Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz to na stopach? To objawy poważnej choroby. Sprawdź jakiej dokładnie

mf
Od kilku lat coraz większą wagę przywiązuje się do stóp. Ich pielęgnacji i znaczenia dla organizmu człowieka. Od kondycji stóp zależy komfort i jakość życia. Na stopach widać niektóre zmiany chorobowe dotyczące całego organizmu. Sprawdź jakie.Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Od kilku lat coraz większą wagę przywiązuje się do stóp. Ich pielęgnacji i znaczenia dla organizmu człowieka. Od kondycji stóp zależy komfort i jakość życia. Na stopach widać niektóre zmiany chorobowe dotyczące całego organizmu. Sprawdź jakie.Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Od kilku lat coraz większą wagę przywiązuje się do stóp. Ich pielęgnacji i znaczenia dla organizmu człowieka. Od kondycji stóp zależy komfort i jakość życia. Na stopach widać niektóre zmiany chorobowe dotyczące całego organizmu. Stopa jest bardzo skomplikowaną częścią ciała człowieka. Składa się z 26 kości, 33 stawów, 107 więzadeł i 32 mięśni – z czego aż 20 z nich jest odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy. Na nich opiera się cały ciężar człowieka. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na stopach widać niektóre zmiany chorobowe całego organizmu. Dlatego też warto się im przyjrzeć. Co mogą powiedzieć nam nasze stopy?

Stopy i ich budowa

Stopa jest bardzo skomplikowaną częścią ciała człowieka.
Do kości stopy człowieka zalicza się:

  • kość skokową,
  • kość piętową,
  • kość łódkowatą,
  • kości klinowate (przyśrodkowa, pośrednia, boczna),
  • kość sześcienną,
  • kości śródstopia,
  • paliczki.

Stopa zbudowana prawidłowo posiada 3 punkty podporu (guzowatość kości piętowej, I i V głowa kości śródstopia), dzięki temu tworzy 3 łuki. Może wykonywać także kilka różnych ruchów:

  • nawracanie,
  • odwracanie,
  • przywodzenie,
  • odwodzenie,
  • zgięcie podeszwowe,
  • zgięcie grzbietowe.

Stopy odpowiadają nie tylko za ruch. Ich rolą jest również amortyzowanie wstrząsów oraz zapewnienie stabilnego podparcia dla całego ciała.

Zmiany chorobowe widoczne na stopach

Stopy i ich stan bardzo dużo może powiedzieć nam o stanie naszego zdrowia. Zmiany, które są widoczne na stopach, mogą świadczyć o chorobach rozwijających się w naszym organizmie. Jedną w widocznych zmian daje miażdżyca tętnic kończyn dolnych.

Polecamy

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych

Zwężające się tętnice początkowo mogą nie dawać widocznych objawów. Wraz z rozwojem choroby stopy staja się zimne, blade, doświadczamy uczucia mrowienia oraz szybkiego zmęczenia.

Pojawia się charakterystyczny ból w łydce podczas chodzenia. Ustępuje on podczas spoczynku. Zwykle dolegliwości, jak czytamy w medonet.pl, dotyczą jednej nogi, w której zmiany są bardziej rozległe. Niedokrwiona kończyna jest zimna, charakteryzuje się utratą owłosienia i zanikami mięśniowymi, a tętno na tętnicach poniżej zwężenia jest nieobecne lub bardzo słabo wyczuwalne.
Z czasem wraz z rozwojem miażdżycy ból pojawia się również w spoczynku. Pojawiająca się martwica i niegojące się owrzodzenia świadczą o zaawansowaniu choroby. Chory wymaga hospitalizacji.

Stopa cukrzycowa

Cukrzyca to choroba, która niszczy organizm na wielu płaszczyznach. Jednym z objawów choroby, nawet u osób, które nigdy nie leczyły się na cukrzycę, są kłopoty ze stopami. Zaczyna się niewinnie od wysuszonej, łuszczącej się skóry. Charakterystyczne objawy stopy cukrzycowej to również zrogowacenia, zaniki mięśniowe, palce młoteczkowate, spowolnienie gojenia się ran i skaleczeń. Odpowiedzialna za taki stan organizmu jest miażdżyca tętnic podudzia i stopy oraz uszkodzenie nerwów, co prowadzi do niedokrwienia, znacznie utrudniającego proces gojenia.
Niestety choroba może w konsekwencji prowadzić do deformacji stopy, martwicy a w konsekwencji amputacji kończyny.

Niedoczynność tarczycy a stan stóp

Wydawać by się mogło, że tarczyca ze stopami nie ma nic wspólnego. To jednak błędne założenie. Niedoczynność tarczycy objawia się również na skórze, a zwłaszcza na stopach, które są zimne. Skóra na stopach, a zwłaszcza piętach jest sucha, pękająca. Paznokcie są łamliwe i rozdwajają się. Gdy te objawy pojawiają się wraz np. z wypadaniem włosów, obrzękiem, bezsennością warto wybrać się do lekarza.

Dna moczanowa, czyli podagra

Choroba ta dotyka zazwyczaj kobiety po menopauzie i mężczyzn po 40. roku życia. Jednym z jej objawów jest silny ból, pojawiający się w nocy lub po przebudzeniu, obrzęk i zaczerwienienie stawu palucha. Choroba polega na odkładaniu się nadmiaru kryształów moczanu sodu w tkankach i narządach, a w szczególności w stawach, gdzie dochodzi z czasem do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego. Typowa dna moczanowa często towarzyszy takim chorobom, jak: otyłość, cukrzyca, nadciśnienie.

Grzybica stóp

Grzybica stóp to jedna z najpopularniejszych chorób skóry. Najczęściej pojawia się na podeszwie stopy, między palcami lub na bocznej powierzchni palców, a jej przyczyną są drożdżaki i pleśniowce. Grzyb atakuje w pierwszej kolejności paznokcie stóp lub skórę między palcami.
Osoby, które zostały zaatakowane przez grzyba, odczuwają swędzenie, pieczenie oraz zaczerwienie skóry. Następnie naskórek zaczyna się łuszczyć i pękać, co może powodować ból.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska