Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po raz 10. w lipnowskim kinie znów ktoś zagrał na pianinie, a wszystko za sprawą Poli Negri

Małgorzata Chojnicka
Podczas uroczystej gali w lipnowskim kinie było wielu znakomitych gości, wśród nich Daniel Olbrychski , który w tym roku odebrał „Politkę”
Podczas uroczystej gali w lipnowskim kinie było wielu znakomitych gości, wśród nich Daniel Olbrychski , który w tym roku odebrał „Politkę” Małgorzata Chojnicka
Od czwartku do niedzieli trwał 10. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”, zorganizowany przez Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri. Impreza ta na trwałe wpisała się do kulturalnego kalendarza nie tylko naszego regionu. Z racji jubileuszu miała wyjątkowy charakter.

Do Lipna po raz kolejny przyjechały gwiazdy znane ze srebrnego ekranu. Nie zabrakło wspomnień o ludziach, od których się to wszystko zaczęło. Nie ma już bowiem Wiesławy Czapińskiej, biografki Poli Negri, która po odsłonięciu tablicy pamiątkowej w 2005 roku zachęciła do zorganizowania festiwalu. Wówczas Dorota Łańcucka, założycielka i pierwsza prezes Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri, postanowiła zrealizować ten pomysł wspólnie z innymi pasjonatami. Jak się okazało, wielu ludziom naprawdę zależało, aby pamięć o najwybitniejszej polskiej aktorce wreszcie stała się żywa w jej rodzinnym mieście.

Rozpoczęto od wieczoru wspomnień, poświęconego Krzysztofowi Kieślowskiemu. Po filmie dokumentalnym „I’m-so-so” odbyła się rozmowa z reżyserem filmu dokumentalnego Krzysztofem Wierzbickim i Stanisławem Zawiślińskim, biografem Krzysztofa Kieślowskiego, którą poprowadził Konrad Zarębski.

Następnego dnia widzowie przenieśli się do przedwojennych kabaretów za sprawą spektaklu „Klimaty retro” w wykonaniu Teatru Bene Nati. Po nim widzowie obejrzeli film „Górska kotka”, w którym Pola Negri wcieliła się w rolę córki herszta bandy rozbójników. To historia jej niespełnionej miłości do wyrzuconego z wojska porucznika playboya. Pola w tym filmie zachwyca sprawnością fizyczną. Była to też jedyna okazja, by usłyszeć w kinie tapera. O podkład muzyczny na żywo zadbał bowiem Tomasz Walczak z łódzkiej „filmówki”.

Wielu emocji dostarczył konkurs „Być jak Pola Negri”. Dziewczęta zaprezentowały się w jej kreacjach aktorskich. W jury zasiadła Edyta Herbuś, Beata Tadla, Ewa Wojciechowska, Magdalena Kalenik, Marek Probosz, Lesław Żurek, Łukasz Będkowski i Piotr Bartuszek.

- Pola Negri jest mi bardzo bliska, a po wizycie w jej rodzinnym mieście mam wrażenie, że stała mi się jeszcze bliższa – powiedziała Edyta Herbuś. - Dziękuję wszystkim uczestniczkom konkursu, bo to było duże wyzwanie. Bardzo się cieszę z tego, że w kwestii pierwszego miejsca nie mieliśmy wątpliwości. Ten werdykt zapadł jednogłośnie. Miejsce pierwsze zajęła Julia Przybojewska za Cesarzową. Bardzo dziękuję za przeżycia, emocje i doznania.

Drugie miejsce konkursowe jury przyznało Magdalenie Kacprowicz, a trzecie Sylwii Lewandowskiej.
W sobotę odbyły się warsztaty teatralne dla młodzieży, które poprowadzili: Julia Pogrebińska i Patryk Pniewski. W południe odsłonięto tablice pamiątkowe wszystkich laureatów „Politki” na bulwarze im. Poli Negri. Wieczorem, po spektaklu „Promieniowanie” o Marii Skłodowskiej-Curie, aktorki Maria Nowotarska i Agata Pilitowska odebrały „Politkę” dla Teatru Polskiego w Toronto.

- Przyjazdy do Lipna są dla nas bardzo ważne – stwierdziła Agata Pilitowska. – Staramy się propagować wiedzę o tym mieście wśród naszych przyjaciół w Kanadzie i podkreślamy, że tu urodziła się Pola Negri. Niektórzy z nich nie słyszeli o Lipnie, a dzięki nam to się zmieniło. Jesteśmy z tego bardzo dumne i szczęśliwe.

Wieczór zakończył panel dyskusyjny „Inspiracje kina przyszłości” z udziałem Ireny Karel, Konrada Zarębskiego, Marka Probosza i Łukasza Będkowskiego.

W niedzielę „Politki” otrzymali Małgorzata Zajączkowska i Daniel Olbrychski. Były to chwile pełne wzruszeń, bo są to aktorzy, którzy zagrali u najsłynniejszych reżyserów u boku największych gwiazd. Zrobili karierę w Polsce i za jej granicami. Tego dnia szlagiery Mieczysława Fogga zaśpiewał Kamil Mróz, który pierwsze aktorskie kroki stawiał w Teatrze Bene Nati. Akompaniowała mu Olga Piotrowska.

Przegląd został dofinansowany przez samorząd województwa kujawsko – pomorskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miejski w Lipnie oraz wielu sponsorów na czele z firmą Gaspol i PZU Życie. Odbył się pod patronatem honorowym przewodniczącej Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie nie tylko członków Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri, ale też Miejskiego Centrum Kulturalnego w Lipnie.

Zobacz galerię: 10. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska