Narodowy Spis Powszechny 2021. Praca dla rachmistrzów w Toruniu. Oto wymagania i wynagrodzenie. Ile można zarobić? Znamy stawki

Sara Watrak
Sara Watrak
Jest praca dla rachmistrzów w Toruniu
Jest praca dla rachmistrzów w Toruniu Jacek Smarz
Toruń szuka rachmistrzów. Ile można zarobić? W kwietniu 2021 roku rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Do pracy zgłosić mogą się wszystkie pełnoletnie osoby, które posiadają średnie wykształcenie i nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Jeśli chcecie zarobić i pomóc w przeprowadzeniu Narodowego Spisu Powszechnego, spieszcie się. Na zgłoszenia nie ma zbyt wiele czasu. Zobaczcie, co zrobić, by zostać rachmistrzem, jakie są wymagania i ile można zarobić. Sprawdźcie terminy.

Kto może zostać rachmistrzem?

Rachmistrzem może zostać każdy, kto:

 • ukończył 18 lat,
 • cieszy się nieposzlakowaną opinią,
 • posiada co najmniej średnie wykształcenie,
 • posługuje się językiem polskim w mowie i piśmie,
 • nie jest skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Co robi rachmistrz?

- Do zadań rachmistrza należeć będzie przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych (w zależności od aktualnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19) z wykorzystaniem urządzenia mobilnego z zainstalowaną aplikacją formularzową - mówi rzeczniczka prezydenta Torunia Anna Kulbicka-Tondel.

Rachmistrz będzie musiał zebrać dane według ustalonej metodologii i zgodnie z kluczem pytań w aplikacji formularzowej.

Warto przeczytać

Jak zostać rachmistrzem?

Jeśli chcesz zostać rachmistrzem, wystarczy, że wypełnisz formularz (dostępny tutaj). W dokumencie należy podać swoje dane takie jak:

 • imię i nazwisko,
 • data urodzenia,
 • adres zamieszkania,
 • numer telefonu,
 • adres e-mail.

Poza tym każdy kandydat składa oświadczenie, że spełnia wymagane warunki tj. nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe, posiada co najmniej średnie wykształcenie, a także, że posługuje się językiem polskim w mowie i piśmie.

Dokumenty można złożyć do 9 lutego, wybierając jeden ze sposobów:

 • osobiście w siedzibie Urzędu Miasta Torunia ul. Wały gen. Sikorskiego 8 (Punkt Informacyjny), w siedzibie Wydziału Spraw Administracyjnych przy ul. Stefana Batorego 38/40 (urna korespondencyjna na parterze budynku),
 • za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres [email protected],
 • za pośrednictwem platformy ePUAP,
 • za pośrednictwem operatora pocztowego (w tym m.in. Poczty Polskiej, firm kurierskich).

Kandydaci, którzy zostaną wybrani na rachmistrzów, będą musieli wziąć udział w szkoleniu w trybie zdalnym, a następnie zdać egzamin. Kryteria są dość surowe - trzeba uzyskać min. 60 proc. poprawnych odpowiedzi. Co więcej, o kolejności wpisania na listę osób zakwalifikowanych do pełnienia roli rachmistrza decydować będzie w pierwszej kolejności liczba punktów, w drugiej zaś czas, w którym został napisany test.

Ile zarobi rachmistrz w 2021 roku?

Według obecnie obowiązującego prawa wynagrodzenie rachmistrza zależy od tego, ile ankiet przeprowadzi, oraz jaką metodą tj. osobiście czy telefonicznie. Rachmistrz otrzymuje:

 • 7 zł brutto za jeden poprawnie przeprowadzony wywiad bezpośredni
 • 4 zł brutto za jeden poprawnie przeprowadzony wywiad telefoniczny

Prawdopodobnie jednak stawki te ulegną zmianie. W planach jest nowelizacja ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Po zmianach stawka byłaby taka sama, bez względu na formę wywiadu. Za każdą poprawnie wypełnioną ankietę rachmistrz otrzymywałby 6 zł brutto. Praca odbywa się na podstawie umowy zlecenie.

Narodowy Spis Powszechny 2021 potrwa od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r. (po wejściu w życie drugiej nowelizacji ustawy o NSP 2021 zostanie przedłużony do 30 września 2021 r.).

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie