MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny problem na placu NOT-u! Nie tylko samochody stoją w korkach na światłach

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Na skrzyżowaniu tworzą się "kolejki"
Na skrzyżowaniu tworzą się "kolejki" Nadesłane
Problem na skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej, alei Solidarności, Czerwonej Drogi i ulicy Odrodzenia wciąż dotyka tysiące torunian.

SPRAWDŹ: Które gry planszowe z Książnicy Kopernikańskiej cieszą się największym zainteresowaniem?

od 16 lat

Po wybudowaniu trasy tramwajowej między centrum Torunia a Jarem na placu NOT-u - czyli skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej, Czerwonej Drogi, Szosy Chełmińskiej i ulicy Odrodzenia - pojawiły się tam korki. Zwłaszcza z północnej strony, od wjazdu z Szosy Chełmińskiej w aleję Solidarności. Zatory często sięgają targowiska miejskiego.

Będzie lepiej, ale jeszcze nie teraz

Szansa na poprawę jest, ale nie od razu. Od początku wiadomo było, że ruch na południowej końcówce Szosy Chełmińskiej mogłoby rozładować dokończenie budowy trasy staromostowej (czy inaczej pisząc: alei 700-lecia Torunia) na odcinku od ulicy Dekerta do placu Niepodległości. Dzięki temu samochody zjeżdżając z Szosy Chełmińskiej w odcinek między cmentarzem św. Jerzego a targowiskiem miejskim odciążyłyby ruch przed newralgicznymi światłami na placu NOT-u. Jak dotąd brakowało pieniędzy na tę inwestycję, ale niedawno dotarła informacja, że Toruń dostał z Rządowego Funduszu Polski Ład 30 milionów złotych właśnie na budowę tego odcinka trasy staromostowej oraz budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Grudziądzkiej i Strobanda.

Ta jednak nie zrobi się od razu. Zgodnie z wytycznymi Funduszu miasto ma dziewięć miesięcy na znalezienie wykonawcy robót. W praktyce wykonanie inwestycji może potrwać nawet trzy lata.

Polecamy

Doraźne rozwiązania

Dlatego miasto próbuje znaleźć do tego czasu inne, doraźne rozwiązania. W poniedziałek na skrzyżowaniu Czerwonej Drogi i Szosy Chełmińskiej wprowadzono zmiany w organizacji ruchu. Obecnie kierowcy jadący z północy Torunia w stronę starówki Szosą Chełmińską muszą na dojeździe do placu NOT-u skręcić w prawo, w Czerwoną Drogę, czyli w stronę Cinema City. Efektem tego nakazu jest zakaz jazdy na wprost w aleję Solidarności (nie dotyczy autobusów MZK i, oczywiście, tramwajów) i skrętu w lewo w Odrodzenia. Dojazd do tych ulic jest możliwy poprzez Czerwoną Drogę, po zawróceniu na rondzie na placu Niepodległości (skrzyżowanie Czerwonej Drogi/al. 700-lecia Torunia, ul. Kraszewskiego/al. św. Jana Pawła II).

Czy to poprawiło płynność ruchu? Na ocenę przyjdzie jeszcze poczekać kilka dni. Pierwsze opinie nie są jednak pozytywne. "Ekologiczny tramwaj jeżdżący co 40 minut spowodował, że tysiące samochodów przy samym centrum miasta będą robić kilometrowe kółeczka... i dodatkowo zablokują rondo Niepodległości, które już się korkuje, a jeszcze nie podłączono do niego trasy staromostowej. W sumie to nie zmiana organizacji ruchu, a kolejna dezorganizacja ruchu w mieście..." - to jedna z łagodniejszych opinii, które można znaleźć na koncie "Nowości" na Facebooku.

Na razie zauważyliśmy przypadki, w których kierowcy samochodów łamali przepisy i z przyzwyczajenia wjeżdżali na światłach w stronę starówki prosto.

Stoją po kilka minut

Istnieje jeszcze inny problem - z tramwajami i autobusami. Bywa, że na światłach na placu NOT-u stoją po kilka minut, co zasygnalizował nam Czytelnik często korzystający z tramwajowych linii nr 3 lub 6.

- Zgodnie z rozkładem tramwaje powinny w trzy minuty przejechać odcinek od targowiska do alei Solidarności, ale czasem tyle zajmuje samo czekanie na zielone światło - napisał do nas pan Daniel. - A dodatkowo, o ile auta mają zielone całkiem długie, to dla tramwajów trwa ono dosłownie kilka sekund. Byłem świadkiem, jak na Szosie Chełmińskiej na wysokości kina tramwaj czekał aż dostanie zielone światło pozwalające na wjazd w aleję Solidarności. W "międzyczasie" zielone dostały i samochody jadące od strony Czerwonej Drogi, i piesi, i samochody jadące w prawo, a tramwaj ciągle stał i stał. W drugą stronę jest nie lepiej. Nie dość że na zielone czeka się bardzo długo, to jeszcze jest ono tak krótkie, że tworzą się w węźle przesiadkowym całe korki autobusów i tramwajów wyjeżdżających z niego na plac NOT-u, bo w godzinach szczytu jest ich tam pełno. Na jeden raz przejadą maksymalnie dwa. Kiedyś tramwaj, którym jechałem, stał 2,5 minuty na czerwonym, a jak już zapaliło się zielone, to okazało się, że oprócz niego przejechał jeszcze tylko jeden autobus, a trzy kolejne już zostały. Innym razem w kolejce na przejazd przez światła od strony starówki stały najpierw dwa autobusy, potem tramwaj, a za nim kolejne dwa autobusy. Jak w końcu zapaliło się zielone światło, to przejechały dwa pierwsze autobusy, a tramwaj już nie zdążył. Za drugim razem przejechał tylko tramwaj. Ostatnie dwa autobusy przejechały za trzecim razem, mając za sobą już jakieś sześć minut czekania. Oczywiście za nimi w tym czasie pojawiły się już kolejne.

Miasto odpowiada

O ustosunkowanie się do "tramwajowo-autobusowego" problemu poprosiliśmy Malwinę Jeżewską, rzecznika prasowego prezydenta Torunia Michała Zaleskiego:

- Wraz z uruchomieniem nowej trasy tramwajowej pojawiły się dodatkowe relacje oraz pojazdy. Cykl sygnalizacji świetlnej się wydłużył. Postój autobusów i tramwajów oczekujących na wjazd na skrzyżowanie na placu NOT-u jest uzależniony od aktualnie wyświetlanych faz przez sygnalizację świetlną. Sygnalizacja ta pracuje w trybie akomodacyjnym, to znaczy, że czas "zielonego sygnału" na poszczególnych wlotach jest uzależniony od natężenia ruchu. Praca sygnalizacji jest stale analizowana i wdrażane są rozwiązania podnoszące jej funkcjonalności, szczególnie dla pojazdów komunikacji miejskiej.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska