Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podejrzewasz nadciśnienie? Oto częste objawy, możliwe schorzenia i sposoby obniżania ciśnienia

Łukasz Lipiński
Łukasz Lipiński
Wideo
od 16 lat
Nadciśnienie tętnicze często jest nazywane cichym zabójcą i jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych na świecie. Poznajmy, czym jest nadciśnienie, co je powoduje, jakie choroby mogą być z nim związane, oraz jak skutecznie obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze, zwane wysokim ciśnieniem krwi, to stan, w którym ciśnienie krwi w tętnicach jest utrzymywane na wyższym poziomie, niż jest to normą. To choroba niedająca często wyraźnych objawów, dlatego nazywana jest cichym zabójcą. Jednak istnieją pewne oznaki, które mogą wskazywać na obecność nadciśnienia.

Ciśnieniomierz, zwany również manometrem lub aparatem do pomiaru ciśnienia krwi. Jest to urządzenie medyczne, które umożliwia pomiar ciśnienia krwi pacjenta
Ciśnieniomierz, zwany również manometrem lub aparatem do pomiaru ciśnienia krwi. Jest to urządzenie medyczne, które umożliwia pomiar ciśnienia krwi pacjenta i jest często wykorzystywane przez lekarzy, pielęgniarki i pacjentów w celu monitorowania stanu zdrowia sercowo-naczyniowego. Pexels.com

Normy ciśnienia krwi u zdrowej osoby dorosłej

Wartości ciśnienia tętniczego u zdrowej osoby dorosłej wynoszą około 120/80 mm Hg 12. Jednakże niewielkie odchyły od tych poziomów uznawane są za normalne.

Co sprawia, że podnosi się ciśnienie krwi?

Podniesienie ciśnienia krwi może być wynikiem wielu czynników. Należą do nich m.in.

 • dieta bogata w sól,
 • brak aktywności fizycznej,
 • nadwaga,
 • stres,
 • palenie tytoniu i picie alkoholu,
 • oraz dziedziczność.

Regularne badania ciśnienia krwi są kluczowe dla wykrycia wysokiego ciśnienia na wczesnym etapie.

Objawy nadciśnienia

Oto niektóre z sygnałów mogących świadczyć o nadciśnieniu:

 • Ból głowy. Nawracające lub uporczywe bóle głowy, zwłaszcza w okolicach potylicy.
 • Zawroty głowy. Często występujące uczucie chwiejności lub trudności w utrzymaniu równowagi.
 • Zaburzenia widzenia. Mogą występować problemy z widzeniem, takie jak zamglenie, podwójne widzenie lub uczucie pulsowania w oczach.
 • Zmęczenie. Nadciśnienie może powodować uczucie ogólnego zmęczenia i osłabienia.
 • Trudności w oddychaniu. Niektórzy pacjenci z nadciśnieniem mogą doświadczać duszności.
 • Bóle w klatce piersiowej. W niektórych przypadkach nadciśnienie może wywoływać bóle lub napięcie w okolicy klatki piersiowej.
 • Pulsacja w uszach. Osoby z nadciśnieniem mogą odczuwać pulsację lub szumy w uszach.
Pulsacja w uszach, nazywana również tinnitusem pulsacyjnym lub szumem naczyniowym, jest jednym z objawów, który może występować u osób cierpiących na
Pulsacja w uszach, nazywana również tinnitusem pulsacyjnym lub szumem naczyniowym, jest jednym z objawów, który może występować u osób cierpiących na nadciśnienie.
Pexels.com

Jakie choroby może wywołać nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze może prowadzić do różnych powikłań i chorób. Wśród najczęstszych powodów wysokiego ciśnienia krwi można wymienić:

 • Choroby serca. Nadciśnienie jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób serca, takich jak zawał serca czy niewydolność serca.
 • Choroby nerek. Wysokie ciśnienie krwi może uszkadzać naczynia krwionośne w nerkach, co prowadzi do przewlekłej choroby nerek.
 • Udar mózgu. Nadciśnienie jest istotnym czynnikiem ryzyka udaru mózgu, który może prowadzić do trwałych uszkodzeń neurologicznych.

.

5 sposobów na poradzenie sobie z nadciśnieniem

W galerii poniżej przedstawiamy 5 sposobów na poradzeniem sobie ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi

Pamiętaj, że nadciśnienie tętnicze może być kontrolowane i leczone, co pomaga zmniejszyć ryzyko powikłań zdrowotnych. Warto prowadzić zdrowy tryb życia i współpracować z lekarzem w celu skutecznego zarządzania ciśnieniem krwi.

Suplementacja może być rozważana jako część kompleksowego podejścia do zarządzania nadciśnieniem, ale zawsze powinna być omawiana z lekarzem lub specjalistą
Suplementacja może być rozważana jako część kompleksowego podejścia do zarządzania nadciśnieniem, ale zawsze powinna być omawiana z lekarzem lub specjalistą od zdrowia. Warto pamiętać, że dieta, styl życia i leki są zazwyczaj pierwszymi krokami w leczeniu nadciśnienia, a suplementacja jest opcją uzupełniającą. Pexels.com

Jakie suplementy warto brać przy nadciśnieniu?

Suplementy diety mogą być pomocne w zarządzaniu nadciśnieniem tętniczym, ale zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji, aby upewnić się, że jest to bezpieczne i odpowiednie dla twojego indywidualnego przypadku. Oto niektóre suplementy, które mogą być korzystne dla osób z nadciśnieniem:

 • Koenzym Q10 (ubichinon). Koenzym Q10 jest substancją, która pomaga w produkcji energii w komórkach i ma właściwości antyoksydacyjne. Niektóre badania sugerują, że suplementacja koenzymem Q10 może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi.
 • Magnez. Magnez odgrywa istotną rolę w regulacji ciśnienia krwi. Braki magnezu mogą przyczyniać się do nadciśnienia. Suplementacja magnezem może być korzystna, zwłaszcza jeśli poziom magnezu w organizmie jest niski.
 • Witamina D. Niedobór witaminy D jest związany z podwyższonym ryzykiem nadciśnienia. Suplementacja witaminą D może być pomocna, zwłaszcza u osób o niskim poziomie tej witaminy.
 • Omega-3. Kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdują się m.in. w rybach, mogą pomagać w obniżeniu ciśnienia krwi i redukcji stanów zapalnych.
 • L-karnityna. L-karnityna to aminokwas, który może pomagać w obniżeniu ciśnienia krwi poprzez wpływ na funkcje naczyń krwionośnych.
 • Witamina C. Witamina C ma właściwości przeciwutleniające i może pomóc w poprawie elastyczności naczyń krwionośnych. Jednak skuteczność suplementów witaminy C w obniżaniu ciśnienia krwi jest nadal badana.
 • Probiotyki. Niektóre badania sugerują, że zdrowa flora bakteryjna w jelitach może wpływać na ciśnienie krwi. Suplementacja probiotykami może być pomocna.
Kwasy omega-3, które znajdują się w rybach, olejach rybnych oraz niektórych innych produktach spożywczych, mogą korzystnie wpływać na nadciśnienie. Badania
Kwasy omega-3, które znajdują się w rybach, olejach rybnych oraz niektórych innych produktach spożywczych, mogą korzystnie wpływać na nadciśnienie. Badania sugerują, że regularne spożywanie tych kwasów pomaga obniżyć ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem. Pexels.com

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska