Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pasożyt z kostki lodu

Hanna Waleczykowska
Europejczycy nie są odporni na działanie chorobotwórczych bakterii, wirusów, pierwotniaków i grzybów bytujących na innych kontynentach. Należy zabezpieczyć się przed nimi będąc jeszcze w kraju.

Europejczycy nie są odporni na działanie chorobotwórczych bakterii, wirusów, pierwotniaków i grzybów bytujących na innych kontynentach. Należy zabezpieczyć się przed nimi będąc jeszcze w kraju.

Planując wyjazd, warto zdawać sobie sprawę z tego, że w trakcie egzotycznej podróży narażamy się na zakażenie chorobami, które nie występują w Polsce i na które nie jesteśmy odporni.<!** reklama>

Przywiezione z urlopu

- Czyhają na nas różne zagrożenia zdrowotne - ostrzega Stanisław Gazda, rzecznik wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. - Pomyślmy zatem o profilaktyce chorób zakaźnych. Skorzystajmy z możliwości skutecznego zapobiegania chorobom zakaźnym poprzez szczepienia ochronne.

Stanisław Gazda przypomina, że każda podróż stwarza ryzyko zarażenia się patogenami żyjącymi w wodzie i żywności. Pasożyty i inne patogeny mogą znajdować się nawet w kostce lodu.

- Teoretycznie, z wakacji można przywieźć do domu WZW A (wirusowe zapalenie wątroby), dur brzuszny, polio, amebozę, cholerę, malarię, żółtą febrę, gorączkę krwotoczną, kleszczowe zapalenie opon mózgowych, japońskie zapalenie mózgu - wylicza Stanisław Gazda. - Natomiast utrzymywanie kontaktów seksualnych wiąże się z niebezpieczeństwem zarażenia WZW B, HIV/AIDS oraz kiłą.

Rzecznik sanepidu radzi, by przed wyjazdem do większości krajów Afryki i Ameryki Południowej obowiązkowo zaszczepić się przeciwko żółtej febrze.

Wojewódzka stacja epidemiologiczna w Bydgoszczy, niestety, już takich szczepień nie prowadzi, ale można je wykonać w kilku miejscach w regionie. Wszystkie są odpłatne, ponieważ szczepionki te nie znajdują się na liście leków refundowanych.

Profilaktyka w centrum uwagi

W Bydgoszczy można skorzystać z porady lekarza oraz zaszczepić się profilaktycznie w trzech poradniach, znajdujących się przy ul. Powstańców Wielkopolskich 33, Pielęgniarskiej 13 i Szubińskiej 32. W Toruniu usługi te świadczy poradnia Citomed, a w Żninie NZOZ przy ul. Żytniej.

- Mamy certyfikowany punkt medyczny - słyszymy w jednej z bydgoskich poradni. - Wykonujemy wszystkie szczepienia profilaktyczne oraz udzielamy porad. Mówimy, co trzeba zabrać i jak zachowywać się podczas urlopu, by się nie zarazić. Naszym pacjentom wystawiamy także międzynarodowe książeczki szczepień. Do nabycia są, oprócz szczepionek, podstawowe preparaty do smarowania, które odstraszają owady, a także tabletki przeciwmalaryczne.

Podstawowe wyposażenie

Oprócz profilaktyki każdy turysta powinien także przygotować sobie na wyjazd zestaw leków i środków opatrunkowych. Po pierwsze, należy z sobą zabrać wszystkie te farmaceutyki, które używane są na co dzień (np. leki antykoncepcyjne), ponieważ w krajach egzotycznych trudno nabyć ich odpowiedniki. Ponadto, należy uzupełnić braki ogólnie dostępnych preparatów. I tak, np. przed wyjazdem do Turcji czy Egiptu, warto zaopatrzyć się w leki łagodzące i znoszące choroby układu pokarmowego. Niezbędny będzie także zakup preparatów odstraszających owady. Wśród rzeczy umieszczanych w apteczce powinny znaleźć się: woda utleniona i jodyna do odkażenia ran, gazy opatrunkowe, bandaże, opaski elastyczne, preparaty przeciwgrzybiczne, leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe oraz farmaceutyki łagodzące przeziębienie. Warto też zabrać z sobą wapno i kremy przeciwuczuleniowe.

Tu znajdziesz więcej informacji

  • Wszystkie podstawowe informacje na temat chorób tropikalnych oraz ich profilaktyki internauci odnajdą m.in. na stronie gdyńskiego centrum http://www.szczepieniadlapodrozujacych.pl
  • Natomiast osoby, które nie korzystają z Internetu wszelkie niezbędne wskazówki powinny otrzymać w biurach podróży lub w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska