Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaką niespodziankę szykuje miasto dla Centrum Sztuki Współczesnej?

Redakcja
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu otwarto dla widzów 14 czerwca 2008 roku
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu otwarto dla widzów 14 czerwca 2008 roku Jacek Smarz
- Do końca czerwca powinniśmy zakończyć procedurę wyboru nowego dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej - twierdzą w Urzędzie Miasta. Wiadomo już kogo urzędnicy chcieliby wybrać.

- Szukamy menedżera, który nie tylko będzie w stanie udanie zarządzać tak poważną instytucją kultury, ale również będzie znał się i potrafił świetnie funkcjonować na rynku sztuki - zapowiada Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta. - Zależy nam, aby sprawnie poruszał się w sferze programowej, organizacyjnej, a także umiał pozyskiwać i zabiegać o środki zewnętrzne. Różne warianty bierzemy pod uwagę. Na każdy muszą zgodzić się nasi partnerzy.
[break]

Przypomnijmy, że Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” jest wspólną instytucją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządu województwa kujawsko-pomorskiego i gminy miasta Toruń. Nadzór nad placówką sprawuje jednak prezydent Torunia.
Ze słów Zbigniewa Derkowskiego wynika, że władze Torunia podążają drogą sugerowaną przez Dobrilę Denegri, która do końca ubiegłego roku pełniła funkcję zastępcy dyrektora CSW ds. programowych.

- CSW Zamek Ujazdowski, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, MOCAK w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi... Osoba, która pełni w nich funkcję dyrektora, to zawodowy historyk sztuki, posiadający znaczące doświadczenie jako kurator w kontekście muzealnym, a także szeroką wiedzę na temat funkcjonowania instytucji - mówiła „Nowościom” Dobrila Denegri. - Na tym tle CSW w Toruniu posiada anomalię. Obaj poprzedni dyrektorzy nie mieli takiego profesjonalnego przygotowania i ten brak musiał być zrekompensowany przez kuratora programowego czy też dyrektora artystycznego.

Przyjrzyjmy się zatem dyrektorom najważniejszych instytucji sztuki w Polsce. Hanna Wróblewska (Zachęta), Joanna Mytkowska (warszawskie MSN), Jarosław Suchan (łódzkie MS).

Każdy z nich zaczynał zawodową drogę od studiów z zakresu historii sztuki, zdobywał doświadczenie w działalności kuratorskiej w publicznej instytucji zajmującej się sztuką współczesną. I to nie tylko w Polsce. Mytkowska była wcześniej m.in. kuratorem w najważniejszym muzeum sztuki nowoczesnej we Francji - Centrum Pompidou w Paryżu.
Każdy z nich ma szeroką sieci kontaktów w kraju i za granicą. To jest kierunek, w którym powinny podążyć władze szukające nowego dyrektora CSW.

Do tej pory na fotelu szefa instytucji zasiadali: od kwietnia 2006 do marca 2007 roku Michał Korolko (do niedawna wicemarszałek województwa, specjalizujący się w funduszach unijnych anglista i prawnik); od kwietnia 2007 do kwietnia 2010 roku Stefan Mucha (prawnik, obecny dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Toruniu) - stworzył administrację CSW oraz przygotował instytucję do otwarcia; od lipca 2010 do końca 2014 roku Paweł Łubowski (krytyk, redaktor naczelny „Artluka” i artysta malarz).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska