Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczenie przez internet? To możliwe!

Grzegorz Kończewski
Telemedycznych ułatwień jest oczywiście znacznie więcej. Już dziś oferowane są m.in. systemy do zdalnego monitorowania zaburzeń pracy serca, innowacyjne urządzenia do domowej diagnostyki raka piersi czy badania zaburzeń oddychania w czasie snu.
Telemedycznych ułatwień jest oczywiście znacznie więcej. Już dziś oferowane są m.in. systemy do zdalnego monitorowania zaburzeń pracy serca, innowacyjne urządzenia do domowej diagnostyki raka piersi czy badania zaburzeń oddychania w czasie snu. Thinkstock
Zdalny program monitorowania cukrzycy Diabdis i finansowe zaangażowanie w spółkę Telemedycyna Polska, specjalizującą się w teleopiece kardiologicznej - poprzez takie działania toruńska Grupa Neuca pomaga w rozwoju polskiego rynku telemedycznego.

W tej branży drzemie duży potencjał, a nowości pojawiają się niemal każdego miesiąca.

Jeszcze kilka lat temu z możliwości umawiania wizyty lekarskiej przez internet korzystali jedynie nieliczni, dziś zaś, także w toruńskich przychodniach i gabinetach lekarskich, taka forma zapisywania się do lekarza jest coraz bardziej popularna. Pacjenci doceniają fakt, że nie muszą fatygować się osobiście, stać w kolejkach, a do wybranego lekarza mogą zapisać się na przykład w niedzielę choćby i w środku nocy.

Telemedycznych ułatwień jest oczywiście znacznie więcej. Już dziś oferowane są m.in. systemy do zdalnego monitorowania zaburzeń pracy serca, innowacyjne urządzenia do domowej diagnostyki raka piersi czy badania zaburzeń oddychania w czasie snu.

Jak działa Diabdis?

Miejsce w czołówce tej dynamicznie rozwijającej się branży widzi dla siebie także Grupa Neuca, krajowy lider hurtowej sprzedaży leków.

Dlaczego angażuje się w telemedycynę? Wynika to z misji tej firmy, którą jest zapewnienie lepszej przyszłości niezależnym aptekom. W tę misję wpisuje się zaś przyjęta dwa lata temu strategia skierowana do pacjenta - klienta niezależnej apteki. W ramach jej realizacji Neuca chce ułatwić dostęp do ochrony zdrowia, aby poprawić jakość życia i poczucie bezpieczeństwa pacjentów. Telemedycyna pasuje tu idealnie.

Czytaj też: Praca w Toruniu. Które zawody poszukiwane?

W 2015 roku toruńska firma nabyła udziały katowickiej spółki Diabdis, która opracowała urządzenie o tej samej nazwie, służące do zdalnego monitorowania cukrzycy.

Dzisiaj „Diabdis - cukrzyca pod kontrolą” to ogólnopolski kompleksowy program edukacyjno-zdrowotny Neuki dla chorych na cukrzycę, którego celem jest codzienne wsparcie diabetyków (od dzieci do seniorów) w pokonywaniu wyzwań związanych z kontrolą cukrzycy.

Jak działa Diabdis? Każdy uczestnik programu dostaje urządzenie, za pomocą którego wysyła wyniki z glukometru na swoje konto w systemie. Są one dostępne w serwisie internetowym oraz mobilnym dzienniczku glikemii. Mało tego - są one monitorowane przez zespół specjalistów. Wszystkie wyniki i konsultacje można podejrzeć zarówno na stronie internetowej, jak i w telefonie. Uczestniczący w programie chorzy mają ułożony plan leczenia przez lekarzy ze swoich przychodni, ale mogą go realizować przy wsparciu ekspertów programu Diabdis: diabetologa, edukatora cukrzycowego, dietetyka i psychologa.

Zobacz też

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

Jak zapewnia Tomasz Józefacki, wiceprezes Neuki, z urządzenia do zdalnego monitorowania cukrzycy korzysta obecnie 600 pacjentów.

- Rozwijamy współpracę z czołowymi producentami glukometrów, co powinno wpłynąć na wzrost liczby pacjentów uczestniczących w programie Diabdis - uważa Tomasz Józefacki.

Oko na start-upy

Neuca zainteresowała się także telekardiologią. W grudniu 2016 roku kupiła 24 proc. udziałów w firmie Telemedycyna Polska, będącej liderem teleopieki kardiologicznej.

Czytaj też: Pijany kierowca szalał po Rynku Staromiejskim!

Dzięki zastosowaniu w usłudze Kardiotele zdalnych rozwiązań, pacjent w każdej chwili może wykonać badanie EKG i skonsultować je z lekarzem z Centrum Monitoringu Kardiologicznego. Lekarz odczytuje zapis badania i informuje pacjenta o wyniku, a w razie zagrożenia pomaga wezwać karetkę.

- Obecnie z całodobowej usługi teleopieki kardiologicznej korzysta kilka tysięcy osób w całej Polsce - dodaje Tomasz Józefacki.

Neuca wciąż szuka innowacyjnych rozwiązań na rynku ochrony zdrowia. Przedstawicieli firmy szczególnie interesują start-upy. Ich wyszukiwaniem zajmuje się specjalnie powołany zespół - Neukubator, który w grudniu 2016 roku zorganizował w Toruniu Neukubator Healthcare Weekend. Zaprezentowało się wówczas 11 młodych firm z rynku zdrowia.

Zobacz też

Toruń: Casting One Sport na żużlowe podprowadzające [ZDJĘCIA]

Casting na żużlowe podprowadzające [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska