Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O fałszywym świadectwie

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Za nami XIX Toruńskie Spotkania Colloquia Torunensia w obronie prawdy w życiu publicznym. Dyskusja odbyła się pod hasłem "Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu!"

Kłamstwo w życiu publicznym jest jak pasożyt. Żeruje na organizmie społecznym, dopóki nie rozmnoży się tak bardzo, że zabija żywiciela.

Podobnych porównań padło wiele podczas sobotniej debaty w Dworze Artusa, poświęconej tematowi prawdy i uczciwości w sferze publicznej.
<!** reklama>
W dyskusji pod hasłem „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu!” w ramach XIX Toruńskich Spotkań Colloquia Torunensia udział wzięli prof. Andrzej Szahaj, filozof polityki, dziekan Wydziału Humanistycznego UMK; ksiądz prof. Alfred Wierzbicki, etyk polityki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego; red. Paweł Wroński, publicysta „Gazety Wyborczej”; prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog polityki, kierownik Zakładu Interesów Grupowych UMK oraz prof. Ryszard Wiśniewski, kierownik Zakładu Aksjologii i Etyki Społecznej UMK w roli moderatora.

Czy dążenie do skuteczności w polityce zabija inne wartości?
- Kłamstwo jest fantastycznie skuteczne, ale jest pasożytem w organizmie społeczeństwa, gdy rozrośnie się ponad miarę, organizm zginie - mówił prof. Andrzej Zybertowicz.

- Fałsz w polityce będzie opłacać się tak długo, dopóki skuteczność będzie celem nadrzędnym, uświęcającym środki, ale jeszcze bardziej niepokojąca jest nieuczciwość w gospodarce - przekonywał prof. Andrzej Szahaj. Jego zdaniem mamy do czynienia z „kapitalizmem małych literek”, jakimi pisane są rozmaite umowy, rozpowszechnienie nieuczciwych chwytów staje się normą, każdy chce ograć każdego, a moralność przegrywa z rynkiem. - To początek końca pewnej formy cywilizacji - uważa uczony.

Dyskutanci polemizowali także na temat treści przekazów medialnych, głośnych ostatnio okładek pism z prawej i lewej strony oraz osłabiania fundamentów cywilizacji chrześcijańskiej.

Colloquia Torunensia są nawiązaniem do XVII-wiecznego wydarzenia Colloquium Charitativum (czyli „przyjaznej rozmowy”), które było pierwszym w historii ekumenicznym spotkaniem chrześcijan w dialogu i odbyło się właśnie w Toruniu w dniach od 28 sierpnia do 21 listopada 1645 roku.

W środowisku toruńskim przed 19 laty nawiązano do tamtego wydarzenia i od tej pory odbywają się Colloquia Torunensia poświęcone promowaniu idei dialogu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska