Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościoły w Toruniu chronione przed pożarem

Szymon Spandowski
Kościół pod wezwaniem Ducha Świętego, który w roku 1989 doświadczył pożaru ma nowoczesna instalację przeciwpożarową
Kościół pod wezwaniem Ducha Świętego, który w roku 1989 doświadczył pożaru ma nowoczesna instalację przeciwpożarową Grzegorz Olkowski / Polska Press
Najcenniejsze toruńskie kościoły chronione są przez nowoczesne instalacje połączone bezpośrednio ze strażą pożarną.

W sobotę spłonęła wieża katedry w Gorzowie Wielkopolskim. Pożary zdarzały się również w toruńskich kościołach. Dziś są one jednak dobrze zabezpieczone.

„Pierwszym, który zatelefonował do strażaków o pomoc dla płonącego wnętrza kościoła ojców jezuitów, był portier z pobliskiej poczty głównej przy Rynku Staromiejskim. Była dokładnie godzina 1.51. Początek 9 maja...” - informowały „Nowości” 10 maja 1989 roku.

Wielki pożar strawił m.in. XVIII-wieczne organy. Do dziś o tamtych dramatycznych chwilach przypomina napis na jednej z kolumn. Białymi literami na czarnym tle.

Czytaj też: Rewolucja na starówce. Co trzeba wiedzieć

Dziś na toruńskiej Poczcie Głównej pewnie nie ma już nocnych portierów. Ich interwencja nie byłaby zresztą potrzebna.

- Mamy nowoczesną, cały czas monitorowaną instalację przeciwpożarową z czujkami w całym kościele - mówi ojciec Zbigniew Leczkowski, superior toruńskich jezuitów. - Mamy też monitoring, wszystko jest nagrywane.

System jest podłączony do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Gdyby coś się stało, podopieczni świętego Floriana zostaną poinformowani o niebezpieczeństwie pierwsi.

Natychmiastowy alarm na komendzie spowoduje także pojawienie się dymu lub ognia w świątyni pod wezwaniem świętego Jakuba. Kościół, uważany przez wielu za najpiękniejszy w Toruniu, także miał w przeszłości bolesne przejścia z płomieniami. Działo się to jednak w czasach, kiedy nikt jeszcze nie słyszał nie tylko o instalacjach przeciwpożarowych, ale również o straży pożarnej.

Świątynia poważnie ucierpiała podczas wielkiego kataklizmu, jaki w czerwcu 1455 roku strawił znaczną część Nowego Miasta. Jego ofiarą padła m.in. kościelna wieża.

Katastrofa z XV wieku znacząco wpłynęła zresztą na jej wygląd. Przed pożarem była ona podobna do wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, odbudowaną ją jednak w kształcie podziwianym do dziś. Swoją drogą gdańska świątynia również swego czasu znajdowała się w centrum zainteresowania strażaków. 11 lat temu zdjęcia jej zasnutej dymem wieży obiegły media podobnie jak teraz działo się z informacjami o płonącej gorzowskiej katedrze.

Bezpieczeństwa w głównej świątyni Diecezji Toruńskiej strzegą czujki przeciwpożarowe, nie są one jednak podłączone do straży pożarnej. Ta instalacja zostanie jednak niebawem wymieniona na znacznie nowocześniejszą.

- Po tym, gdy spaliła się katedra w Sosnowcu (jesienią 2014 roku - przyp. red.), zdecydowałem, że musimy mieć nowy system - mówi ks. prałat Marek Rumiński, proboszcz kościoła św. Janów. - Projekt jest już zatwierdzony.

Przeczytaj także: Toruń bez ciepłej wody

Będzie realizowany w ramach drugiego etapu programu Toruńska Starówka, o którym sporo już pisaliśmy.

W kościele w Kaszczorku filarami systemu obrony przed ogniem są gaśnice. Wewnątrz nie ma w zasadzie nic, co mogłoby się spalić.

- Wszystko, co mogło, spłonęło podczas pożaru 50 lat temu - mówi ksiądz Grzegorz Leśniewski, proboszcz parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego.

Kataklizm z 1966 roku przypomniał jesienią ubiegłego roku Juliusz Kola, organizując wystawę, którą można było zobaczyć w toruńskim Muzeum Diecezjalnym.

Inne wielkie, wciąż jeszcze wspominane nieszczęście, dotknęło katedrę w Chełmży. W nocy z 1 na 2 sierpnia 1950 roku uderzenie pioruna spowodowało pożar, który strawił dachy, poważnie uszkodził wieże i średniowieczne sklepienia.

Zniszczone zostały gotyckie malowidła, na szczęście jednak wcześniej zostały one sfotografowane przez młodszych przedstawicieli rodziny Scza-nieckich.

Album z tymi zdjęciami, niezwykłą pamiątkę z przeszłości Chełmży, stara się wydać kronikarz dawnych właścicieli Nawry Feliks Stolkowski.

Zobacz też:

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska