Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O zakazanej muzyce

Tomasz Bielicki
W historii polskiego jazzu zapisał się jako jego niestrudzony propagator. Na swoim koncie na również legendarną powieść kryminalną.

W historii polskiego jazzu zapisał się jako jego niestrudzony propagator. Na swoim koncie na również legendarną powieść kryminalną.

<!** Image 2 align=right alt="Image 99633" sub="Książka Tyrmanda jest kopalnią wiedzy o początkach jazzu / Fot. Paweł Wiśniewski">Leopold Tyrmand organizował festiwale i koncerty w czasach, gdy jazz stał się symbolem buntu wobec socjalistycznej szarzyzny. Władze PRL-u starały się na różne sposoby utrudniać mu pracę dziennikarską. Ostatnim miejscem, gdzie publikował, był zamknięty w 1953 roku „Tygodnik Powszechny”. W 1956 roku Tyrmand wyjechał na stałe z Polski.

Dokładnie po 50 latach od pierwszego wydania nakładem Wydawnictwa „MG” ukazało się właśnie wznowienie esejów Leopolda Tyrmanda „U brzegów jazzu”. Książka pełna jest informacji o tym jak, gdzie i dlaczego narodził się jazz, a także kim byli jego twórcy w czasach pionierskich. Sam autor zastrzega jednak, że nie ma ona charakteru leksykonu ani vademecum.

- W czasie swej amerykańskiej podróży Maurice Ravel podziwiał osiągnięcia jazzowych instrumentalistów. Wielki kompozytor przeprowadził z nimi szereg prób i doświadczeń, stwierdzając, że przewyższają oni znacznie muzyków z orkiestr symfonicznych, lecz ze względu na odmienny gatunek tonu, strój i inne „obyczaje muzyczne” nie mogliby ich zastąpić - pisze Tyrmand. - Podobnie zresztą większość uczciwych instrumentalistów symfonicznych nie miałoby co robić w improwizującym na gorąco zespole jazzowym.

<!** reklama>W polskiej literaturze Leopold Tyrmand zapisał się także jako autor „Złego”, sensacyjnej powieści rozgrywającej się w powojennej Warszawie. W książce tej tak wiernie opisał miejsca akcji, że można z nią było chodzić po stolicy jak z przewodnikiem. To historia bohatera, który samotnie staje przeciw kryminalnemu półświatkowi miasta powstającego z ruin.

Wygraj książkę

Dla naszych Czytelników mamy trzy egzemplarze „U brzegów jazzu” Leopolda Tyrmanda. 4Trafią do osób, które dzisiaj o godz. 11.20 jako pierwsze dodzwonią się pod nr tel. 056 663 43 43 i prawidłowo podadzą nazwę przynajmniej jednego festiwalu jazzowego, który odbywa się w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska