Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 17 kwietnia musisz być w Toruniu, by spotkać naukę i sztukę

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy Monika Wiśniewska i dyrektor Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, prof. Piotr Targowski
Dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy Monika Wiśniewska i dyrektor Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, prof. Piotr Targowski Jacek Smarz
150 imprez z kilkudziesięciu dziedzin - od archeologii przez informatykę, a nawet survival aż po teatr. W przyszły czwartek zaczyna się 15. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki.

Zacierać ręce mogą wielbiciele popularnonaukowych zagadek. Za tydzień w czwartek startuje pięciodniowy Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, jedna z największych tego typu imprez w regionie.
[break]
Dyskusja na początek
Jak co roku jedna z dziedzin jest wiodąca, nieprzypadkowo wybór padł na energię. Rok 2015 ONZ ogłosiło Międzynarodowym Rokiem Światła, „energetyczny” festiwal do tego nawiązuje - podkreślali wczoraj organizatorzy z toruńskiego uniwersytetu i Urzędu Miasta Torunia.
- Zaczniemy mocnym akcentem, dyskusją wolną od politycznego zgiełku i propagandy o tym, czy Polska ma alternatywę dla energii z węgla - zapowiada dyrektor programowy festiwalu, profesor Piotr Targowski. Gwarancją wysokiej jakości dyskusji są wybitni specjaliści, m.in. prof. Waldemar Kamrat, ekspert od energetyki atomowej, oraz prof. Andrzej Sadurski z UMK, specjalista od gazu łupkowego (debata otwarcia 17.04. od godz. 18, Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego).
Szczególnie interesująco zapowiada się eksperyment plenerowy na Rynku Staromiejskim pt „Żywy heliostat”.
- Za pomocą niewielkich zwierciadeł spróbujemy wspólnie z uczestnikami doświadczenia zebrać energię słoneczną w jednym miejscu i podgrzać nią niewielką tarczę znajdującą się na Domu Harcerza - jak tłumaczy profesor Targowski tarcza będzie mieć miernik - czytnik temperatury, który wskaże, ile w ten sposób energii zostało w tak krótkim czasie skumulowane (impreza 19 i 20.04. w godz. 13-13.30).
Różne dziedziny
Festiwal to nie tylko naukowe zagadki i ciekawe doświadczenia, to w sumie 15 imprez z ponad 40 dziedzin, w tym także sztuki.
Teatr studencki „Perpetuum mobile” na deskach Baja Pomorskiego wystawi „Acharnejczyków”, najstarszą zachowaną komedię Arystofanesa (19.04., godz. 18.30 oraz godz. 21). Z kolei w auli UMK na zakończenie festiwalu będzie okazja zobaczyć operę „Eugeniusz Oniegin” w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej z Bydgoszczy.
- Smaczkiem jest, że będzie to spektakl dyplomowy bydgoskich studentów, a więc wśród publiczności w auli będzie komisja dyplomowa - zdradza Aleksander Anikowski z Rady Programowej Festiwalu.
Na część imprez TFNiS obowiązują wcześniejsze zapisy (od dziś, 9 kwietnia) oraz wejściówki, które można zdobyć 15 kwietnia w godz. 16-18, tradycyjnie w Dworze Artusa.cp

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska