POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Most zastępczy konieczny

Most zastępczy konieczny

Krzysztof Lietz

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Most zastępczy konieczny
Kiedy w marcu klub radnych PO zgłosił projekt rezolucji Rady Miasta dotyczący budowy zastępczej przeprawy mostowej na Wiśle, dla odciążenia mostu Piłsudskiego, wywołał tym sporą burzę.
Most zastępczy konieczny

Kiedy w marcu klub radnych PO zgłosił projekt rezolucji Rady Miasta dotyczący budowy zastępczej przeprawy mostowej na Wiśle, dla odciążenia mostu Piłsudskiego, wywołał tym sporą burzę.


W końcu jednak dokument przegłosowano. Rada Miasta zobowiązała w nim prezydenta miasta do przedstawienia do końca czerwca 2010 r. rozwiązania dotyczącego takiej przeprawy. Chodzi o koncepcję lokalizacji i analizę kosztów realizacji takiego przedsięwzięcia. Czy prezydent dotrzyma terminu?


- Marcowa rezolucja dała prezydentowi czas do końca czerwca, więc na razie nie ma powodu, by bić na alarm - twierdzi Krystyna Dowgiałło, przewodnicząca klubu radnych PO. - Tu już nie chodzi jedynie o koncepcję, ale o jak najszybszą realizację przeprawy zastępczej, jeszcze na tegoroczny sezon turystyczny. W przeciwnym razie turyści będą Toruń omijać szerokim łukiem. Z tym, co się dziś dzieje na moście, a właściwie na dojazdach do niego, koniecznie trzeba coś zrobić.


Z wypowiedzi magistrackich urzędników wynika, że w połowie czerwca na sesji Rady Miasta prezydent przedstawi to, do czego zobowiązywała go rezolucja o moście tymczasowym. Wtedy przekonamy się, jakie są możliwe lokalizacje takiej przeprawy i ile może kosztować jej wybudowanie.


- Uważam, że postawienie takiej przeprawy nie powinno być porażająco drogie - twierdzi przewodnicząca Dowgiałło. - Takie konstrukcje stawia się dość często przy okazji remontów mostów stałych.


To prawda, ale mają one jedynie je zastąpić. W naszym przypadku chodzi raczej o wyprowadzenie części ruchu samochodowego w inne miejsce niż wjazdy po obu stronach Wisły na most im. J. Piłsudskiego. Warto przy okazji przypomnieć, że w roku 1992, podczas remontu toruńskiego mostu drogowego, przeprawa tymczasowa powstała tuż obok. Wjeżdżało się na nią praktycznie z tych samych ulic, co na most stały. Tym razem chodziłoby przede wszystkim o to, aby korzystający z ewentualnej, nowej przeprawy tymczasowej nie musieli wjeżdżać na pl. Armii Krajowej po lewej stronie Wisły i na pl. Rapackiego po prawej.


Przeprawa zastępcza będzie potrzebna Toruniowi również przy okazji kolejnego remontu mostu im. J. Piłsudskiego. Jest on już przesądzony, bo ekspertyzy sprzed kilku lat wskazywały, że powinien on zostać poddany naprawie niezwłocznie.


Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Prezydent Zaleski prawy człowiek

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

aby się dostać na stanowisko czy to trzeba ubliżać czlowiekowi który przez tyle lat dobrze kierował na swym stanowisku jest człowiek wierzący działa z wolą Bożą a wy zaraz dodajecie niestworzone...rozwiń całość

aby się dostać na stanowisko czy to trzeba ubliżać czlowiekowi który przez tyle lat dobrze kierował na swym stanowisku jest człowiek wierzący działa z wolą Bożą a wy zaraz dodajecie niestworzone rzeczy że do wiary dokłada z kasy Państwa zazdrość za jego zdolności i dobroć do ludzizwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zwodniczy tytuł

karamba (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

prezydent Zaleski stary lis znowu zaskakuje ! Będzie most tymczasowy na czas remontu mostu Piłsudskiego ! Wielu mieszkańców jest przekonana o celowości takiego działania !! Ale na tym optymizm się...rozwiń całość

prezydent Zaleski stary lis znowu zaskakuje ! Będzie most tymczasowy na czas remontu mostu Piłsudskiego ! Wielu mieszkańców jest przekonana o celowości takiego działania !! Ale na tym optymizm się kończy (chyba chodziło tylko o hasło, bo wybory za pasem !) . Most tymczasowy ma być w ciągu ul. Przybyszewskiego z jednej strony Wisły i ul. Przy Grobli z drugiej strony !! Genialny pomysł "wani amatora"! Proszę sobie wyobrazić, że całości ruchu kołowego z osi północ -południe i odwrotnie zmierzającego na most Piłsudskiego będzie musiała być przeniesiona w głąbv Bydgoskiego Przedmieścia i sporo na zachód od Placu Armii Krajowej !! Tak mógł pomyśleć tylko "geniusz komunikacyjny" ! Panie Zaleski ! Idź Pan wreszcie na emeryturę i nie zamęczaj swoimi pomysłami mieszkańców Torunia !
Z zasady, wszelkie tymczasowe przeprawy mostowe lokalizuje się jak najbliżej stałej przeprawy wyłączonej z ruchu po to by cała komunikacja mogła się odbywać bez zmian za wyjątkiem tejże tymczasowej przeprawy !!! Ale prezydent Zaleski ("wizjoner") sprzedał teren z lokalizacją przyczółka w rejonie dawnego hotelu Wodnik prywatnemu inwestorowi hotelu Copernicus a pozostały teren na zachód od w/w hotelu zabudował sporym budynkiem dla potrzeb przystani żeglarskiej !!! Koniec !! I Nie ma możliwości swobodnego dojazdu do nabrzeża Wisły i tymczasowej przeprawy w osi tej z roku 1992 !
Tak naszym miastem rządzi już 16 lat pan Zaleski !!! Tak więc mieszkańcy Torunia ! Obudźcie się! Wybory za tydzień !
zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie krzycz

DJRM (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Przede wszystkim nie krzycz bo mi ziemniaki gniją w piwnicy.
Jest jeszcze most gen Zawadzkiej. Może: przede wszystkim jest most gen. Zawadzkiej. I z niego należy korzystać przede wszystkim....rozwiń całość

Przede wszystkim nie krzycz bo mi ziemniaki gniją w piwnicy.
Jest jeszcze most gen Zawadzkiej. Może: przede wszystkim jest most gen. Zawadzkiej. I z niego należy korzystać przede wszystkim. Lokalizacja na Przybyszewskiego została wyznaczona dawno wraz z pobudowanymi drogami dojazdowymi - DK 257.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo