Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perła Bydgoskiego Przedmieścia wystawiona na sprzedaż. Tak przed dekadą wyglądały jej wnętrza

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Willa przy ul. Mickiewicza 20 powstała w 1912 roku. W setne urodziny zmieniła właściciela. Miał tu powstać hotel, jednak w 111 roku istnienia zabytek został wystawiony na sprzedaż.
Willa przy ul. Mickiewicza 20 powstała w 1912 roku. W setne urodziny zmieniła właściciela. Miał tu powstać hotel, jednak w 111 roku istnienia zabytek został wystawiony na sprzedaż. Szymon Spandowski
Perła toruńskiej secesji, willa przy ul. Mickiewicza 20, w której przed wojną mieścił się wicekonsulat Belgii, zaś po wojnie m.in. Dorota Kędzierzawska kręciła "Wrony", nie ma szczęścia. 11 lat temu zmieniła właściciela, jej gospodarz planował urządzić w niej pensjonat lub hotel. Ostatecznie jednak złożył broń. Dawna willa Kuczyńskich została właśnie wystawiona na sprzedaż.

Zobacz film: Przedwojenne napisy reklamowe odkryte na zabytkowej kamienicy z Bydgoskiego Przedmieścia.

od 16 lat

Na rusztowaniach, które od lat okalają budynek przy ul. Mickiewicza 20 w Toruniu pojawił się duży baner. Widać na nim wizualizację zabytku po remoncie, jednak tym razem nie jest to wizja przyszłości, ale informacja o tym, że willa została wystawiona na sprzedaż. Nie jest to niespodzianką, na rusztowaniach i wokół nich od dawna w zasadzie nic się nie działo.
Ostatni raport z budowlano-konserwatorskiego placu boju opublikowaliśmy dwa lata temu. Trwały wtedy intensywne prace nad zmianą projektu. Czym się zakończyły i czy coś jeszcze się przez ten czas zmieniło?

- Z posiadanych akt nieruchomości Mickiewicza 20 w Toruniu nie wynika, aby inwestor uzyskał w ostatnich dwóch latach zmianę pozwolenia na budowę - wyjaśnia Paula Gałązka z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia. - Aktualnie przedmiotowa nieruchomość objęta jest pozwoleniem na budowę budynku oficyny i wozowni wraz z rozbiórką istniejącego budynku wozowni. Z informacji przekazanych przez Miejskiego Konserwatora Zabytków w Toruniu wynika, że obecnie nie są prowadzone w obiekcie żadne roboty budowlane i prace konserwatorskie.

Czym się zajmowali właściciele gruntów, na których stanęła willa?

Mamy nadzieję, że zabytek trafi w dobre ręce. Przypomnijmy, że sam obiekt jest cenny, a jego historia bogata. Na początku XX wieku dwie otoczone obecnie jednym płotem działki należały do Juliusa Grossera i Franza Zährera. Pierwszy był właścicielem największego w regionie przedsiębiorstwa budowy dróg. Drugi handlował żelazem przy ul. Ducha Świętego 3, gdzie 10 lat temu podczas remontu kamienicy został odkryty i odsłonięty piękny szyld jego firmy. Poza tym obaj panowie inwestowali w grunty i nieruchomości, szczególnie na Bydgoskim Przedmieściu, gdzie obaj mieszkali. Grosser zbudował dla siebie piękną willę przy późniejszej ul. Krasińskiego 15a, przeniesioną kilka lat temu pod Golub, Zährer miał natomiast dom przy Mickiewicza.

Kto zbudował willę przy Mickiewicza 20 i kto miał być jego sąsiadem?

Koło 1908 roku Grosser sprzedał swoją działkę budowniczemu Friedrichowi Kleintje. To właśnie Kleintje zbudował w 1912 roku willę, która stała się jego rezydencją. Stworzył jedną z najpiękniejszych pereł toruńskiej secesji, w mieście gotyku dość rzadkiej. Bliźniaczy, przylegający do willi dom miał na swojej działce zbudować Zährer, jednak tuż przed wybuchem I wojny światowej zbankrutował i nie udało mu się tego dokonać.

Przypomnijmy, że Kleintje zaprojektował także i zbudował m.in. kamienicę przy ul. Sienkiewicza 16, był również jednym z głównych twórców stacji pomp na Mokrem.

Kiedy przy Mickiewicza 20 został otwarty wicekonsulat Belgii?

W 1920 roku budowniczy sprzedał dom Leonowi i Bolesławowi Kuczyńskim, właścicielom znanej toruńskiej firmy produkującej garderobę. Kuczyńscy kupili również działkę Zährera, zamieniając ją w ogród. W 1938 roku na parterze ulokował się wicekonsulat Królestwa Belgii, jedna z trzech placówek dyplomatycznych działających w międzywojennym Toruniu. Willa ma w swoich dziejach również epizod filmowy, związany z „Wronami” Doroty Kędzierzawskiej.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska