Miejskie dotacje na renowację toruńskich zabytków - kto, na co i ile pieniędzy dostanie?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski

Wideo

W tym roku na dotacje konserwatorskie w budżecie miasta zarezerwowany został milion złotych. Zainteresowanie było spore, chociaż byłoby jeszcze większe, gdyby Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy nie zakwestionowała części uchwały dotyczącej zasad udzielania przez gminę tego typu pomocy.

Toruń. Dotacje na renowację zabytków. Do podziału milion złotych

Podczas czwartkowej sesji toruńscy radni zajmą się podziałem miejskich dotacji konserwatorskich. Jak wiadomo, w Toruniu o miejskie wsparcie mogą się ubiegać zarówno właściciele bądź zarządcy obiektów wpisanych do rejestru, jak również gminnej ewidencji zabytków. W tym roku do podziału był milion złotych. Zainteresowani złożyli w sumie 56 wniosków, dwa z nich zostały jednak wycofane, część nie spełniało wymogów formalnych.

Polecamy

Ostatecznie, komisja pod przewodem miejskiego konserwatora zabytków postanowiła przyznać dofinansowanie 31 wnioskodawcom. 19 z nich dotyczy zabytków rejestrowych, 12 tych z gminnej ewidencji zabytków. Do tych pierwszych ma popłynąć w sumie 594 tysiące 600 złotych, do drugich 345 tysięcy 400 złotych. Wybór ten musi jeszcze zaakceptować Rada Miasta.

Jak łatwo policzyć, z miejskiej kasy na ratowanie zabytków ma popłynąć 940 tysięcy złotych, co z pozostałymi 60 tysiącami? Te pieniądze mają trafić do rezerwy na wypadek, gdyby trzeba było pospieszyć z odsieczą budynkom uszkodzonym na skutek zdarzeń losowych.

Polecamy

Toruń. Do kogo trafi najwięcej pieniędzy?

Patrząc na sumy trzeba pamiętać o tym, że reanimacja zabytków jest zadaniem kosztownym, a dotacje stanową tylko część nakładów jakie muszą ponieść gospodarze zabytkowych obiektów.

Najwięcej, bo w sumie 130 tysięcy złotych, ma otrzymać warszawska spółka Milenium Inwestycje, do której należy kamienica przy ul. Podmurnej 7 oraz spichlerz przy Podmurnej 7a. W spichlerzu, przy miejskim wsparciu w wysokości 70 tysięcy złotych, właściciele mają zamiar m.in. odbudować dach, odtworzyć stolarkę okienną, oraz przeprowadzić renowację elewacji frontowej. W kamienicy chcą natomiast przeprowadzić renowację elewacji frontowej wraz z odtworzeniem balustrady attyki, w planie jest także rekonstrukcja stolarki okiennej oraz bram wjazdowych. W tym przypadku proponowana dotacja wynosi 60 tysięcy złotych.

Polecamy

Zgodnie z werdyktem komisji oceniającej wnioski, 70 tysięcy złotych ma trafić do Fortu IV, dzięki czemu w warowni będzie można przeprowadzić kolejną część remontu lewego skrzydła czołowego bloku kazamatowego.

Co się zmieni w toruńskich kościołach?

Dotacje otrzymają również trzy toruńskie parafie. Do prac konserwatorskich i restauratorskich przy blendach i fryzach szczytu wschodniego kościoła mariackiego miasto jest gotowe dołożyć 48 tysięcy złotych. Natomiast na przeprowadzenie badań w kryptach kościoła św. Janów, oraz na przygotowanie projektu konserwacji posadzki z miejskiej kasy ma popłynąć 40 tysięcy złotych. Prawie 31 tysięcy złotych ma natomiast otrzymać parafia prawosławna, na ciąg dalszy prac ratowniczych prowadzonych wewnątrz cerkwi przy ul. Podgórnej.

Nie przeocz

W Toruniu można się też było ubiegać o zwrot części kosztów prac konserwatorskich prowadzonych w latach ubiegłych. Zapis ten zakwestionowała jednak Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy.

- W ocenie RIO możliwość udzielenia dotacji na dofinansowanie nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku, które zostały przeprowadzone w okresie trzech lat poprzedzających rok złożenia przez wnioskodawcę wniosku o udzielenie dotacji, dotyczy tylko dotacji udzielanych z budżetu państwa - wyjaśnia Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego. - W oparciu o rozstrzygnięcie organu nadzorczego Rada Miasta Torunia w dniu 17.12.2020 r. podjęła uchwałę nr 549/20 zmieniającą uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków na terenie Gminy Miasta Toruń, która uchyliła możliwość ubiegania się o dofinansowanie nakładów koniecznych na wykonanie prac lub robót przy zabytku, które zostały zakończone i odebrane przed złożeniem wniosku o dotację.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie