Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korzystna zmiana w przepisach dla emerytów, dzieci i zatrudnionych

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Wideo
od 16 lat
Z początkiem września w życie weszły nowe przepisy dotyczące wielu sfer życia. Ich skutki odczują zarówno emeryci oraz pacjenci, jak i pracownicy i przedsiębiorcy. Jakie kluczowe zmiany rozpoczęły się wraz z końcem wakacji?

Spis treści

Korzystne zmiany w fakturach

Zmiany w wystawianiu faktur weszły w życie 1 września 2023 roku. Dotyczą one faktur zaliczkowych i korygujących. Od teraz podatnik nie będzie musiał wystawić faktury zaliczkowej, jeśli część zapłaty lub jej całość otrzymał w tym samym miesiącu, w którym zostały dokonane czynności, których dotyczyła płatność. Są tu wyjątki omówione w art. 106i ust. 3-8 ustawy o VAT. Wśród nich można znaleźć terminy wystawiania faktur:

  • Rozliczenia zwrotów wydawnictw lub opakowań;
  • W przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych;
  • Wynikających ze szczególnych żądań kontrahenta.

Od 1 września podatnik może już wystawić jedynie fakturę końcową - i ona musi zawierać datę otrzymania zapłaty, o ile jest ona określona i jest inna niż data wystawienia faktury.

Dofinansowanie do posiłków dla pracowników

Poprawie uległa również kwestia miesięcznego limitu dofinansowania jedzenia dla pracowników. Mowa tu o dofinansowaniu, które nie jest objęte należnościami wpłacanymi do ZUS. Mowa tu o nowym limicie wynoszącym 450 złotych. Co więcej, oskładkowaniu nie będą podlegać również talony, bony żywieniowe, kupony oraz karty przepłacone - w każdym przypadku również obowiązuje limit 450 złotych - które pozwalają na nabycie w placówkach handlowych lub gastronomicznych posiłków spożywanych bezpośrednio po zakupie.

Polecamy

Więcej dla młodocianych pracowników

Zyskowne zmiany obejmą również młodocianych pracowników. Od początku września trzeba więcej zapłacić zatrudnionym niepełnoletnim - do końca miesiąca pracodawcy mają czas na:

  • Zaktualizowanie regulaminu pracy,
  • Przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach osób młodocianych,
  • Ustalenie wykazu prac wzbronionych.

Z zasady stawka wynagrodzenia pracownika młodocianego jest zależna od przeciętnego wynagrodzenia osiąganego w gospodarce we wcześniejszym kwartale. Od września młodociani otrzymują podwyżkę, która wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 6 lipca 2023 roku - i to pomimo faktu, że faktycznie ich wypłata powinna zmaleć (wynagrodzenie w I kwartale przeciętnie wynosiło 7124,26 zł, a w II wynosiło 7005,76 zł). Od września płace młodocianych wzrosły o 3 punkty procentowe i obejmuje wszystkich młodocianych pracowników.

Nowe limity dla dorabiających rencistów i emerytów

Kwestię zmian w związku z dorabianiem do emerytury omówiliśmy w osobnym artykule. Można go znaleźć poniżej

Wielu emerytów i rencistów decyduje się na dorabianie do emerytury. Jeśli obecne świadczenie ich nie zadowala, a dodatkowo mają jeszcze siły i chęci, jest to dobry sposób na poprawę stanu finansowego. Jednak od września 2023 roku emeryci będą mniejszy próg tego, ile mogą dorobić. To dotyczy emerytów na wcześniejszej emeryturze. Szczegóły >>>>

Zmiany w emeryturach od września. ZUS może zawiesić wypłaty!...

Bezpłatne leki dla dorosłych 65+ oraz dla dzieci

Jak wygląda kwestia bezpłatnych leków? O rozszerzeniu grupy objętej wsparciem w postaci bezpłatnych leków pisaliśmy w odrębnym artykule:
ZOBACZ TERAZ! Bezpłatne leki dla dzieci i dorosłych 65+

Zmiany w planowaniu przestrzeni

Istotna zmiana obejmie również sprawy planowania i zagospodarowania przestrzennego. Te zmiany w życie wejdą jednak dopiero 24 września. Zmiany będą korzystne dla inwestorów. Zmianie ulegają zapisy dotyczące zasad ustalania warunków zabudowy. Przepisy będą ułatwiały korzystne dla inwestorów ustalanie stron postępowania - zwłaszcza przy przysługującym im prawie własności lub użytkowania wieczystego. Przepisy będą dotyczyć również nieuregulowanych stanów prawnych nieruchomości sąsiadujących i będących w obszarze oddziaływania terenu inwestycji. Według ekspertki portalu rp.pl ma to znacznie usprawnić i przyśpieszyć przebieg prac związanych z postępowaniami o ustalenie warunków zabudowy.

Źródło: RP.PL [Dostęp: 01.09.2023 r.]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska