MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lecznicza pokrzywa - właściwości i działanie. Jakie jest zastosowanie lecznicze pokrzywy? Przeciwwskazania stosowania - co trzeba wiedzieć?

redpp
Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie zaleta pokrzywy. Przy długotrwałym stosowaniu, choć dostarcza witamin, częste oddawanie moczu może prowadzić do wypłukiwania soli i witamin z organizmu. Dlatego trzeba odpowiednio je suplementować i unikać ciągłego stosowania naparów.
Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie zaleta pokrzywy. Przy długotrwałym stosowaniu, choć dostarcza witamin, częste oddawanie moczu może prowadzić do wypłukiwania soli i witamin z organizmu. Dlatego trzeba odpowiednio je suplementować i unikać ciągłego stosowania naparów. Pixabay
Dla jednych pospolity chwast, dla innych medyczny fenomen. Pokrzywa zwyczajna od wieków jest znana, chociażby ze swoich właściwości moczopędnych, jednak nie tylko na nich się opiera. Miłośnicy zdrowego stylu życia, dbania o siebie z całą pewnością będą zainteresowani sięgnięciem po tę jakże niezwykłą roślinę, która powszechnie występuje w całej Polsce! Jakie witaminy zawiera pokrzywa? Jakie lecznicze właściwości pokrzywy zwyczajnej można wymienić? Jak wpływa na nasze zdrowie?

Kiedy kwitnie pokrzywa?

Pokrzywa kwitnie od czerwca do października. Jest to więc najlepszy czas na to, aby zebrać liście pokrzywy. Można je m.in. ususzyć, przygotowując w ten sposób na zimę. Pokrzywa jest rośliną leczniczą wieloletnią. Choć jest często traktowana jako chwast, gdy pojawia się pomiędzy innymi uprawami, nie sposób nie odmówić leczniczych właściwości pokrzywy zwyczajnej.

Jakie minerały i witaminy zawiera pokrzywa?

W liściach pokrzywy znajdziemy niezwykle cenne witaminy i minerały. Są to przede wszystkim:

  • Witamina K,

  • Witamina C,

  • Flawonoidy,

  • Witaminy z grupy B,

  • Fenolokwasy,

  • Kwasy organiczne,

  • Barwniki roślinne,

  • Magnez,

  • Wapń,

  • Jod,

  • Żelazo.

Pixabay

Co leczy pokrzywa? Wskazania stosowania pokrzywy

Nie ma wątpliwości, że słynie ze swoich właściwości leczniczych pokrzywa. Wspomaga ona łagodzenie skutków licznych chorób przewlekłych. Co więcej, można wyróżnić działanie przeciwbólowe pokrzywy, a także krwiotwórcze, ściągające, moczopędne czy nawet odtruwające! Z całą pewnością jednak pokrzywa wspomaga odchudzanie!

Dzięki działaniu przeciwanemicznemu wspomaga walkę z tą chorobą. Oprócz tego pokrzywa ma działanie przeciwbakteryjne.

Jak z pokrzywy herbata pomaga w odchudzaniu?

Zastosowanie pokrzywy zwyczajnej w procesie odchudzania jest powszechnie znane. Jako środek medycyny naturalnej wspiera ona terapię osób zrzucających zbędne kilogramy. Jak to robi? Pokrzywa poprawia proces trawienia oraz przemiany materii. Dodatkowo znacząco obniża poziom cukru we krwi.

Czy pokrzywa pomaga na drogi moczowe? Herbaty zawierające zwyczajną pokrzywę to dobry pomysł?

Zdaniem wielu fizjoterapeutów istotne znaczenie pokrzywy dostrzec można przy walce z problemami dróg moczowych. Działa ona bowiem moczopędnie. Dodatkowo pokrzywa pomaga zwalczać obrzęki, a także wspiera odtruwanie organizmu.

Pixabay

Pokrzywa a niedoczynność tarczycy

Doskonałą odmianą jest pokrzywa indyjska, czyli forskolina, która wspomaga pracę tarczycy. Zaleca się stosowanie jej przy chorobie Hashimoto. Wynika to m.in. z faktu, że pomaga w stanach bólowych oraz zapalnych. Pokrzywa ma także wysoką zawartość jodu, co również pomaga w leczeniu tarczycy!

Pokrzywa obniża ciśnienie?

Inną znakomitą funkcją pokrzywy jest to, że pozwala ona na łagodne obniżenie ciśnienia tętniczego. Łącznie z tym wspomaga walkę z obrzękami, wpierając łagodzenie przebiegu chorób układu krążenia.

Jak zrobić napar z pokrzywy zwyczajnej?

Napar z pokrzywy zwyczajnej można przygotować z suszonych liści — można je dostać w aptece, a także w sklepach zielarskich oraz tych ze zdrową żywnością. Oczywiście, w każdym markecie dostaniemy też pokrzywę w torebkach. Dwie łyżki suszonych liści należy wsypać do szklanki lub kubka, następnie zalać wrzątkiem i poczekać kilka minut. Zalecane jest picie 2-3 szklanek naparu dziennie. Przy długiej kuracji trzeba jednak uważać!

Pixabay

Czy pokrzywa jest jadalna?

Może się okazać to niemałym zaskoczeniem, ale tak. Po jej umyciu oraz sparzeniu może być dodawana do jajecznicy, sałatek czy innych dań - wykorzystuje się ją podobnie jak szpinak. Popularne jest także pesto z pokrzywy, gdzie zamienia ona liście bazylii.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania? Pokrzywa w ciąży to dobry pomysł?

Kiedy trzeba uważać z pokrzywą? Wyjaśniamy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska