POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Podgórz dla ciała, ducha. Dla wszystkich torunian

Podgórz dla ciała, ducha. Dla wszystkich torunian

Szymon Spandowski

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Podgórz dla ciała, ducha. Dla wszystkich torunian
Czujesz przesyt gotykiem na dotyk? Szukasz nowych toruńskich atrakcji? Przyjdź na Podgórz, jest tu wiele miejsc do odkrycia.
Podgórz dla ciała, ducha. Dla wszystkich torunian

Czujesz przesyt gotykiem na dotyk? Szukasz nowych toruńskich atrakcji? Przyjdź na Podgórz, jest tu wiele miejsc do odkrycia.


Tropienie ciekawostek Podgórza, który do 1 kwietnia 1938 roku był samodzielnym miastem, jest teraz łatwiejsze. W sobotę rozpoczęło się pierwsze święto tej części Torunia, w poniedziałek w miejscach, w których stały ważne dla Podgórza budynki, pojawiły się tablice informacyjne. Jak dotąd, dzięki nim sporo można się dowiedzieć o słynnym browarze, który w 1945 roku zmiotła z powierzchni ziemi eksplozja niemieckiej amunicji, oraz o kościele świętej Anny, który przestał istnieć w czasie wojen napoleońskich. Kolejna tablica pojawi się jeszcze przy dawnym ratuszu podgórskim. Jego budynek na szczęście przetrwał wszystkie kataklizmy.


- Tablica będzie niebawem, trzeba tylko załatwić formalności - mówi Wojciech Klabun ze Stowarzyszenia Nasz Podgórz, które święto zorganizowało i przy wsparciu magistratu przygotowało również tablice.


Rąbek ciekawej, lecz niestety na ogół nieznanej w Toruniu przeszłości Podgórza, został odkryty. Kilkudniowe uroczystości nie schowały się jednak w cieniu historii. Każdy miał tu znaleźć coś dla ducha i dla ciała, kto się więc pojawił, ten mógł spróbować swoich sił w kopaniu piłki - w sobotnim turnieju na Campingu Tramp wzięło udział 20 drużyn amatorskich. Natomiast w niedzielę, choć pogoda nie była łaskawa, zabawa przeniosła się do skansenu fortyfikacyjnego, gdzie stare bunkry przysłonił dym grillowanych kiełbasek. Poniedziałek minął bardziej oficjalnie, przyjechały władze miasta i odsłoniły tablice.


Święto rozpoczęło się na boisku, skończyło przed ekranem. W środę o godz. 18 w auli Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej najpierw głos zabrał profesor Krzysztof Mikulski, który opowiedział o dawnym starostwie dybowskim, a później na Podgórz, w których kiedyś uczył, powrócił Bogusław Magiera. Wrócił dzięki swojemu przedwojennemu filmowi, który premierę miał w kinie Centrum Sztuki Współczesnej.


Przeszłość na Podgórzu jeszcze się będzie odzywać. W miejscu dawnego browaru stanęła tablica informacyjna, pojawić się ma tam również kamień z tablicą ku czci wszystkich mieszkańców Podgórza, których razem z wytwórnią słynnej Pomorskiej Śmietanki zimą 1945 roku spotkała zagłada.


- Kamień już jest wybrany, tekst na tablicę również, zastanawiamy się nad odpowiednią datą odsłonięcia - mówi Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia. - Być może będzie to rocznica wybuchu wojny.

Warto zobaczyć


  • Zdjęcia z uroczystości będzie można zobaczyć na stronie internetowej: http://naszpodgorz.blogspot.com.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo