Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda jedna z najpiękniejszych toruńskich kamienic pod koniec remontu. Zwiedziliśmy jej wnętrza

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Kolejny widok z konserwatorsko-budowlanego placu boju.
Kolejny widok z konserwatorsko-budowlanego placu boju. Grzegorz Olkowski
Z pewną taką niepewnością i sporym balastem obaw przestąpiliśmy próg remontowanej kamienicy przy Bydgoskiej 50-52 w Toruniu. Batalia o jej reanimację trwała ponad dekadę, przez ten czas stan zaniedbanego zabytku znacznie się pogorszył. Co się udało uratować i co pozostało z pięknego oryginału? Jak się prezentują wnętrza w nowej odsłonie?
od 16 lat

Remont kamienicy przy Bydgoskiej 50-52 trwa już trzeci rok. Termin zakończenia prac był kilkukrotnie przesuwany, do remontowej skarbonki trzeba było również dorzucić kilka milionów złotych. Bezczynność bywa bardzo kosztowna, a na remont ten należący do gminy budynek czekał długo. Kiedy jakieś 14 lat temu rozpoczynaliśmy batalię o reanimację zabytku, szacowane wydatki były niemal trzy razy niższe od ostatecznych, remont pochłonie bowiem 18 milionów 768 tysięcy złotych. Sporo dołożyła Unia Europejska.

Polecamy

Kiedy remont się zaczynał, były obawy, czy kamienica przetrzyma najbliższą zimę. Pochodzące z początku XX wieku dzieło berlińskich mistrzów secesji było w tragicznym stanie. Ściany groziły zawaleniem, a zdarzyły się przypadki, że grozić przestały i po prostu runęły. Remontowi przyglądaliśmy się z zewnątrz zastanawiając się, co z kamienicy toruńskiego budowniczego Konrada Schwartza zostanie. Na ścianach na szczęście pojawiły się odtworzone charakterystyczne dachówki. Nowa stolarka okienna już jednak różni się od oryginału. A co z wnętrzami? Klatka schodowa w części nr 50 była imponująca i przynajmniej do chwili, gdy budynek opuścili ostatni mieszkańcy, była nieźle zachowana. Nie było tam już pięknego witrażu, ale jego pozostałości zabezpieczyli konserwatorzy z UMK.

Czy witraż wróci na swoje miejsce?

- Zgodnie z zapowiedziami zrekonstruowany witraż, który znajdował się na klatce schodowej w części przy Bydgoskiej 50 wróci na swoje miejsce - zapewnia Malwina Jeżewska, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego. - Co do stolarki drzwiowej, została ona w znacznej części zachowana i dodatkowo zabezpieczona, dzięki czemu nadal będzie można ją podziwiać podczas odwiedzania kamienicy.

W czwartek, po raz pierwszy od rozpoczęcia remontu, przekroczyliśmy progi budynku. Oryginalne, pięknie zdobione drzwi jeszcze na swoje miejsca nie wróciły, na rekonstrukcję czeka również słynny kominek z klatki schodowej części nr 50. Całość jednak prezentuje się nieźle, a reprezentacyjne schody wciąż robią wrażenie. Zapewne pojawią się głosy, że wewnątrz jest zbyt nowo, ale... jest. Gdyby tak bardzo oczekiwany remont wreszcie nie ruszył, dziś zapewne nie byłoby co ratować.

Kiedy ma się zakończyć remont kamienicy przy Bydgoskiej 50-52?

Według ostatnich zapowiedzi prace mają się zakończyć we wrześniu tego roku. Jak już wiele razy pisaliśmy, kamienica została zaprojektowana przez architektów z berlińskiej firmy Erdmann & Spindler, na zlecenie jednego z największych toruńskich przedsiębiorców budowlanych tamtych czasów, Konrada Schwartza. Szkieletowy kompleks składa się z dwóch części, pod numerem 50. mieszkał Konrad Schwartz z rodziną, w części nr 52 znajdowały się luksusowe mieszkania na wynajem. Zarówno w czasach zaborów, jak i w RP, był to jeden z najbardziej atrakcyjnych adresów w mieście, a lista zasłużonych lokatorów kamienicy jest długa. O nich także pisaliśmy sporo.

Polecamy

Co się będzie znajdowało w kamienicy po remoncie?

Jak informuje Urząd Miasta, po remoncie kamienica będzie wykorzystywana przez Toruńską Agendę Kulturalną oraz Toruńskie Centrum Usług Społecznych. TAK w budynku znajdującym się pod numerem 50 utworzy Kulturalny Hub. Będzie to nowoczesne, atrakcyjne dla turystów i mieszkańców centrum kulturalne, oferujące szeroki zakres wydarzeń - od dużych imprez międzynarodowych, poprzez liczne mniejsze wydarzenia, aż po ofertę lokalną, skierowaną do mieszkańców dzielnicy.

TCUS otworzy tu dzienny dom seniorów przeznaczony dla osób nieaktywnych zawodowo powyżej 60. roku życia. Oferta domu będzie obejmować wsparcie rekreacyjne, kulturalne, edukacyjne, terapeutyczne - również dla mieszkańców Bydgoskiego.
Poza tym powstanie tu także Zakład Aktywności Zawodowej przeznaczony dla osób ze znacznym oraz umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska