Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs Archiwum Państwowego w Toruniu. Bez korzeni nie zakwitniesz, a pielęgnując korzenie możesz zdobyć nagrodę

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Doskonałym dowodem na to, że dobrze jest znać własne korzenie jest pani Sylwia Dullin, której zawdzięczamy mnóstwo niezwykłych historii związanych z Toruniem. Na zdjęciu z czasów okupacji trzy pokolenia jej rodziny na jednej kanapie: pani Sylwia, jej mama Eleonora Dullin z domu Czechak oraz babcia Pelagia.
Doskonałym dowodem na to, że dobrze jest znać własne korzenie jest pani Sylwia Dullin, której zawdzięczamy mnóstwo niezwykłych historii związanych z Toruniem. Na zdjęciu z czasów okupacji trzy pokolenia jej rodziny na jednej kanapie: pani Sylwia, jej mama Eleonora Dullin z domu Czechak oraz babcia Pelagia. Z archiwum rodzinnego Sylwii Dullin
Archiwum Państwowe w Toruniu zaprasza uczniów klas VI oraz ich nauczycieli do udziału w konkursie genealogicznym.

Obejrzyj: Odkrywamy Toruń. Spacerkiem po Chełmińskim i Mokrem

od 16 lat

O korzenie trzeba dbać. Pielęgnować je, badać, czasami przewietrzyć. Można też się nimi pochwalić. Bez korzeni nie da się zakwitnąć. Nie, nie jest to wstęp do poradnika działkowca, chociaż pora roku także ich skłania do aktywności. Do poszukiwania korzeni zachęca Archiwum Państwowe w Toruniu, które wspólnie z innymi tego typu placówkami w Polsce oraz ministerstwem edukacji ogłasza konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”, przeznaczony dla uczniów klas VI.

Warto przeczytać

- Konkurs stanowi doskonałą okazję do uporządkowania rodzinnych pamiątek, dokumentów i fotografii, zapoznania się ze wspomnieniami starszych członków rodziny i poznania własnych korzeni - mówi Beata Herdzin, dyrektor Archiwum Państwowego w Toruniu.

Na czym polega konkursowe zadanie?

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu drzewa genealogicznego swojej rodziny w aplikacji Cyfrowe Drzewo Genealogiczne dostępnej na stronie archiwarodzinne.gov.pl. Tworząc drzewo genealogiczne w aplikacji można dodawać zdjęcia i opisy oraz gromadzić informacje potrzebne do zgłoszenia w konkursie.

- Praca konkursowa powinna zawierać drzewo genealogiczne oraz wybrane pliki stanowiące cyfrowe odzwierciedlenie dokumentów źródłowych wykorzystanych do jego tworzenia drzewa oraz przygotowaną we współpracy z nauczycielem informację o innowacyjnym sposobie wykorzystania projektu na zajęciach edukacyjnych - dodaje Beata Herdzin. - Prace konkursowe mogą zgłaszać wyłącznie nauczyciele za pośrednictwem formularza dostępnego w aplikacji konkursowej do 31 marca 2022 r. Komisje konkursowe wybiorą trzech laureatów z każdego województwa, spośród których kapituła wyłoni trzech laureatów ogólnopolskich i przyzna 12 wyróżnień. Dla zwycięzców i nauczycieli przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Z czego warto skorzystać budując swoje drzewo genealogiczne?

W poszukiwaniach na pewno przyda się Poradnik Młodego Genealoga, oraz portal

Genealogia w Archiwach

, gdzie zamieszczane są reprodukcje ksiąg metrykalnych przechowywanych w Archiwach Państwowych w Toruniu i Bydgoszczy. Istnieje możliwość nieodpłatnego pobierania skanów z tej strony.

KPBC, czyli kopalnia archiwalnych skarbów

Ci, których przodkowie pochodzą z Torunia i okolic, na pewno dowiedzą się o nich sporo zaglądając do Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej. Znajdą tu między innymi księgi adresowe, w których można znaleźć informacje, gdzie dokładnie przodkowie mieszkali, czym się zajmowali itp. W przypadku Torunia najstarsze zeskanowane księgi adresowe pochodzą z lat 60. XIX wieku. Poza księgami w KPBC jest również wiele innych dokumentów, na przykład gazety sprzed kilkudziesięciu i więcej lat. Dokumenty te można przeszukać sprawdzając na przykład, czy nie pojawia się w nich nazwisko przodka. We wszystkich tego typu poszukiwaniach należy jednak zachować dużą ostrożność, "polowanie" na przodków jest bardzo wciągające.

Osoby zainteresowane konkursem proszone są o kontakt z Archiwum Państwowym w Toruniu tel. 56 622 47 54, e-mail: [email protected].

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska