MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matka, która straciła syna kontra ZUS w Toruniu. Sąd Okręgowy po stronie ubogiej seniorki! Dostała rentę rodzinną

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Sąd Okręgowy w Toruniu za nieetyczne i niedopuszczalne uznał skazywanie seniorki na dokonywanie wyborów między wykupieniem leków a opłacaniem rachunków. Co najważniejsze, ustalił, że jej syn przed śmiercią opiekował się nią i utrzymywał - dlatego przyznał rentę rodzinną od ZUS.
Sąd Okręgowy w Toruniu za nieetyczne i niedopuszczalne uznał skazywanie seniorki na dokonywanie wyborów między wykupieniem leków a opłacaniem rachunków. Co najważniejsze, ustalił, że jej syn przed śmiercią opiekował się nią i utrzymywał - dlatego przyznał rentę rodzinną od ZUS. shutterstock/Grzegorz Olkowski
Za nieetyczne i niedopuszczalne uznał Sąd Okręgowy w Toruniu skazywanie ubogiej seniorki, która straciła syna, na życie w biedzie. Przyznał jej rentę rodzinną, której ZUS w Toruniu kobiecie odmawiał.

Pani Anna to seniorka mieszkająca w jednej z podtoruńskich gmin. Żyje bardzo skromnie: jedynym jej źródłem dochodu jest 1700 zł renty rodzinnej po zmarłym mężu. Mieszka samotnie w 2-izbowym domu, opalanym na ekogroszek. Do tego jest schorowana - leczy się od dekady, a trzy lata temu przeszła udar mózgu.

Jak ustalił Sąd Okręgowy w Toruniu, kobieta nie miałaby z czego żyć po opłaceniu podstawowych rachunków, gdyby nie pomoc członków rodziny.

W 2023 roku panią Annę spotkało kolejne nieszczęście - zmarł jej syn, z którym zamieszkiwała i który był dla nie podporą życiową, także finansowo. Seniorka wystąpiła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu o rentę rodzinną po nim jako osoba, która straciła swojego opiekuna. Ale ZUS odmówił... Dlatego sprawa trafiła do sądu.

Sąd w Toruniu ustalił: syn przed śmiercią było opiekunem seniorki, także materialnie

ZUS w Toruniu renty odmawiał twierdząc, że "brak jest wystarczających okoliczności by uznać, że syn ubezpieczonej przed zgonem przyczyniał się do jej utrzymania". Dlaczego? Bo utrzymywała się ona i utrzymuje nadal z renty po zmarłym mężu (1700 zł netto).

Nie pomogły rachunki i inne dowody, które pani Anna przedstawiła ZUS-owi, a które potwierdzały, że syn opłacał jej leczenie, współfinansował utrzymanie domu i bieżące życie. Nie pomogło odwołanie seniorki od odmownej decyzji urzędników w sprawie przyznania renty rodzinnej. W takiej sytuacji sprawa trafiła do IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Toruniu.

Tutaj sprawę dokładnie badała sędzia Danuta Domańska. Ważne były nie tylko rachunki i inne dokumenty, zeznania pani Henryki, ale i zeznania świadków - przede wszystkim członków rodziny.

Ostatecznie sąd doszedł w pełni do przekonania, że przed śmiercią syn opiekował się matką i przyczyniał się wymiernie do jej utrzymania.

-Syn bezpośrednio przed śmiercią mieszkał i prowadził wspólne gospodarstwo domowe z matką. W sposób znaczący przyczyniał się do utrzymania budżetu domowego. Kupił lodówkę, pralkę, telewizor, a także piec węglowy. Otrzymywane wynagrodzenie za pracę przeznaczał na zakup żywności i środków czystości, również dla ubezpieczonej, opału, a także dokonywał opłat za eksploatację domu, tj. prąd, wodę, butlę gazową. Dodatkowo partycypował w kosztach opieki medycznej ubezpieczonej - ustaliła sędzia Danuta Domańska.

Pani Anna i świadkowie w sądzie podkreślali, iż bez pomocy finansowej syna pokrycie wszystkich kosztów utrzymania seniorki byłoby niemożliwe. Otrzymuje ona bowiem wyłącznie rentę rodzinną po zmarłym mężu, której wysokość wynosi około 1700 zł netto miesięcznie. W szczególności kobiety nie stać byłoby stać na ogrzewanie - to syn dokonywał zakupu węgla na cały sezon zimowy. -Świadkowie i ubezpieczona zeznali również, że po śmierci syna ubezpieczona znajduje się w niedostatku i korzysta ze wsparcia finansowego członków najbliżej rodziny- podkreślił sąd.

Wyrok: ZUS w Toruniu ma wypłacać seniorce rentę. I ostre słowa w uzasadnieniu wyroku

Sąd Okręgowy w Toruniu uznał, że pani Annie renta rodzinna po synu w pełni się należy. Zmienił odmowną decyzje ZUS-u w Toruniu w tym zakresie.

W uzasadnieniu wyroku padły dość ostre słowa pod adresem ZUS-u. "Twierdzenia, iż ubezpieczona z uwagi na to, że jest uprawniona do renty rodzinnej (po mężu) ma źródło dochodu, była i jest sobie w stanie zapewnić niezbędne samoutrzymanie, nie mogą zostać zaakceptowane" - czytamy w nim.

- Gdyby syn nie przyczyniał się do utrzymania ubezpieczonej, ta niewątpliwie chcąc zachować stan zdrowia żyłaby w niedostatku – po opłaceniu kosztów leczenia i rachunków za eksploatację mieszkania praktycznie pozostawałaby bez środków do życia. Skazywanie zaś ubezpieczonej na wybór, czy ma zachować zdrowie, czy zużyć dostępne jej środki pieniężne na opłacenie kosztów wyżywienia i zamieszkania jest nieetyczne i niedopuszczalne - podsumowała sędzia Danuta Domańska.

Wyrok w tej sprawie, wraz z uzasadnieniem,16 kwietnia br. opublikowany został w Portalu Orzeczeń Sądowych i oznaczony jako nieprawomocny.

PS Imię matki zostało w tekście zmienione.

WAŻNE. Z uzasadnienia wyroku: zgodnie z art. 71 ust. 1 Ustawy emerytalnej renta się należy

"W ocenie sądu, syn bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do utrzymania ubezpieczonej, to zaś daje asumpt do zmiany zaskarżonej decyzji jako nieprawidłowej. Ubezpieczona w zakresie pokrycia elementarnych kosztów życiowych wymagała pomocy ze strony dziecka i pomoc ta była jej faktycznie udzielana. Tym samym zgodnie z treścią art. 71 ust. 1 Ustawy emerytalnej jest uprawniona do renty rodzinnej po zmarłym synu" - podał sąd uzasadniając orzeczenie.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska