MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mickiewicz i Żeromski na maturze z polskiego. Jak poszło zdającym w Toruniu?

Laura Wawrzyniak
Matura z polskiego w toruńskim VIII LO
Matura z polskiego w toruńskim VIII LO Grzegorz Olkowski
2342 zdających przystąpiło w czwartek w Toruniu do matury z języka polskiego. Pisali ją nietypowo - w starej i nowej formule. I choć przed egzaminem emocji nie brakowało, to maturzyści wychodzili z sal raczej w dobrych nastrojach.

Obejrzyj wideo: Instytut Weterynarii UMK w Toruniu

od 16 lat

W tym roku matura przeprowadzona jest w nietypowy sposób, bowiem odbywa się w dwóch formułach - Formule 2023 oraz Formule 2015. Dlaczego? Ten podział i nowe wymagania mają związek z wprowadzoną w 2017 roku reformą edukacji, czyli likwidacją gimnazjów. Formuła 2015 dotyczy absolwentów trzyletniego liceum i czteroletniego technikum. Natomiast na nowych zasadach - w Formule 2023 - egzaminy zdają uczniowie, którzy w tym roku skończyli czteroletnie liceum lub pięcioletnie technikum.

Polski na początek

Jak co roku maturalny maraton rozpoczął się o godz. 9 testem z języka ojczystego na poziomie podstawowym. Młodzi ludzie - zależnie od tego, w jakiej formule przyszło im zdawać - na wypełnienia arkusza mieli 240 minut (nowa formuła) oraz 170 minut (stara formuła).

Tematem rozprawki dla Formuły 2015 było ,,Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka“. Po raz kolejny CKE postanowiła postawić na utwór A. Mickiewicza ,,Pan Tadeusz", co zaskoczyło absolwentów na plus. Drugi temat do wyboru to ,,Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń". Tu należało się odwołać do ,,Przedwiośnia" S. Żeromskiego. W nowej formule tematy wypracowań były następujące: ,,Człowiek – istota pełna sprzeczności” oraz ,,Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?”

- Tematy nie były jakoś trudne, myślę, że uzyskam dobry wynik - powiedział nam zaraz po egzaminie Dawid Zaręba, absolwent Zespołu Szkół Samochodowych w Toruniu.

- Jakbym miał oceniać w skali od 1 do 10, to tę maturę oceniam na 7. Dobrze, że był "Pan Tadeusz" - dodał jego kolega z technikum.

Polecamy

Maturzyści bez ogródek przyznawali też, że nie zdążyli bądź nie dali rady przeczytać wszystkich obowiązkowych lektur. Nie urywali, że korzystali z opracowań i różnych źródeł w sieci. Mówiąc o tym woleli pozostać anonimowi, co jest absolutnie zrozumiałe. Wszyscy jednak byli zgodni co do tego, że czwartkowy egzamin z polskiego wywoływał w nich najwięcej emocji i lęku.

- Matura z pewnością była łatwiejsza niż próbna z grudnia - stwierdziła Maja Raniszewska, absolwentka VIII LO w Toruniu.

Więcej słów, mniej punktów

Aby zdać maturę z języka polskiego trzeba mieć 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. To bez napisania rozprawki wartej w starej formule 50 punktów jest niemożliwe. Warto dodać, że w starej formule w wypracowaniu wystarczyło 250 słów, natomiast w nowej trzeba już 300. Maksymalnie uzyskać można za nie 35 punktów.

W Toruniu do egzaminu maturalnego przystępuje 2005 tegorocznych absolwentów (1415 absolwentów liceów ogólnokształcących, 542 – techników, 20 – szkół artystycznych i 28 – szkół dla dorosłych). Łączna liczba zdających w mieście to 2342 osoby, bo część z nich przystępuje do egzaminów kolejny raz.

7 lipca 2023 o godz. 8:30 maturzyści poznają wyniki swoich matur. Do tego czasu mogą jedynie cierpliwie czekać.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska