Monument może upamiętniać pilota

Monument może upamiętniać pilota

Marek Nienartowicz

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Z wielkim odzewem wśród Czytelników „Nowości” spotkał się artykuł o dziejach pomnika „Chwalebne kamienie” w Toruniu.
Monument może upamiętniać pilota

Z wielkim odzewem wśród Czytelników „Nowości” spotkał się artykuł o dziejach pomnika „Chwalebne kamienie” w Toruniu.


Obelisk znajduje się w otoczeniu Fortu VII. Dokładniej - przy leśnej drodze prowadzącej na Barbarkę, około 300 metrów od ulicy Polnej. Niejasne są jego początki.


Ojciec wystawił synowi


- Pomnik od dawna wzbudzał zainteresowanie członków Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji - mówi Janusz Pokrzywnicki z tego stowarzyszenia. - Z posiadanych przez nas informacji - niestety nie potwierdzonych - wynika, że pomnik został wystawiony przez ojca pilota samolotu, który się roztrzaskał w tym miejscu przed I wojną światową. Startował on z pobliskiego lotniska. W czasie wojny, załogi wartownicze pobliskich fortów, składały okazjonalne kwiaty pod pomnikiem, uogólniając tym samym jego znaczenie.


To nie Francuzi


W „Nowościach” pisaliśmy o innych wersjach powstania pomnika. Według jednej, upamiętnia on jeńców armii francuskiej pracujących w drugiej połowie XIX wieku przy budowie toruńskich fortów. Antoni Ziółkiewicz i Adam Paczuski w opracowaniu „Pomniki toruńskie” stwierdzili, że być może w latach 1912-1919 zbudował go jeden z pułków toruńskiego garnizonu.


- Wersja powstania pomnika związana z jeńcami francuskimi budującymi forty jest trudna do udowodnienia w świetle faktów historycznych. Francuzi spłacili do września 1873 roku wszelkie zobowiązania finansowe wobec zwycięskich Niemiec. Skutkowało to m.in. zwolnieniem wszystkich jeńców wojennych do domu. Forty w Toruniu zaczęto budować dopiero w 1878 roku - podkreśla Janusz Pokrzywnicki. Jego zdaniem, bardziej prawdopodobna wydaje się druga wersja. Z tym, że pułki toruńskiego garnizonu zazwyczaj wystawiały pomniki na terenie koszar.


- Przykładem jest pomnik na Przyczółku Mostowym, w Koszarach Rudackich (21 pułk piechoty) czy też obelisk na terenie koszar Jakubskich (61 pułk piechoty) - dodaje Janusz Pokrzywnicki.
Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo