Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie na własność od państwa? Będą nowe rozwiązania! Kto z nich skorzysta?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Jakie rozwiązania proponuje rząd?
Jakie rozwiązania proponuje rząd? Pixabay
Najnowsze zapowiedzi mówią wprost: Najemcy będą mieli lepsze zasady otrzymania na własność Mieszkania Plus. O tym mówi Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które wraz z Polskim Funduszem Rozwoju Nieruchomości przygotowało specjalny pakiet rozwiązań. Z założenia mają one pozwolić na wykupienie mieszkania na własność na lepszych, preferencyjnych warunkach.

Spis treści

Zobacz wideo: Waloryzacja 2023. Takie mają być podwyżki emerytur

od 16 lat

Mieszkanie Plus - ile mieszkań?

Pod koniec pierwszego kwartału 2023 roku w ramach programu "Mieszkanie Plus" około 52,2 tys. lokali mieszkalnych było na etapie zaawansowanej realizacji, z czego ponad 19,8 tys. lokali mieszkalnych już zostało wybudowanych, a około 32,4 tys. lokali wciąż jest w budowie. Według danych ministerstwa te mieszkania zostały ukończone planowo.

Polecamy

Rozwiązania PFR dla obywateli

O projekcie wypowiedział się minister rozwoju i technologii Waldemar Buda:

- Dziś wspólnie z PFR prezentujemy konkretne rozwiązania, dzięki którym ok. 2 800 rodzin będzie mogło stać się właścicielami najmowanych mieszkań. Proponowane rozwiązania są uzupełnieniem oferty najmu z dojściem do własności, które oferuje PFR Nieruchomości.

Zaprezentował on również nowy etap rozwoju projektu, co zrobił wraz z prezesem PFR.

Nowy etap Mieszkania Plus

Rozwiązania mają wspierać szybsze stawanie się właścicielem przyznanego mieszkania, a także mają wspierać bezpieczny kredyt oraz długoterminowy, stabilny najem. Z kolei Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju zaznaczył, że pojawiła się nowa oferta wykupu inwestycji w ramach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. Oferowane jest DDW, czyli dojście do własności. Cały projekt ma zwiększać dostępność mieszkań w Polsce.

Mieszkanie Plus na własność

Zakłada się, że będą dwie drogi dojścia do własności Mieszkania Plus. Obejmować to ma 14 lokalizacji i dotyczyć będzie następujących miejscowości z Polski:

 • Białą Podlaska,
 • Dębica,
 • Gdynia,
 • Katowice,
 • Kraków,
 • Łowicz,
 • Mińsk Mazowiecki,
 • Nowy Targ,
 • Radom,
 • Świdnik,
 • Toruń,
 • Wałbrzych,
 • Września,
 • Zamość.

Na czym polegają obie drogi?

Pierwsza droga na własność

Podstawową, pierwszą opcją jest zakup mieszkania dzięki bezpiecznemu kredytowi 2%. Wchodzi on w życie 1 lipca bieżącego roku. Informacje o tym opisaliśmy już wcześniej:

Polecamy

Bezpieczny kredy 2%. O co chodzi z Mieszkaniem Plus?

Kredyt będzie obowiązywał w niezmiennych zasadach dopłaty z budżetu przez 10 lat. Maksymalnie kredyt ma wynieść 500 tys. złotych dla osoby samotnej oraz 600 tys. złotych dla par z dzieckiem lub też dla małżeństw. Z kolei wkład własny nie może przekroczyć 200 tys. złotych.

Druga droga do własności w Mieszkaniu Plus

Dostępne jest również zawarcie umowy najmu instytucjonalnego z opcją dojścia do własności po 25 latach takiego najmu. Ta opcja jest objęta dopłatą niwelującą różnicę między czynszem najmu DDW a wysokością raty kredytu 2%. Taką możliwość ma również każdy obecny najemca lokalu niezależnie od kryteriów dochodowych.

Koszt rozwiązania nowego wariantu Mieszkanie Plus

Szacuje się, że całkowity koszt projektu ma wynieść państwo około 500 mln złotych rozłożone na 20 lat. Dopłaty do najmu pochodzić mają z budżetu państwa, ale ich dysponentem ma być Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zamrożenie czynszu

Warto przy tym wspomnieć, że w lutym PFR ogłosił, że nie będzie waloryzacji stawek czynszu i kaucji dla najemców osiedli rynkowej części programu mieszkaniowego realizowanego przez ministerstwo. Przeciętnie oszczędność dla budżetu ma wynieść ponad 5 tys. złotych. Szacuje się, że czynsz na osiedlach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju ma być średnio niższy o 20% w stosunku do ofert komercyjnych. Zamrożenie czynszu ma trwać do 2025 roku.

Co z programem "Aktywna Gmina"?

Nie należy zapominać o tym, że wsparcie ma dotrzeć również do gmin, które nie biorą udziału w programie Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. W ramach programu "Aktywna Gmina" gminy te mają mieć dostępne dodatkowe rozwiązanie w postaci dopłaty różnicy między kwotą spłaty kapitału a kwotą wynikającą z oprocentowania na 2%. Ma to kosztować budżet 150 mln złotych w ciągu kolejnych 10 lat. Żeby przepisy weszły w życie, wpierw musi być do końca przeprowadzony proces legislacyjny.

Źródło: gov.pl Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska