Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ośmiorniczki dla wcześniaków w szpitalu na Bielanach

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Swoją ośmiorniczkę Franek zabierze ze szpitala do domu, będzie to jego pierwsza zabawka. Już teraz czuje się przy niej bezpiecznie i spokojnie  sobie śpi
Swoją ośmiorniczkę Franek zabierze ze szpitala do domu, będzie to jego pierwsza zabawka. Już teraz czuje się przy niej bezpiecznie i spokojnie sobie śpi Sławomir Kowalski
Ośmiorniczki mają przypominać pępowinę z brzucha mamy. Wcześniaki zamiast na kabelkach zaciskają rączki na bezpiecznych zabawkach.

[break]
Mają kokardki, kapelusiki. Są zrobione ze specjalnej bawełny. Odnóża mogą mieć nie dłuższe niż 22 centymetry. Co to jest? To ośmiorniczki dla wcześniaków. Był ich na oddziale noworodków w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na Bielanach cały stos. Została połowa.

Przyszło z Danii

Pomysł akcji „Ośmiorniczki dla wcześniaków” zrodził się w Danii. Przez media społecznościowe dotarł do również do Polski. W Toruniu ośmiorniczki trafiły niedawno do szpitala na Bielanach.

- Idea ośmiorniczek wzięła się stąd, że dziecko w brzuchu matki bawi się pępowiną. Gdy się urodzi zaciska rączki wyciągając cewniki, rurki i inne urządzenia. Gdy dostanie ośmiorniczkę, bawi się jej odnóżami - tłumaczy dr Hanna Dąbrowska, koordynator Oddziału Noworodków i Intensywnej Terapii Neonatologicznej w WSzZ. - Wcześniak po urodzeniu przebywa w środowisku dla niego nieprzyjaznym. Staramy się, aby było mu jak najlepiej. Spokojnie, cicho, stosujemy nakrycia na inkubatory, wykorzystujemy rogale do przytulania. Teraz do tego doszły jeszcze ośmiorniczki.

Z zapachem mamy

Akcja „Ośmiorniczki dla wcześniaków” polega na tym, że według określonej receptury i z odpowiednich materiałów wykonują te zabawki wolontariusze. Potem przekazują je szpitalom.

- Najpierw dajemy taką ośmiorniczkę mamie. Trzyma ją na swojej piersi, żeby zabawka przeszła jej zapachem i dobrotliwymi bakteriami. Potem wkładamy ośmiorniczkę do inkubatora. To jest później pierwsza zabawka malucha, bo zabiera ją ze sobą do domu - dodaje dr Hanna Dąbrowska.

Najpierw dajemy taką ośmiorniczkę mamie. Trzyma ją na swojej piersi, żeby zabawka przeszła jej zapachem. - dr Hanna Dąbrowska

Dziecko bawiąc się przypominającymi pępowinę mackami ośmiorniczki jest bardziej spokojne i bezpieczne. Ośmiorniczki mają przeróżne kształty i kolory. Zrobione są ze specjalnej bawełny. Ważna jest długość ich odnóży. Nie mogą być dłuższe niż 22 centymetry.

- Dostaliśmy ich bardzo dużo. Tymczasem została ich tylko połowa, a obiecałam część przekazać do szpitala na Skarpę - zaznacza dr Dąbrowska. - Liczymy, że kolejne osoby włączą się do akcji i zaopatrzą nas w te wyjątkowe zabawki. Mamy są chętne, aby je wykorzystywać. I bardzo zadowolone. One są po porodzie bardzo zestresowane i wszystko, co pomaga im i ich dzieciom przyjmują z ogromnym entuzjazmem.

Warto wiedzieć:

Na oddziale noworodkowym w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu jest 3200 porodów rocznie, z tego przychodzi na świat od 6 do 8 procent wcześniaków.

Na oddziale noworodkowym w szpitalu na Bielanach jest 61 miejsc dla dzieci.

Akcję z ośmiorniczkami można wesprzeć klikając na stronę internetową „Ośmiorniczki dla wcześniaków”.

Jest dokładna instrukcja, jakie nici można wykorzystać, jakie stosować wypełnienia i jak, krok po kroku, wykonać ośmiornicę, która musi spełniać określone wymogi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska