Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Horzyca” zaprasza torunian nie tylko na przedstawienia i „zaczepia” przechodniów

Mirosława Kruczkiewicz
Instalacja przed głównym budynkiem teatru dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych
Instalacja przed głównym budynkiem teatru dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych Grzegorz Olkowski
Od kilku dni do Teatru Horzycy można wejść przez dodatkową bramę. Stanęła na skwerku przed teatrem.

„Brama” z przezroczystego tworzywa i aluminium ma kształt kubika. Gdy się przyjrzeć z bliska „deseniowi” na jednej ze ścian, okazuje się, że jest złożony z portretów ludzi. Deseń na drugiej ścianie składa się ze słów. To słowa, zaczerpnięte z wypowiedzi polityków i z forów internetowych: nieprzyjazne określenia nazywane mową nienawiści.

W bramie można założyć słuchawki, takie, jakie stosują pracownicy narażeni na hałas. Sytuację da się pewnie rozumieć dwojako. Odcinamy się od zgiełku świata pełnego hejtu. Albo przeciwnie - odcinamy się od innych głosów i argumentów, zamykając w naszej „bańce”, z punktu widzenia której obcy znaczy zły.

Polecamy

- Instalacja jest pracą zespołową. Pomysłodawcą był Marcin Kącki, autor sztuki „Wróg się rodzi”, która ma u nas dziś prapremierę - mówi Marta Siwicka, specjalistka do spraw komunikacji Teatru Horzycy.

Instalacja jest dostępna dla wszystkich, nie tylko tych, którzy wybierają się na spektakl. Brama ma skłonić do refleksji nad mową nienawiści i zachęcić do przyjścia na przedstawienie „Wróg się rodzi”, które m.in. tego problemu dotyczy. To kolejne takie nietypowe zaproszenie. Przed jesienną premierą „Hamleta” na chodniku wokół teatru pojawiły się naklejki z pytaniami - jak ocalić siebie, po co nam bohaterowie... Naklejki-strzałki podpowiadały, gdzie można szukać odpowiedzi: w teatrze.

Zobacz także: Kradzież roweru przy Mickiewicza w Toruniu. Są zdjęcia złodziei! Pomóżmy ich złapać!

- Chcemy sprawić, by teatr był częścią Państwa świata, żeby społeczność miasta uczestniczyła w jego życiu, a on uczestniczył w życiu mieszkańców. Hasło sezonu brzmi: „Tu, w Toruniu” - zapowiadał po wakacjach Paweł Paszta, dyrektor artystyczny Teatru im. Wilama Horzycy.

W tym sezonie teatr nie tylko „zaczepia” przechodniów, którzy znajdą się w jego pobliżu. Zmienił np. formułę Studenckich Wtorków. To nie są już adresowane do studentów spotkania z reżyserami i aktorami, ale dyskusje panelowe dla wszystkich na gorące tematy. W nawiązaniu do przedstawienia „Natan Mędrzec” rozmawiano o Islamie, a przy okazji premiery „Aktorów prowincjonalnych” o tym, czy sztuka powinna zabierać głos w bieżących sprawach politycznych. W debatach biorą udział goście specjalni. Byli wśród nich m.in. ks. dr hab. Piotr Roszak i reżyser Paweł Łysak.

Polecamy: Co się dzieje w weekend w Toruniu? INFORMATOR

Raz w miesiącu teatr stara się do serc widzów docierać przez… żołądek. „Niedziele w Teatrze” rozpoczynają się (późnym) śniadaniem. Do stołu ustawionego - zależnie od pogody - we foyer lub na skwerze przed teatrem goście siadają z pracownikami teatru. Potem zapraszani są na warsztaty artystyczne. Udział w „Śniadaniu” kosztuje 20 zł od osoby. Rodziny mają zniżki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska