Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kogut, czyli szczęście

Anna Krzesińska
Cenny zabytek był w bardzo kiepskim stanie, ale na szczęście udało się go uratować. Teraz można go podziwiać w Kamienicy pod Gwiazdą.

Cenny zabytek był w bardzo kiepskim stanie, ale na szczęście udało się go uratować. Teraz można go podziwiać w Kamienicy pod Gwiazdą.

<!** Image 2 align=none alt="Image 171094" sub="Na prezentowanych w Toruniu zabytkowych drzwiach wyhaftowano koguty na tle roślinności. / Fot. A. Skowroński">Prezentowana fusuma wykonana na Dalekim Wschodzie (tkanina pochodzi najprawdopodobniej z 1. połowy XIX w., a zamontowana została w drzwiach przesuwanych w 2 połowie XIX w.) po przywiezieniu do Europy stała się zabytkiem pięknym, ale jednocześnie bardzo egzotycznym. Do Torunia trafiła od prywatnych kolekcjonerów z Trójmiasta. W kiepskim stanie.

<!** reklama>- Przyczyny uszkodzeń to wynik zarówno procesów starzeniowych, jak również nieprawidłowego przechowywania i obchodzenia się z zabytkiem oraz niewłaściwych napraw podejmowanych bez znajomości budowy obiektu - mówi Katarzyna Paczuska, kuratorka ekspozycji.

Skrzydło drzwi japońskich zostało poddane pełnej konserwacji - restauracji w Zakładzie Konserwacji Papieru i Skóry Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w ramach pracy dyplomowej studentki Joanny Kokoć, prowadzonej w Pracowni Badań i Konserwacji Dzieł Sztuki Orientu pod kierunkiem Mirosławy Wojtczak.

Japońskie fusuma, razem z przesuwanymi ścianami, przepuszczają światło i są podstawowym elementem japońskiego domu wpływającym na jego układ wewnętrzny.

- Powierzchnie fusuma mogą być gładkie, ale także pokryte malowidłami lub rzadziej haftami, jak w przypadku prezentowanego egzemplarza - dodaje Katarzyna Paczuska.

Na prezentowanych w Toruniu zabytkowych drzwiach wyhaftowano koguty na tle roślinności. Kompozycję dopełnia fragment drzewa śliwy, którego gałęzie układają się ukośnie ponad ptakami. W prawym górnym narożniku widać przepiórkę w locie, zaś przy dolnej krawędzi wyhaftowano drobne kwiaty i trawy. Całość jest asymetryczna, gdyż Japończycy na ogół unikali regularności uważając ją za ograniczenie.

- Przedstawione na fusumie koguty często pojawiały się w sztuce i rzemiośle japońskim. W Japonii ten ptak symbolizował szczęście i dobrobyt w państwie. Wierzono też, że amulet w kształcie koguta chroni przed złymi mocami. Pianie koguta w japońskiej religii shinto jest wezwaniem do modlitwy. Natomiast w mitologii wzywa boginię słońca Amaterasu do opuszczenia jaskini, w której się skryła - podkreśla Katarzyna Paczuska.

Gdzie, kiedy

„Uratowany skarb - japońskie drzwi przesuwane (fusuma)” można oglądać w Kamienicy pod Gwiazdą od 29 kwietnia do 8 maja. Ekspozycji będą towarzyszyć wykłady poświęcone konserwacji „Walczących kogutów”, które odbędą się 4 maja o godz. 15 i 5 maja o godz. 12.

Z kolei 5 maja o godz. 11 odbędzie się Japoński Dzień Dziecka, w ramach którego zaplanowano warsztaty dla dzieci. Zgłoszenia przyjmowane są pod nr tel. 566605632.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska