Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zostać rodzicem zastępczym w Toruniu? Oto szczegóły i stawki!

Sara Watrak
Sara Watrak
"Jestem Mamą Zastępczą, jestem Tatą Zastępczym - Ty też możesz mieć taką supermoc" – pod takim hasłem Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu prowadzi kampanię społeczną dotyczącą rodzicielstwa zastępczego. Sprawdzamy, kto może zostać rodziną zastępczą i jakie kwestie finansowe się z tym wiążą.
"Jestem Mamą Zastępczą, jestem Tatą Zastępczym - Ty też możesz mieć taką supermoc" – pod takim hasłem Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu prowadzi kampanię społeczną dotyczącą rodzicielstwa zastępczego. Sprawdzamy, kto może zostać rodziną zastępczą i jakie kwestie finansowe się z tym wiążą. MOPR
"Jestem Mamą Zastępczą, jestem Tatą Zastępczym - Ty też możesz mieć taką supermoc" – pod takim hasłem Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu prowadzi kampanię społeczną dotyczącą rodzicielstwa zastępczego. Sprawdzamy, kto może zostać rodziną zastępczą i jakie kwestie finansowe się z tym wiążą.

Obejrzyj: Remont ulicy Długiej w Toruniu

od 16 lat

Kto może zostać rodzicem zastępczym?

- Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że to musi być małżeństwo, kobieta i mężczyzna. To mit. Osoby samotne też mogą zostać rodziną zastępczą. Przepisy nie zamykają takiej możliwości. Nie trzeba mieć także własnych dzieci. Nie ma tak, że ktoś z wyższym wykształceniem będzie lepszym rodzicem niż z zawodowym. To nie wykształcenie powoduje, że ktoś jest lepszym, gorszym rodzicem. To predyspozycje, wrażliwość, to, co wyniosło się z domu – mówi dyrektor MOPR-u, Rafał Walter.

Nie ma też ustalonych kryteriów, jeśli chodzi o mieszkanie. Ważne jest natomiast to, by osoba nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu i nie miała wcześniej odebranej władzy rodzicielskiej.

Polecamy

Drzwi otwarte w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Toruniu

Więcej informacji na temat samych kryteriów na pewno udzielą pracownicy MOPR-u podczas drzwi otwartych, które odbędą się 27 czerwca (poniedziałek), w siedzibie ośrodka przy ul. Słowackiego 114, w godz. 16-18. To tylko jedno z działań, które MOPR podejmie po wygranej w III edycji konkursu "Dzień Rodzicielstwa Zastępczego – kampania społeczna", organizowanego przez Fundację EY. W planach są też m.in. wystawa prac dzieci czy warsztaty edukacyjne. 28 czerwca, w godz. 18-19:30 odbędzie się webinar pn. "Funkcjonowanie dziecka z FASD - jak wspierać". Poprowadzi go Katarzyna Kałamajska-Liszcz. FASD to zespół zaburzeń, które mogą wystąpić u dziecka, gdy matka w ciąży spożywała alkohol.

Polecamy

Ciekawych rzeczy na temat rodzicielstwa zastępczego można dowiedzieć się także z mediów społecznościowych MOPR-u.

- Wszelkie informacje dotyczące naszych działań i zachęcające do pełnienia funkcji rodziny zastępczej będą na bieżąco przekazywane za pośrednictwem fanpage'a na Facebooku pt. "Supermocni - rodzice zastępczy z Torunia" – mówi Anna Rutkowska, starszy specjalista pracy z rodziną.

Rodziny zastępcze otrzymują wynagrodzenie. Oto stawki

Od 1 czerwca wysokość świadczeń przysługujących rodzinie zastępczej wynosi odpowiednio 785 zł dla rodzin zastępczych spokrewnionych oraz 1189 zł dla rodzin niezawodowych, zawodowych i rodzinnych domów dziecka.
Poza tym rodziny mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenia:

  • pomoc związaną z potrzebami przyjmowanego do rodziny zastępczej dziecka,
  • pomoc związaną z wystąpieniem zdarzeń losowych,
  • na pokrycie kosztów związanych z przeprowadzeniem remontu lokalu mieszkalnego (dla rodzin zastępczych zawodowych i rodzinnych domów dziecka przyznawana raz na dwa lata),
  • na utrzymanie lokalu (w przypadku prowadzącego rodzinny dom dziecka jest to świadczenie obligatoryjne, natomiast w przypadku rodziny zastępczej zawodowej, tylko w przypadku, gdy w rodzinie umieszczonych jest co najmniej 4 dzieci),
  • dofinansowanie do wypoczynku poza miejscem zamieszkania dziecka.

- Rodziny zastępcze zawodowe i prowadzący rodzinny dom dziecka otrzymują także wynagrodzenie za pracę (są zatrudnieni na umowę o świadczenie usług), którego wysokość jest uzależniona od liczby dzieci przebywających pod ich opieką – dodaje Anna Rutkowska.

Warto jednak pamiętać, że bycie rodziną zastępczą to nie sposób na biznes, lecz raczej szansa, by pomóc dziecku z problemami i dać mu szansę na normalne, bezpieczne życie w kochającej rodzinie.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu zachęca wszystkie osoby, które myślą o tym, by dać dom dziecku, do kontaktu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska