Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Leśnictwo Cieszyny ucieszy Toruń choinką, która w piątek stanie na Rynku Staromiejskim

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Wszystkie choinki, które od 1988 roku zdobią podczas świąt toruński Rynek Staromiejski, pochodzą z Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń. W ostatnich kilkunastu latach większość z nich wybrał wśród drzew rosnących na terenie leśnictwa Cieszyny, leśniczy Hubert Mazurek.
Wszystkie choinki, które od 1988 roku zdobią podczas świąt toruński Rynek Staromiejski, pochodzą z Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń. W ostatnich kilkunastu latach większość z nich wybrał wśród drzew rosnących na terenie leśnictwa Cieszyny, leśniczy Hubert Mazurek. Grzegorz Olkowski
W piątek 1 grudnia na toruńskim Rynku Staromiejskim pojawi się choinka "Nowości". Zgodnie z wieloletnią tradycją, będzie ona zielonym prezentem Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń. Przywiozą ją i ustawią pracownicy firmy eM-Tech, zaś zieloną kosmetyką zajmą się specjaliści od zieleni z firmy Sybilscy.

Zobacz film: Po stu latach do Torunia wróciła chorągiew Toruńskiego Pułku Strzelców.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Nie było nas, był las. Nie będzie nas, będzie las. Ta niezmienność jest jednak tylko pozorna, bo las się zmienia i to bardzo. Zaś leśniczy Hubert Mazurek, który wiedzie prym w wynajdywaniu choinek dla Torunia, jest chodzącą encyklopedią leśnictwa Cieszyny, którym się opiekuje.

Polecamy

Po pierwsze zatem, to prawda, że gdy nas nie było, ten las już szumiał, jednak nie robił tego za czasów naszych prapradziadów. Początki zielonego królestwa jakim jest Nadleśnictwo Golub-Dobrzyń sięgają czasów zaborów. Szumi dokoła las posadzony ręką człowieka i nadal przez niego kształtowany. Poza lasem, w sąsiedztwie Cieszyn szemrało również kilka strumieni. Woda szumi jednak coraz ciszej, zmiany klimatu są tu bardzo widoczne. Poziom wód znacznie się obniżył, czego ofiarą są m.in. świerki. Chorują, usychają, a według niektórych prognoz, za jakieś 50 lat w naszych lasach może już ich nie być. Dla porównania, choinki "Nowości" zdobią podczas świąt toruński Rynek Staromiejski od lat co najmniej 36. Cieszmy się zatem świerkami, jak długo możemy.

Które zwierzęta buszowały pod choinką?

Leśnicy pracują nad zmianą drzewostanu, sadzą coraz więcej bardziej odpornych na suszę drzew liściastych. Korzystają jednak z sadzonek, te zaś są hodowane w warunkach różniących się od panujących w lesie. Natura znalazła na to rozwiązanie. Z pomocą przyszły zwierzęta. Konkretnie wilki. W jaki sposób? O tym za chwilę, bo skoro już o zwierzętach mowa, to które z nich można było spotkać pod naszą tegoroczną choinką?

Na pewno dziki, zresztą ślady ich obecności znaleźliśmy przy i na samym drzewie. Dziki czochrały się o dolną część jego pnia i robiły to z taką siłą, że aż popłynęła z niego żywica.

- Razem z błotem tworzy ona warstwę, która chroni dziki przed insektami - tłumaczy Hubert Mazurek.

Co lata i hasa w podgolubskich lasach?

Poza dzikami, w lasach, którymi opiekuje się nasz przewodnik żyją również jelenie, daniele, bieliki. Czasami spotkać tam można przelatującego rybołowa.

- Po sąsiedzku już się pokazały rysie, ja bezpośrednio się jednak jeszcze z nimi nie spotkałem - mówi leśniczy Mazurek. - Widziałem za to bociana czarnego.

Co ciekawe bociany czarne teoretycznie nie powinny żerować wspólnie z białymi. Pochodzący z rodziny leśników pan Hubert widział jednak w lesie, którym opiekuje się jego ojciec, bociany, które tymi zasadami się nie przejmowały.

- Jeżeli mają pokarm to jeden drugiego nie przegania, a jeżeli pokarmu nie ma, wtedy większy bocian biały przegania mniejszego kuzyna - opowiada nasz przewodnik.

Jaki wpływ na drzewostan mają wilki?

A co z tymi wilkami? Pojawiły kilka lat temu. W coraz bliższym sąsiedztwie żyje ich osiem. Człowieka jak dotąd się boją, ale ich obecność ma wpływ na populację zwierząt parzystokopytnych, przede wszystkim jeleni i danieli. Pośrednio odciskają również swoją łapę na lesie przyszłości. W związku z tym, że mniej jest zwierząt roślinożernych, więcej drzew, które wyrastają na miejscu, ma szanse zapuścić korzenie. A takie rośliny są zdecydowanie lepiej przystosowane, niż przywiezione ze szkółki sadzonki.

W choinkowym przedsięwzięciu udział biorą:

Całkiem sporo tych leśnych opowieści, a przecież wybraliśmy się do lasu z powodu tylko jednego drzewa. Zielona ambasadorka Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń, a konkretnie wchodzącego w jego skład leśnictwa Cieszyny, przyjedzie do Torunia w piątek 1 grudnia. Przywiozą ją i ustawią na Rynku Staromiejskim pracownicy firmy eM-Tech. Zajmują się tym od lat, szlachetna tradycja przechodzi tam z pokolenia na pokolenie. Najpierw transportem zajmował się pan Ireneusz Mulski, a teraz zajmuje się tym jego syn, Wojciech. Przy stawianiu drzewa będą jak zwykle pomagali pracownicy firmy Sybilscy, którzy zajmą się również zieloną kosmetyką. Stroik i oświetlenie funduje Urząd Miasta Torunia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska