Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokaz sprzętu i strzelanie z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii [ZDJĘCIA]

Adam Mroczek
Adam Mroczek
W piątek 2 grudnia, na toruńskim poligonie pokazowo strzelano z amunicji bojowej. To była część obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.

Obejrzyj: Kulisy sesji fotograficznej Siła Kobiet 2022

od 16 lat

Pokazy strzeleckie na poligonie w Toruniu

Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii zostało ustanowione rozkazem ministra obrony narodowej z 1995 roku. Wyznaczono je na 4 grudnia, czyli dzień Świętej Barbary, patronki artylerzystów.

W Toruniu tegoroczne obchody święta rozpoczęły się w czwartek 1 grudnia przy pomniku Polskich Artylerzystów na placu Towarzystwa Miłośników Torunia. Odbył się tu uroczysty apel pamięci. Po nim w Kościele Garnizonowym pw. Świętej Katarzyny została odprawiona msza święta.

Główna, wojskowa część obchodów odbyła się dzień później na toruńskim poligonie. Tam zaprezentowano sprzęt, którym dysponują obecnie wojska rakietowe i artyleria. Był także uroczysty apel z wręczeniem wyróżnień żołnierzom, a na koniec wojsko zaprezentowało możliwości ogniowe uzbrojenia jednostek rakietowych i artylerii, która strzelała amunicją bojową.

Obchody Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu i na toruńskim poligonie zorganizowało toruńskie Centrum Artylerii i Uzbrojenia.

Polecamy

Krótki rys historyczny wojsk rakietowych i artylerii

Wojska rakietowe i artyleria w wojskach lądowych stanowią zasadniczy element wsparcia ogniowego.

Zobacz koniecznie

Rodowód wojsk rakietowych i artylerii sięga czasów starożytnych, do dysponującej machinami miotającymi artylerii przedogniowej. Wykorzystywane były one w czasie oblegania i obrony twierdz, a mniejsze także na polu bitwy.

W XIV wieku na polu walki pojawiły się bombardy, czyli pierwsze działa ogniowe. Ich obsługą, montowaniem i użyciem zajmowali się rzemieślnicy. Były to swoiste świadczenia osobowe na rzecz wojska. W XVI wieku wykorzystywane w bitwach działa stały się lżejsze, a artyleria uzyskała status osobnego rodzaju wojsk.

Żywiołowy rozwój artylerii nastąpił w XIX i XX wieku. W okresie I wojny światowej 75 procent wszystkich strat było następstwem ognia artylerii. W tym czasie pojawiły się również jednostki artylerii przeciwpancernej i przeciwlotniczej, a w czasie II wojny światowej - artylerii rakietowej.

W okresie powojennym zaczęto przystosowywać artylerię do strzelania pociskami atomowymi. W tym też czasie ukształtowały się współczesne wojska rakietowe. Wraz ze wzrostem zagrożenia z powietrza, z artylerii, jako osobny rodzaj wojsk, wydzielono wojska obrony przeciwlotniczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska