Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Toruniu i regionie

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Wojewoda uczcił pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej
Wojewoda uczcił pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej Fot. UW
Msze święte, wizyty na cmentarzach, składanie wieńców i modlitwa przy epitafium smoleńskim - tak w Toruniu i regionie uczczono 11. rocznicę katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele wojewódzkich i samorządowych władz, parlamentarzyści i mieszkańcy regionu.

Zobacz wideo: To już pewne. W 2021 roku będzie Czternasta Emerytura.

Mszę świętą w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej zorganizowano w parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny Kowalskiej na toruńskich Koniuchach. Wziął w niej udział wicewojewoda Józef Ramlau. Po nabożeństwie odbyła się modlitwa przy epitafium smoleńskim, które znajduje się na ścianie w sąsiedztwie kościoła. Epitafium przedstawia prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żonę Marię, których podobizny wykonane są z brązu. Wokół na tabliczkach układających się w kształt skrzydeł zostały wypisane w kolejności alfabetycznej nazwiska pozostałych ofiar katastrofy.
Wcześniej pamięć tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku uczcił wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. O godz. 8.41 złożył wieniec na grobie śp. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie. O godz. 10 odwiedził mogiłę śp. Aleksandra Fedorowicza na cmentarzu w Bydgoszczy.

Marek Uleryk był funkcjonariuszem Biura Ochrony Rządu, osobistym ochroniarzem Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej. Aleksander Fedorowicz był tłumaczem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Znał pięć języków obcych.
Wojewoda uczcił także pamięć prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, składając kwiaty pod tablicą upamiętniającą w Sali. im. prof. Lecha Kaczyńskiego w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

Co się stało 11 lat temu?

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa osiemnastu parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska