POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Multicamerata ma już 25 lat

Multicamerata ma już 25 lat

Mirosława Kruczkiewicz

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Multicamerata w dzisiejszym składzie, od lewej: Karol i Marta Wroniszewscy, Izabela Bogusz, Henryk Giza, Grzegorz Bogusz.

Multicamerata w dzisiejszym składzie, od lewej: Karol i Marta Wroniszewscy, Izabela Bogusz, Henryk Giza, Grzegorz Bogusz. ©Archiwum zespołu

- To była wrześniowa niedziela w 1991 roku, koncert w odrestaurowanym właśnie Pałacu Dąmbskich - tak Henryk Giza wspomina pierwszy występ założonego przez siebie kameralnego zespołu Multicamerata.
Multicamerata w dzisiejszym składzie, od lewej: Karol i Marta Wroniszewscy, Izabela Bogusz, Henryk Giza, Grzegorz Bogusz.

Multicamerata w dzisiejszym składzie, od lewej: Karol i Marta Wroniszewscy, Izabela Bogusz, Henryk Giza, Grzegorz Bogusz. ©Archiwum zespołu

Co przybyłego z Łodzi do pracy w Toruńskiej Orkiestrze Kameralnej kontrabasistę, absolwenta tamtejszej Akademii Muzycznej skłoniło do szukania sobie dodatkowego zajęcia?

- Czegoś mi brakowało. Wcześniej grałem i w dużych orkiestrach, i w zespołach kameralnych, wyjeżdżaliśmy na festiwale. A TOK była jeszcze właściwie początkującą orkiestrą, o możliwościach nieporównanie mniejszych niż dzisiejsze. Skrzyknąłem więc kilku muzyków, stworzyliśmy kwintet smyczkowy - mówi Henryk Giza.


Multicamerata - historiaNie było łatwo - „prywaciarze” byli wówczas raczej skąpo wspierani z publicznej kasy. Na szczęście Henrykowi Gizie udawało się pozyskiwać sponsorów. Już dwa lata po swojej inauguracji Multicamerata zaczęła organizować międzynarodowy festiwal „Probaltica”.

Koncerty w 20 krajach, występy z wybitnymi solistami, współpraca z zagranicznymi zespołami, 11 płyt, utwory pisane specjalnie dla nich, m.in. przez holenderskiego kompozytora Petera van Toura - tym po ćwierćwieczu może się pochwalić toruński kwintet.

Skład grupy przez lata się zmieniał. Multicamerata bywała w swojej historii także zespołem międzynarodowym. Przez pewien czas jej prymariuszem był m.in. znakomity skrzypek łotewski Andris Baumanis. Ze współpracy z tym artystą Henryk Giza wspomina na przykład wyjazd na występ do Niemiec.

Czytaj także: Polscy lotnicy z Dywizjonu 303 na ekranie!

- Z powodu korka na trasie przyjechaliśmy na ostatnią chwilę. Publiczność już czekała, a my musieliśmy się jeszcze przygotować, chwilę poćwiczyć przed występem. Andris z marszu zagrał ze dwa kaprysy, bez przygotowania, żeby zająć słuchaczy, a reszcie zespołu dać czas na przygotowanie.

Od ponad siedmiu lat Multicamerata ma dwa muzyczne małżeństwa w składzie. Dziś zespół tworzą: Izabela Bogusz (I skrzypce), Grzegorz Bogusz (II skrzypce), Marta Wroniszewska (altówka), Karol Wroniszewski (wiolonczela) i Henryk Giza (kontrabas).

Jubileusz kameraliści świętują cyklem koncertów. Gwiazdą pierwszego, w minioną niedzielę, był światowej klasy flecista Łukasz Długosz.

A już 25 września o godz. 17 w Ratuszu Staromiejskim Multicamerata ze skrzypaczką Moniką Orłowską i trębaczem Michałem Tyrańskim zagra utwory Haendla, Purcella, Jana Christiana Bacha i Jana Sebastiana Bacha. Jako solista wystąpi też wiolonczelista zespołu. Bezpłatne wejściówki będą od czwartku w kasie Ratusza.

Polecamy:
Zobacz galerię: 20.Probaltica - koncert finałowy w kościele o. jezuitów

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo