmagamy się z gigantycznym poziomem zadłużenia. Te kwestie również będziemy chcieli regulować - rozmawiać z ministerstwem, szukać narzędzi, szukać ratunku również w KPO, który może odciążyć kasę Torunia, środki publiczne w zakresie inwestycji - mówił Paweł Gulewski.

Podkreślił jednocześnie, że zamierza czynnie wspierać lokalnych przedsiębiorców w dialogu z ministrem finansów.

- Pan minister zadeklarował swoją otwartość w kwestii rozmów o potrzebach przedsiębiorców. Obiecuję, że jeśli zostanę prezydentem Torunia, to przedsiębiorcy lokalni będą mogli na mnie liczyć - jako osobę, która będzie się upominała o kwestie dotyczące ustroju, kwestie podatkowe, prawa pracy - powiedział Paweł Gulewski.

od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska