POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Miasto ma w planie budowę osiedla na Glinkach z 600...

Miasto ma w planie budowę osiedla na Glinkach z 600 mieszkaniami komunalnymi i 500 TBS

Małgorzata Oberlan

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Miasto ma w planie budowę osiedla na Glinkach z 600 mieszkaniami komunalnymi i 500 TBS
Kolejny blok gminny przy ul. Olsztyńskiej zasiedlany będzie w sierpniu. Kolejka oczekujących na mieszkanie od miasta jest długa, ale plany są ambitne.
Miasto ma w planie budowę osiedla na Glinkach z 600 mieszkaniami komunalnymi i 500 TBS


Kolejny blok gminny przy ul. Olsztyńskiej zasiedlany będzie w sierpniu. Kolejka oczekujących na mieszkanie od miasta jest długa, ale plany są ambitne.


Blok z 34 mieszkaniami przy ul. Olsztyńskiej 124-130 będzie już dziewiątym miejskim przy tej ulicy. Kosztował 2,7 mln zł. Wykonawca - firma Stawbud z Jedwabna (gm. Lubicz) zgłosiła gotowość oddania go do odbioru technicznego. Lokatorzy powinni odebrać klucze od mieszkań w sierpniu.


Kto tutaj zamieszka?


W czterokondygnacyjnym budynku zamieszkają lokatorzy wytypowani przez Biuro Mieszkalnictwa.


- Lista jeszcze jest weryfikowana, między innymi o opinie z MOPR-u. Wiemy już jednak, że w tym bloku zamieszkają przede wszystkim rodziny z list mieszkaniowych (aby się na niech znaleźć, trzeba mieć odpowiednio niski dochód - patrz ramka), a także osoby dotąd mieszkające w gminnych lokalach o złym standardzie i te z planu wykwaterowań - przekazuje Karolina Wojciechowska, rzecznik Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.


Każde mieszkanie praktycznie gotowe będzie od razu do zamieszkania. Lokatorzy zastaną w pokojach gładkie ściany, w łazienkach płytki do wysokości 2 metrów i biały montaż sanitarny, w kuchniach - kuchenki elektryczne. Ciepło płynąć będzie do mieszkań z miejskiej sieci. Wprowadzający się samodzielnie będą musieli zainstalować zlewozmywaki (dostarczone) i lampy (własne).


Wykonawca zobowiązał się też wykonać przy nowym bloku chodniki, drogi, parking na 34 miejsca, oświetlenie, zieleń i plac zabaw.


Osiedle na Glinkach w planie


Najbliższa perspektywa w komunalnej mieszkaniówce dotyczy przyszłego roku. Wówczas rozpocząć ma się budowa gminnego budynku przy ul. Letniej (39 mieszkań). Następnie powstać ma dziesiąty blok przy ul. Olsztyńskiej (20) oraz dwa bloki przy ul. Drzymały (razem 40). Te ostatnie wybudowane zostaną po wcześniejszym wyburzeniu stojących tu dwóch żółtych baraków. Perspektywa dalsza to budowa dużego osiedla na Glinkach. - W planie jest postawienie tutaj 11 bloków gminnych z około 600 mieszkaniami oraz drugie tyle Towarzystwa Budownictwa Społecznego - mówi Marcin Maksim, dyrektor magistrackiego Wydziału Inwestycji i Remontów.


Bloki gminne wybudowane mają zostać w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). W zależności od zainteresowania i ofert deweloperów, albo od razu zacznie się budowa 11 domów (wtedy potrwa ok. 2 lat), albo pilotażowo powstaną najpierw dwa. Jeśli PPP nie wypali, miasto zacznie budować w tradycyjnym systemie. Wówczas osiedle powstawać będzie około 5 lat.
Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo