Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nową drogą szybciej dojedziemy na wschód

Zbigniew Juchniewicz
Uruchomienie całkowicie przebudowanej ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w znacznym stopniu ułatwiło przemieszczanie się po Toruniu z zachodu na wschód i odwrotnie.

Uruchomienie całkowicie przebudowanej ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w znacznym stopniu ułatwiło przemieszczanie się po Toruniu z zachodu na wschód i odwrotnie.

<!** Image 3 align=none alt="Image 197137" sub="Ulica Skłodowskiej-Curie już otwarta. Wczoraj oznakowanie na czas remontu zdejmowali Włodzimierz Rzymyszkiewicz (ze znakiem) i Adam Mazur [Fot.: Sławomir Kowalski]">Kierowcy, z którymi rozmawialiśmy, wskazywali jednak, że ta inwestycja została zaplanowana dwa lata za późno. Warto jednak podkreślić, że inwestycja warta ponad 34,5 mln zł została zakończona zgodnie z planem, co stało się niestety u nas ostatnio rzadkością.

Skanska S.A. uporała się z dużym zakresem robót, bo oprócz prac drogowych wykonano tez kompletną sieć kanalizacyjną, oświetlenie oraz zamontowano sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach z ul. Równinną i z Bukową, oraz na przejściach. Prace objęły także przebudowę torowiska na kilkusetmetrowym odcinku oraz przeniesienie pętli tramwajowej poza nową południową jezdnię.<!** reklama>

- Ta trasa powinna być przebudowana jeszcze przez rozpoczęciem prac mostowych na placu Daszyńskiego - stwierdził Ryszard Lubiński, toruński taksówkarz. - Wówczas uniknęlibyśmy większości kłopotów z przejazdem Szosą Lubicką.

Inni zmotoryzowani wskazują jednak, że oddana do użytku ulica to półśrodek, bo jej odcinek od ul. Równinnej do Wschodniej nadal posiada tylko jedną jezdnię. A ta druga, planowana, może zostać wybudowana dopiero za kilka lat, gdy będzie powstawał drugi odcinek trasy średnicowej - od ul. Grudziądzkiej do ul. Wschodniej, łącznie z nową estakadą nad torami kolejowymi. Dopiero wówczas rozładowany może zostać ruch na ulicy Kościuszki, która w godzinach szczytu jest obecnie szczególnie obciążona.

Ciągle jednak nie wiadomo, kiedy dokładnie powróci ruch tramwajowy w kierunku Rubinkowa i Skarpy. Przynajmniej o miesiąc opóźni się przywrócenie komunikacji tramwajowej z centrum do osiedla Na Skarpie, więc najpewniej stanie się to w drugiej połowie października.

Przypomnijmy, że opóźnienie przy budowie południowej części tunelu na placu Daszyńskiego - zdaniem wykonawcy - jest skutkiem nieprzewidzianych perturbacji z instalacjami podziemnymi przebiegającymi w tym miejscu:

- Wystąpiły kłopoty z ułożonym tam światłowodem, kablami energetycznymi oraz dwiema komorami kanalizacyjnymi. Ich zlokalizowanie i przekładanie zajęło trochę czasu - tłumaczyli wykonawcy prac.

Ponad trzy miliony złotych są warte prace przy przebudowie peronów przystankowych Na Skarpie oraz wzdłuż Szosy Lubickiej. Są one przygotowane do zainstalowania systemu informacji pasażerskiej.

Ich długość i wysokość będzie przystosowana już do obsługi nowego taboru, jaki zamierza kupić MZK, jednak przetarg na zakup 18 nowych tramwajów nie został jeszcze ogłoszony.


Co nowego w tramwajach?

Poza budową nowej linii tramwajowej do miasteczka uniwersyteckiego na Bielanach powstanie jeszcze platforma przesiadkowa w alei Solidarności.

Do jej obsługi Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu zakupi 18 nowoczesnych tramwajów oraz zmodernizuje jeszcze sześć obecnie eksploatowanych (12 składów już zmodernizowano).

Na pętli przy ul. Olimpijskiej powstaną trzy tory postojowe dla nowego taboru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska