MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy w aplikacji. Nowa propozycja od Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy"

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Jednym z miejsc na trasie "Śladami Mikołaja Kopernika" jest dom rodzinny astronoma
Jednym z miejsc na trasie "Śladami Mikołaja Kopernika" jest dom rodzinny astronoma Grzegorz Olkowski
"Odnajdź naukę" to nowa aplikacja na smartfony przygotowana przez Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy". Zrealizowany projekt ma pozwolić użytkownikom na poznanie w interaktywny sposób związanych z naszym województwem znanych postaci świata nauki.

Nowoczesnych form zwiedzania i nauki dziś nie brakuje, więc dostępna od niedawna aplikacja dobrze wpasowuje się w ten trend. Tym razem kluczową rolę odgrywa jednak jej regionalny charakter.

- Pomysł wziął się stąd, że szukaliśmy koncepcji na popularyzowanie nauki nie tylko w Toruniu, ale także w całym województwie. W ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”, w którym chodzi o promowanie polskich uczonych i badaczy, postanowiliśmy zrobić coś, czego jeszcze w naszym regionie nie było. Stworzyliśmy więc aplikację, która zawiera biogramy i ciekawostki o uczonych, ale także zachęca do podróży po województwie i pokazuje tych ludzi. Chcemy pokazać region z perspektywy popularnonaukowej, więc opracowaliśmy aplikację-mapę. W naszej ocenie jest to pierwszy taki projekt w Polsce, który łączy popularyzację nauki z działalnością turystyczną. Zależało nam na tym, żeby materiały były interaktywne, a także żeby aplikacja w możliwie jak największym stopniu była dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Materiałów audio można słuchać wieczorem w domu, ale można też robić to nawet jadąc autem w jakieś miejsce - pasażer może włączyć pliki audio w trakcie podróży - mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy".

Nie tylko nauki ścisłe

Po otwarciu aplikacji można się przekonać, że oferuje ona możliwość poznawania postaci w rozmaity sposób. W zakładce „Trasy” jest dostępny szlak "Śladami Mikołaja Kopernika", zaś w przypadku kart "Miejsca" i "Postaci" już same nazwy zdradzają ich zawartość.

- To nie są osoby związane tylko z naukami ścisłymi. Są oczywiście fizycy czy chemicy, jest wśród nich astronom Aleksander Wolszczan. Oprócz nich jest też jednak na przykład Lotte Jacobi, fotografka z Torunia, której dziadek był pierwszą w mieście osobą mającą zakład fotograficzny. Mamy też Marię Znamierowską-Prüfferową, twórczynię toruńskiego Muzeum Etnograficznego, jest też jeden z pierwszych toruńskich aptekarzy - wylicza Paulina Gronek z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, odpowiedzialna za koordynowanie prac przy projekcie "Odnajdź naukę".

Z poziomu odbiorcy można także tworzyć swoje własne trasy zwiedzania. Z listy miejsc wystarczy wybrać te, które daną osobę akurat interesują najbardziej.

- Chcemy w jak najszerszy sposób zaangażować odbiorców. Być może to ich do czegoś zainspiruje. Jeśli będą to nauczyciele, może przy pomocy tych materiałów przygotują coś dla swoich uczniów. Liczymy na to, że dostaniemy odzew od użytkowników i informacje, co by jeszcze można zrobić. Chcemy inspirować do dyskusji o tym, co jest ważne w nauce i kulturze na przykładzie biogramów i historii osób, a także ich działań. Naukę tworzą ludzie - tworzyli ją kiedyś, tworzą ją też dziś. Spójrzmy na mury z myślą, że kiedyś ktoś w tych murach mieszkał i być może pojawiła się tam jakaś koncepcja - zachęca Marcin Centkowski.

Aplikacja daje także szansę zbierania wirtualnych punktów, grafik i odznak. Oprócz informacji o naukowcach nie brak również możliwości odsłuchania ich krótkich biografii, a nawet zmierzenia się z quizem.

- Po jego rozwiązaniu można zbierać punkty, tak samo, jak zbiera się je za przejście trasy. To taka motywacja, zwłaszcza dla młodych, którzy lubią różne nagrody - podkreśla Paulina Gronek.

Aplikacja "Odnajdź naukę" jest dostępna na telefony z systemami IOS i Android. Można ją zainstalować m.in. poprzez sklep Google Play.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska