Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Zdrowia: symbol modernistycznego Torunia [RETRO]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Budynek Kasy Chorych, po reformie służby zdrowia w 1934 roku przechrzczony na „ubezpieczalnię”. Nazwa ta jest używana w Toruniu do dziś
Budynek Kasy Chorych, po reformie służby zdrowia w 1934 roku przechrzczony na „ubezpieczalnię”. Nazwa ta jest używana w Toruniu do dziś Grzegorz Olkowski
W lutym 1931 roku biskup Okoniewski poświęcił oddany do użytku rok wcześniej gmach Kasy Chorych. Budowa pochłonęła 700 tys. zł. Dzięki temu powstało dzieło sztuki, które mieszkańcom miasta wyszło na zdrowie.

[break]
Na stronie internetowej jednej z toruńskich gazet pojawiła się niedawno informacja o tym, że dokładnie 85 lat temu został oddany do użytku gmach dzisiejszej Miejskiej Przychodni Specjalistycznej. Z tej okazji trzeba było jednak świętować w ubiegłym roku.

Wzniesiony przy ówczesnej ulicy 3 Maja Pałac Zdrowia, zaprojektowany przez Kazimierza Ulatowskiego, został oddany do użytku wiosną 1930 roku. 85 lat temu już działał, 5 lutego A. D. 1931 został jedynie poświęcony przez biskupa Stanisława Okoniewskiego.

Takie miejsca warto jednak zwiedzić bez względu na okazję. Dziś zajrzymy zatem do toruńskiego Pałacu Zdrowia, korzystając z dość obszernego przewodnika z epoki.

Szczególnie obszerne i pełne światła są sale i korytarze. Pod tym względem nie szczędzono miejsca, a kierowano się jedynie higieną
Grzegorz Olkowski

Budowa jednego z najważniejszych symboli nowoczesnego Torunia rozpoczęła się na początku września 1928 roku. Pod koniec tego miesiąca został wmurowany kamień węgielny, a już na początku grudnia, toruńska prasa, chwaląc iście amerykańskie tempo budowy pisała, że gmach w stanie surowym jest już niemal gotowy. Toruński Pałac zdrowia miał być nowoczesny pod każdym względem, roboty wewnątrz trwały więc dłużej niż budowa samej bryły. Już w listopadzie 1929 roku, na łamach „Dnia Pomorskiego” ukazała się jednak obszerna relacja z niemal już gotowego obiektu. Kilka lat temu została ona zresztą przypomniana na bardzo przez nas cenionej stronie oToruniu.net.

„Zajrzyjmy na chwilę do budującego się pięknego gmachu miejskiej Kasy Chorych, przy ul. Trzeciego Maja, nazwanego dla swej okazałości „Pałacem Zdrowia - zapraszał „Dzień Pomorski”. - Dwupiętrowy, potężnych rozmiarów gmach. Zewnętrznie i wewnętrznie jest on w fazie końcowych robót, rzecz oczywista, bez wewnętrznego urządzenia. Główne wejście prowadzi do może niezbyt obszernego hallu, gdzie mieścić się będzie rodzaj poczekalni. Jak się już dziś zorjentować można, rozmieszczenie poszczególnych oddziałów było bardzo praktycznie obmyślone i do potrzeb przystosowane. Szczególnie obszerne i pełne światła są sale i korytarze. Pod tym względem nie szczędzono miejsca, a kierowano się jedynie higieną.

W suterynach tego gmachu znajdą pomieszczenie tak miastu naszemu niezbędne, publiczne łazienki i natryski, z których za niezbyt (jak zapewniają) wysoką opłatą, korzystać będą mogli wszyscy obywatele miasta. Ponadto w suterynach znajdą pomieszczenie ubikacje gospodarcze.

Witraże dla toruńskiego Pałacu Zdrowia wykonał poznański artysta Henryk Jackowski
Grzegorz Olkowski

Na parterze, poza gabinetem lekarza dyżurnego znajdują się: Zakład wodoleczniczy dla chorych członków Kasy, Zakład Zanderowski i fizykoterapeutyczny oraz kuchnia mleczna dla dzieci.

Na I piętrze zostaną pomieszczone biura administracji, gabinet naczelnego lekarza Kasy Chorych, Poradnia dla matki i dziecka, Poradnia dla gruźlicznych (z osobnem wejściem) i dla tychże kuchnia mleczna. Dalej gabinet dentystyczny, laboratoria i Zakład rentgenowski.

Na drugim piętrze znajdą się: Ambulatoria lekarskie. oddziały: inhalacyjny, chorób skórnych i wenerologiczny, chirurgiczny, wreszcie prywatne mieszkanie dyrektora Kasy Chorych.

Wedle zapewnień miarodajnych osób, „Pałac Zdrowia” otrzyma również najnowsze techniczne urządzenia wewnętrzne w każdej dziedzinie leczniczej.

Piękny ten gmach, który stanie się niewątpliwie jeszcze jedną więcej ozdobą naszego miasta, projektował architekt inż. Ulatowski, zaś jego budowę prowadzi budowniczy Fr. Schneider, zatrudniając przy niej wyłącznie siły fachowe i robotnicze - miejscowe.

„Pałac Zdrowia” wykończony i oddany zostanie do użytku publicznego, przypuszczalnie w kwietniu 1930 roku”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska