Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pasy w miejscu tragedii

Paweł Kędzia
Kilka miesięcy urzędnicy przekonywali, że wykonanie tego przejścia przed remontem ulicy nie jest zasadne
Kilka miesięcy urzędnicy przekonywali, że wykonanie tego przejścia przed remontem ulicy nie jest zasadne Sławomir Kowalski
Mimo początkowego oporu urzędników, na skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej i ul. Wodociągowej pojawiło się długo oczekiwane przejście dla pieszych.

- Bardzo się cieszymy, chociaż długo to trwało - komentuje Justyna Kardasz, przewodnicząca tamtejszej rady okręgu. - Starania o to przejście trwały od dawna, ale zostały zintensyfikowane po tragicznym wypadku. Jako rada jeszcze w grudniu ponowiliśmy wniosek o urządzenie przejścia razem z zatoką parkingową. W styczniu otrzymaliśmy odpowiedź, że w związku z planowaną budową Szosy Chełmińskiej jest to niezasadne. Odwołaliśmy się i załączyliśmy petycję rodziców dzieci z przedszkola wraz z projektem organizacji ruchu przygotowanym przez zaprzyjaźnione biuro. Miasto odmówiło, wskazując na koszty wykonania przejścia, wyceniając je na 30 tysięcy złotych, a dodatkowo przy okazji rozbudowy drogi inwestor miał rozpocząć prace od Wybickiego, a nie od Polnej. Nie ukrywam, że byliśmy zaskoczeni, kiedy przy okazji podpisania umowy okazało się, że roboty rozpoczną się jednak od Polnej, a zgodnie z harmonogramem to przy przedszkolu remont rozpocząłby się dopiero pod koniec 2017 roku i to przy sprzyjających wiatrach. Ostatecznie domyślam się, że dużą rolę w pozytywnym zakończeniu odegrał przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski, który pojawiał się na radzie okręgu i znał problem.

Czytaj też: Które toruńskie ulice zmienią swoje nazwy?

Przypomnijmy, w grudniu ub. roku na skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej i ul. Wodociągowej 2,5-letnia dziewczynka wracała z mamą z przedszkola po zaprowadzeniu tam starszego brata. Dziecko wpadło pod maszynę budowlaną i zmarło po przewiezieniu do szpitala.

Do wypadku doszło w miejscu, w którym jezdnię często przekraczali rodzice z pociechami w drodze do pobliskiego Przedszkola Miejskiego nr 6.

- Od bramy przedszkola do najbliższych przejść dla pieszych z sygnalizacjami świetlnymi jest po około 160 metrów. W naszej ocenie nie ma konieczności sięgania po rozwiązanie raptowne i tymczasowe, które mogłoby kolidować z przebudową drogi - tak Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia, tłumaczył w „Nowościach” wstrzemięźliwość w wyznaczeniu pasów.

Ku zdziwieniu mieszkańców, na skrzyżowaniu zamiast przejścia pojawiły się barierki.

- Miejsce zostało oddzielone barierkami i został wyznaczony parking Kiss&Ride, aby można było odprowadzić dziecko do przedszkola lub je odebrać - tak mówiła o tym rozwiązaniu Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik toruńskiego ratusza.

Urzędnicy tłumaczyli, że przy okazji przebudowy Szosy Chełmińskiego docelowo powstanie tam przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną.

Zobacz też:

Sara Maja Buczyńska, Marta Kozakiewicz, Mateusz Dariusz Pająk, Michalina Julia Schulz i Martyna Żuczek – to toruńscy laureaci konkursu „Ośmiu wspaniałych”. W Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu laureaci XXII toruńskiej edycji konkursu otrzymali z rąk prezydenta Michała Zaleskiego odznaki, dyplomy i nagrody.  Głównym celem konkursu jest poszukiwanie i prezentacja wyróżniających się, wartościowych postaw nastolatków oraz upowszechnianie wolontariatu. Wspaniały – to młody człowiek, który m.in. systematycznie i konsekwentnie służy swoją pomocą innym, zachęca rówieśników do działań prospołecznych, przeciwstawia się uzależnieniom wśród młodzieży. Toruńscy „Wspaniali” wezmą udział w Gali Ogólnopolskiej Finału Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 Wspaniałych”, która w tym roku odbędzie się w Gdańsku

Laureaci konkursu "Ośmiu Wspaniałych"

Na szczęście urzędnicy nie czekali tak długo, bo roboty w tym miejscu mają się zakończyć dopiero w maju przyszłego roku. Na skrzyżowaniu z Wodociągową już pojawiły się znaki i pasy.

Niezależnie od tego rozwiązania ruszyła przebudowa. Na Szosie Chełmińskiej będą dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, sygnalizacja świetlna na każdym przejściu dla pieszych i na skrzyżowaniu z ul. Długa i ul. Żwirki i Wigury, nowa ścieżka rowerowa po stronie zachodniej. Przewidziano oraz remont istniejącej infrastruktury po stronie wschodniej, obustronne chodniki. Prace obejmą również budowę ekranu akustycznego modernizację przejazdu kolejowego i nasadzenia drzew i krzewów. Zostawiony będzie pas na tramwaj, który ma biec między trasą Średnicową Północną a ul. Długą.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska